Cevdet Bej i synowie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cevdet Bey ve Oğulları
powieść turecka
Ag2S

Od sklepu z artykułami żelaznymi po wielkie przedsiębiorstwo i własną fabrykę. W 1905 roku Cevdet Bej jest jednym z nielicznych muzułmańskich kupców w Stambule. Ma trzydzieści siedem lat i marzy o założeniu rodziny w prawdziwie europejskim stylu tudzież pomnożeniu majątku. Żeni się z córką zubożałego paszy, a podczas wojny poważnie bogaci się na handlu cukrem. Kilkadziesiąt lat później kierownictwo dużej, dobrze prosperującej firmy przejmują synowie Cevdeta. Razem z żonami i dziećmi nadal mieszkają w ojcowskiej kamienicy. W 1970 roku jeden z wnuków…
Oto historia trzech pokoleń mieszczańskiej rodziny porównywana do Mannowskich Buddenbrooków. Opowieść o ludzkich marzeniach, ambicjach i dramatach, kronika życia rodzinnego i obyczajów, panorama tureckiego społeczeństwa ukazanego na przestrzeni siedmiu dziesięcioleci.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Montgomerry | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Wielbiciele twórczości Orhana Pamuka na pewno będą zachwyceni, bowiem właśnie swoją premierę na dniach będzie miała w Polsce pierwsza powieść tureckiego pisarza „Cevdet Bej i synowie”. To książka, która porównywana jest do „Buddenbrooków” Manna opowiadająca o losach wielopokoleniowej rodziny w tureckim Stambule na przełomie lat 1905-1970.

Opowieść Pamuk rozpoczyna od roku 1905, kiedy to poznajemy Cevdeta Beja, trzydziestosiedmioletniego muzułmańskiego kupca mieszkającego w Stambule. Cevdet handlował artykułami elektrycznymi i żelaznymi i dorobił się już małego majątku na, tyle, że postanowił założyć w końcu rodzinę i ożenić się córką paszy Nigan Hanym . Marzy również o dalszym pomnożeniu majątku, a w planach miał również spłodzenie synów. Nawet jego szyld zawieszony nad sklepem był z napisem „Cevdet Bej i synowie, artykuły żelazne, eksport-import”. Cevdet miał jednak i swoje troski. Jego brat Nusret, niegdyś szalejący po Europie, obecnie mieszkał w Stambule, żył z ormiańską...

keys | 2012-08-03

Bardzo ciekawa saga rodzinna. Czytałam z zainteresowaniem głównie ze względu na walory kulturowe Turcji na przełomie lat.
Język barwny i plastyczny pozwalający wejść z bohaterami w ich życie.

Monika | 2015-12-03
Przeczytana: 29 listopada 2015

Zaczęło się naprawdę dobrze. Tytułowy Cevdet Bej przypominał mi nawet Wokulskiego ;) Niestety, później było już tylko gorzej. Nie mam coś szczęścia do tureckich pisarzy, nawet do tych uznawanych za wybitnych. Dla mnie książki pana Pamuka są zwyczajnie "przegadane" i ciągną się niemiłosiernie.

Miss_Jacobs | 2010-11-28

Nobel. To chyba najważniejsza nagroda literacka na świecie. Przyznam się, że mnie paraliżowała. Uważałam, że nie jestem wystarczająco godna by czytać dzieła wielkich tego świata. Po części też bałam się, że nie zrozumiem, o czym piszą a nie ma nic gorszego niż doświadczyć granicy swoich możliwości.
Kiedy jednak życie daje okazję by zweryfikować swoje poglądy to należy z niej skorzystać i tak też zrobiłam. Przeczytałam książkę Orhana Pamuka.
Moje obawy były bezpodstawne a nawet w niektórych momentach byłam zachwycona.
Język dla Niego nie ma granic. Jest w stanie przelać na papier wszystko, co tylko pojawi się w jego głowie i zrobi to w sposób perfekcyjny, co do najmniejszego „szlaczku na sukience”. Postawił poprzeczkę, której chyba teraz już nikt nie będzie mógł przeskoczyć.
Książka to piękny portret rodziny na przestrzeni dziejów. Choć zmieniały się czasy, zmieniały się nastroje to oni zawsze byli razem.
To też historia o przemianach w Turcji. O tym, że zanim znajdziemy dobre...

PaniZima | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Warto było, 2013
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Saga rodzinna rozgrywająca się na tle historycznych wydarzeń, Turcja wiek dwudziesty, zaczyna się około 1905 roku, kiedy turecki kupiec Cevdet Bej planuje założenie rodziny, później drugie pokolenie - okres tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, wreszcie pokolenie trzecie - lata siedemdziesiąte dwudziestego wieku. Początkowo książka jest bardzo wciągająca, potem stopniowo dzieje rodziny schodzą na drugi plan, a ważniejsze wydaje się pokazanie różnych postaw wobec zachodzących w Turcji przemian historycznych i społecznych, obalenia sułtanatu, wojny o niepodległość, rozwoju demokracji i napływu kultury europejskiej.
Akcja książki leniwie ciurka, potem przeskakuje dziesięciolecia, a w centrum zainteresowania Pamuka są właśnie postawy bohaterów wobec zachodzących przemian. Można jednak poczuć tureckiego ducha niepowierzchownie i w całej jego różnorodności.

magdalena | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Monumentalna saga rodzinna, pokazuje nie tylko rodziny Cevdeta Beja, ale i zmiany jakie zaszły w Turcji.
Przepięknie napisana, wzrusza, momentami bawi, skłania do refleksji. Orhan Pamuk potrafi piękne operować słowem, kreśli nim cudowne opowieści, które na długo zostają w czytelniku.

| 2010-10-02

Gdy Wydawnictwo Literackie zaproponowało mi zrecenzowanie książki Orhana Pamuka pt. "Cevdet Bej i Synowie", to przyjęłam tą propozycję z wielką przyjemnością. Tym bardziej, że tego typu książki ostatnimi czasy bardzo mnie fascynują. W końcu poznawanie innej kultury poniekąd kształtuje nasz rozwój.

"Cevdet Bej i Synowie" jest lekturą będącą debiutem literackim tureckiego pisarza. Opowiada o losach trzydziestosiedmioletniego mężczyzny, który marzy o założeniu rodziny i pomnożeniu wypracowanego przez siebie majątku. W końcu Cevdet żeni się, a nie długo potem w jego domu pojawiają się także dzieci. Gdy synowie muzułmanina dorośli ojciec oddał im we władanie firmę, na której rozwój ciężko pracował przez wiele lat. Mimo, że założyli własne rodziny, to w dalszym ciągu zamieszkiwali wspólnie z żonami i dziećmi okazałą ojcowską kamienicę.

Orhan Pamuk dzięki swoim talentom literackim zabrał nas w niezwykłą podróż po życiu mieszczańskiej rodziny. Dzięki niemu mogliśmy obserwować ludzką...

michuk | 2011-05-29

Zachwycony "Śniegiem" i dosłownie zmiażdżony "Nazywam się Czerwień" pochłonąłem dzieje Dżewdeta Beja i jego synów (a nawet wnuków) w tempie ekspresowym (co jak na 700-stronnicową książkę jest niezłym wyczynem). Czytając kolejnego już Pamuka (który staje się właśnie, obok Dostojewskiego, moim ulubionym autorem) znów miałem to samo poczucie zagubienia przez pierwszą część książki - kto jest kim, czemu jest tylu bohaterów, dlaczego mam się ich codziennymi troskami przejmować, etc - bo mniej więcej w jednej czwartej dać się całkowicie porwać historii i losom tej w sumie dość standardowej mieszczańskiej rodziny. To co fascynuje to możliwość dotarcia wgłąb umysłów każdej z kilkunastu głównych postaci, poznania ich marzeń i pragnień i podejmowania wraz z nimi decyzji dotyczących jej życia. Jak my byśmy postąpili w tej sytuacji?

Ostatnie 100 stron przeczytałem już "duszkiem" z tym samym żalem co zwykle (czemu już się kończy, czemu nie dowiem się więcej).

Mimo to muszę dać Cevdetowi Bejowi...

panmrl | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

"Cevdet Bej" to niby tureccy Buddenbrookowie, ale otrzymujemy właściwie trzech przyjaciół z boiska, którzy przed trzydziestką orientują się, że ich życie nie będzie wyjątkowe i niczego specjalnego w nim nie osiągną. Co za dramat! Dojście do tej sympatycznej konkluzji nie wymagało chyba 740 stron, wypełnionych głównie ważkimi dialogami i spacerami z miejsca na miejsce, podczas których bohaterowie nieustannie myślą o tym, która jest godzina, który rok, gdzie dokładnie są i jaki jest ich aktualny status społeczny (żeby czasem czytelnik się nie zgubił!). Z drugiej strony Pamuk miał 26 lat, gdy skończył to pisać, można mu więc wybaczyć nieudolność i zbędność akurat tego dzieła.

Triceratops | 2011-07-06
Przeczytana: 03 lipca 2011

Orhan Pamuk tym razem wzoruje się na Tomaszu Mannie. Dzieje kilku pokoleń rodziny kupieckiej z Istambułu. Podobnie też jak u Manna przebiega degradacja społeczna członków klanu, choć tym razem nie prowadzi do zupełnego upadku. Książka napisana jest dobrze, jak przystało tureckiemu nobliście, a ciekawym zabiegiem stylistycznym jest podążanie za myślami bohaterów, które zupełnie jak w rzeczywistości chaotycznie przeskakują po różnych tematach.

Spotkanie z Orhanem Pamukiem - Conrad Festiwal rozdaje bezpłatne wejściówki

Orhan Pamuk już wkrótce będzie gościł w Krakowie w ramach Festiwalu Conrada. 24 października o godz. 20.00 spotka się z czytelnikami w auli Audytorium Maximum UJ.

Orhan Pamuk przyjedzie do Polski

To będzie literackie wydarzenie roku. Noblista Orhan Pamuk spotka się z czytelnikami podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Zapraszamy do Krakowa od 22 do 28 października.