Twoja twarz jutro. Gorączka i włócznia

Tłumaczenie: Ewa Zaleska
Cykl: Twoja twarz jutro (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Tu rostros maňana. Fiebre y lanza
Ag2S

Hiszpan, który kiedyś był wykładowcą na Uniwersytecie w Oksfordzie, po rozstaniu z żoną wraca do Anglii. Zostaje współpracownikiem tajemniczej grupy o niesprecyzowanych zadaniach, której codzienna działalność polega na analizowaniu charakterów i osobowości konkretnych ludzi, by przewidzieć ich zachowania w przyszłości, czyli ich twarz jutro. Javier Marias sięga do najlepszych wzorców powieści...

Javier Marias sięga do najlepszych wzorców powieści szpiegowskiej i tka historię gęstą, skupiającą uwagę - lecz jej prawdziwą substancją są refleksje psychologiczne, filozoficzne, moralne oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie postawione na samym początku: czym jest rzeczywistość...
Pierwszy tom tryptyku, uznawanego za najlepsze dzieło w dorobku Mariasa, uhonorowanego licznymi nagrodami, przełożonego na wiele języków i wydanego w kilkudziesięciu krajach.

Całość cyklu "Tu rostro mañana" (tytuły oryginalne):
1. Fiebre y lanza (2002)
2. Baile y sueño (2004)
3. Veneno y sombra y adiós (2007)

źródło opisu: www.soniadraga.pl

źródło okładki: www.soniadraga.pl

wiejskifilozof | 2015-09-15

Dziwna książka,taka o której trudno napisać czy była ładna czy też nie.
Bo tu raczej takiej sobie normalnej fabuły nie było.
Mamy Hiszpana,który pracuje w wywiadzie.Ale nie jest to taka sobie normalna książka szpiegowska.To coś znacznie więcej.To,głównie jego przeżycia i rozmyślenia.
Które są bogato opisane.i tak za brak w większości fabuły,mogę obniżyć ocenę.A za te przemyślenia.Ciekawe,mogę dać wysoką ocenę.i tu się kłania,talent autora.
On mimo,że fabuły było nie za wiele.To książkę się przyjemnie czyta.

geokuba | 2016-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 24 września 2016

Moja sąsiadka pracuje w bibliotece w mojej wsi, jest to filia gminnej biblioteki publicznej, i żaliła mi się któregoś dnia, że kierując się entuzjastycznymi recenzjami i opiniami na temat trylogii „Twoja twarz jutro” Javiera Mariasa zakupiła do biblioteki od razu całą trylogię, ale okazało się, że nikt nie chce tego czytać. To znaczy chęci były, lecz wszyscy odbijali się od książki jak od ściany. Nie kończyli jej uważając, że jest trudna i nudna. Pomyślałem, że może ja spróbuję. Zaciekawiła mnie cała sytuacja i stwierdziłem, że może odnajdę w niej jakiś błysk, którego inni w mojej wsi nie potrafią dostrzec.
No i ją przeczytałem do końca. Uważam, że jest trudna i nudna.

Ale intryguje. Jednak. W ogóle sytuacja jest złożona; w książce nic się nie dzieje, jest to typowy przykład przerostu formy nad treścią, ale zakładając, że jest to pierwszy tom trylogii, to pojawiające się dziwne momenty (plama krwi na schodach), nierozwiązane wątki historyczne, dają do zrozumienia, że coś się...

Snoopy | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Powieść filozoficzna par excellence. Aż dziw bierze, że książka ze szczątkową fabułą, długimi zdaniami, skomplikowanymi frazami i wymagającymi skupienia rozważaniami może być tak "wciągająca" i pasjonująca. Czyta się ją niemal jednym tchem i z żalem odkłada na bok. Od razu biorę się za tom drugi - nie ma co zwlekać.

relskias | 2012-04-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Ta książka wymaga całkowitego skupienia. Każda linijka jest nasycona treścią w stu procentach, niektóre akapity musiałam czytać kilkakrotnie, żeby nic mi nie umknęło. Ponad tydzień czytania w zupełnej koncentracji. Ale za to jaka gratka dla umysłu i duszy! Już dawno nie czytałam niczego tak oryginalnego i cieszę się, że to dopiero pierwszy tom tryptyku, a dwa kolejne wciąż przede mną.

Novik | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

W końcu cholera nie wiem: czytać kolejny tom, czy dać sobie spokój. Po tych wszystkich pieniach, które skłoniły mnie do wzięcia się za Mariasa, czuję po przebrnięciu przez pierwszą część wcale spory niedosyt. Wbrew całemu temu pierdololo o wielkiej literaturze, mnie jakoś nie udało mi się zgubić wrażenia jakiejś sztuczności by nie rzec pretensjonalności tej prozy. No i nuda, proszę pana, nuda.. ale może ostatecznie dam jeszcze szansę drugiemu tomiszczu. Może.

luelle | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Nienienie
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Może zaczęłam poznawać Javiera Mariasa w nieodpowiednim czasie, bo poległam podczas lektury tej powieści. Nie twierdzę, że jest kiepska, ale nie wytrwałam do końca. Może wrócę do niej innym razem.

Jarek1983 | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Gęsta i pokrętna pozycja literacka, a jednocześnie szalenie klarowna i przejrzysta. Sprzeczność? Niekoniecznie. Podchodziłem do tej książki z dużymi nadziejami (plotki o Noblu dla autora) i nie zawiodłem się. Trudno opisać o czym ta książka jest. Najlepiej cechuje ją następujący opis: jest o nas, ludziach. Drobnoziarniste opisy ludzkich przemyśleń to idealna mapa po której poruszają się ludzkie myśli. Nie jest to jednak mapa stworzona z logiczną precyzją kartografii, a różne przecinające się ścieżki, a czasami wykluczające się. Siłą napędową "Gorączki i włóczni" są dygresje i zderzenie myśli z jakim mamy do czynienia. Bardzo dobra książka. Miłośnicy Bernharda i Manna nie będą zawiedzeni. Na koniec rzecz niemniej istotna. WIELKIE uznanie należy się Pani Ewie Zaleskiej, tłumaczce, która z trudnej materii (jak mniemam) stworzyła bardzo lekkie frazy w języku polskim. Oto początek książki: "Nigdy nie powinno się niczego opowiadać, dostarczać informacji czy
przywoływać historii, ani...

nonaznibylandii | 2014-03-03
Przeczytana: 14 lutego 2014

Chyba oczekiwałam czego innego, stąd z jednej strony czytałam nadal w oczekiwaniu na przełom, z drugiej w ogóle nastawiona byłam na większy udział w książce pracy bohatera polegającej na obserwacji. W konsekwencji dobrnęłam do końca. Tak, dobrnęłam. Mnóstwo trafnych myśli, nasycenie nimi było niesamowite, zdarzało się, że zaczytywałam się na moment, kiwałam głową przytakując tak oczywistym, choć tak rzadko "myślanym" uwagom. Jestem zbyt nerwowa i drażliwa, żeby umieć w spokoju do takiej pozycji podejść i skupić się na niej, szybko mnie męczyła.

viola-luna | 2011-03-16
Przeczytana: 05 marca 2011

Bardzo ciekawa opowieść - zewnętrzna (ludzie i ich przypadki życiowe) i wewnętrzna (rozważania na temat możliwości wyrażenia siebie słowami, wyartykułowania tego, co w człowieku i jak moje słowa wpływają na innych; jak wyrażam siebie - tym, co mówię, tym, co czynię). Wciągająca :)

Dagmara | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Świetna książka dla lingwistów i filozofów. Dla mnie nudna. Nastawiałam się na książkę z tajemnicą i z akcją, a otrzymałam książkę o historii wojny w Hiszpanii. Książka zupełnie nie z mojej bajki, choć nie można autorowi odmówić talentu i tylko dlatego byłam w stanie doczytać ją w ogóle do końca.

Dobrze wyjść z pisarzem: Javier Marías

Nie, nie powinienem niczego opowiadać ani słuchać, bo nigdy nie zdołam sprawić, by nie zostało to powtórzone lub użyte przeciwko mnie, na moją zgubę, albo co gorsza, żeby nie zostało powtórzone i użyte przeciwko tym, których kocham, aby ich zgubić. Dziś o autorze niekończących się zdań i psychologicznych wiwisekcji, Javierze Maríasie. 20 września obchodził 65. urodziny.

Czytamy w weekend

Weekend to czas odpoczynku (przynajmniej dla większości osób), to czas na nadrabianie braków w śnie, w życiu towarzyskim i na czytanie książek. Przed nami pierwszy weekend lutego - sprawdźcie zatem, co w najbliższych dniach będą czytać osoby z serwisu i nie zapomnijcie podać nam Waszych planów - może coś nas zainspiruje do kolejnych lektur.