Twoja twarz jutro. Gorączka i włócznia

Okładka książki Twoja twarz jutro. Gorączka i włócznia Javier Marías
Okładka książki Twoja twarz jutro. Gorączka i włócznia
Javier Marías Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Twoja twarz jutro (tom 1) literatura piękna
Twoja twarz jutro (tom 1)
Tu rostros maňana. Fiebre y lanza
Sonia Draga
2010-09-01
2010-09-01
2002-10-01
Ewa Zaleska
bankructwo ideałów kultura europejska literatura hiszpańska miłość poszukiwanie prawdy poszukiwanie własnej tożsamości przemoc społeczeństwo

Świetna rzecz, zupełnie nie spodziewałem się. Po Mariasa sięgnąłem dopiero po wieści o jego śmierci, i ta przykra okoliczność zrodziła coś pozytywnego, mianowicie odkryłem dla siebie kolejnego wspaniałego autora. To moje odkrycie końca 2022 roku, niespodziewane, a tak wybitne. Wspaniale się czyta tę prozę, niezwykle inteligentną, spokojną i wyważoną, nieskandalizującą, płynącą i szemrzącą, jak ta rzeka za rezydencją Petera Wheelera. Marias z miejsca stał się jednym z moim ulubionych autorów. Staram się nie nadużywać najwyżej oceny, ale tutaj bez wahania wystawiam „dyszkę” i już za chwilę sięgam po kolejne tomy „Twojej twarzy jutro”.

Wybitnie dobra...

Ta książka wypruła mnie totalnie ze wszystkiego. Czytam wiele, wiele lat książki i przeczytałem ich setki, ale nigdy jeszcze autor nie zrobił ze mną czegoś takiego co zrobił Marias. "Gorączka I Włócznia' jest to książka przede wszystkim o ludziach, fabuła jakaś jest, ale ona nie jest tutaj kluczowa, bo Marias skupia się tu na ludziach, ich słabościach, ułomnościach, pragnieniach, lękach i śmierci, która jest tutaj bardzo często poruszana jako coś nieodłącznego, obecnego w ludzkim życiu od zawsze i na zawsze! Jest też o wieczności pośmiertnej, zastanawianiu się jak jest żyć przez x lat i potem zamilknąć na zawsze. Były w tej książce takie momenty, że musiałem się zatrzymać i pomyśleć o tym co autor napisał, bo z jednej strony nie napisał nic co nie jest niewiadome dla człowieka, ale z drugiej strony uderza to tak, że mamy wrażenie obcowania z nagłym "olśnieniem" i myślimy "cholera, rzeczywiście tak jest". Nie wiem co mam więcej napisać, bo nie chcę za dużo zdradzać, z pewnością nie jest to łatwa ani przyjemna książka a to dlatego, że porusza tematy, o których nie chcemy myśleć ani dopuszczać do siebie, że nawet istnieją. Na koniec chcę przytoczyć mały fragment, który zrobił na mnie ogromne wrażenie i zatrzymał mnie na długi czas:

"Kto wie, kto nas zastąpi, wiemy tylko, że ktoś taki zawsze się znajdzie i bez względu na okoliczności zastąpi nas we wszystkim, co robimy - w przyjaźni, w pracy, w miłości i nienawiści, która też się w końcu nami zmęczy; w domach, w których mieszkamy, w miastach, które nas przyjmują, w telefonicznych rozmowach, które nas do czegoś przekonują, albo w których ktoś słucha nas cierpliwe, śmiejąc nam się do ucha lub pomrukując twierdząco, w grze, w interesach, w sklepach i w gabinecie, w krajobrazie z dzieciństwa, który wydawał się tylko nasz, i na ulicach wyczerpanych widokiem takiej zgnilizny, w znajomych restauracjach i w alejach i w naszych fotelach, w naszej pościeli, w której zniknie nasz zapach i wszelki ślad po nas i która zostanie wreszcie podarta na szmaty i na ścierki, i ktoś nas zastępuje w naszych pocałunkach i całując, zamyka oczy, i w myślach, i w marzeniach, i wszędzie, jestem tylko jak śnieg na ramionach, sypki i niewzruszony, a śnieg zawsze topnieje."

Wybitnie dobra...

Moje drugie podejście do wychwalanego hiszpańskiego autora (po Berta Isla) i podobnie jak tam wieje nudą, do tego autor ma manierę pisania długich, wielokrotnie złożonych zdań w których roi się od 'a może', 'czy też' itp itd. Np 'Bohaterka była złośliwa, powiedzieliby jedni, a może obdarzona tylko zmysłem obserwacji czy też dedukcji, jak twierdzili inni, mniej liczni, ale potrafiła jednym spojrzeniem dostrzec jakąś cechę, lub tylko cechę podobną do niej, może jedynie ślad cechy, który mógłby się rozwinąć gdyby ...' - to moja niezbyt udana parodia, ale serio pan Marias pisze w ten sposób, jak ktoś ceni zwięzłość to niech ucieka. Domyślam się, że służy to pokazaniu tajemnicy, niedookreśloności, stworzenia nieco dusznej atmosfery w której coś nas niepokoi, ale nie wiemy co. Faktem jest jednak, że cierpiałem czytając.

6 gwiazdek bo autor męczy, ale jednak coś jest w jego bohaterach i ich historiach co wciąga, prawie na przekór. Do tego mnóstwo informacji i ciekawostek na temat wojny domowej w Hiszpanii i zaangażowaniu w nią obcych mocarstw, w sumie duża część to rozważania na temat tego konfliktu. Pewnie za jakiś rok skuszę się na kolejne części cyklu :)

Wszyscy ubrani w śliczne mundury
Pili i mordowali dla zabicia czasu
Ubrani we wstyd ich wszystkich zbrodni
Z odmierzaniem kroków maszerowali w szeregu
Oni maszerowali w szeregu

U tego autora główny bohater musi być powiązany ze słowem...bywa tłumaczem,mniej lub bardziej utalentowanym literatem,a w ostateczności znawcą i koneserem.Jest też facetem mało sympatycznym,po czterdziestce i po przejściach osobistych...trochę już znudzonym,trochę wycofanym,już bardziej obserwującym.Taki jest Deza...
Poprzez różnego rodzaju koneksje dostaje się w krąg zainteresowań bardzo (a może i nie?) dziwnej grupy i organizacji.Oczywiście pan M. cały czas coś wtrąca,każe nam się zastanowić,swobodnie dysponuje chronologią i emocjami..
I ja taki styl opowiadania lubię i cenię...
Niepokojącym motywem jest powracająca cały czas wojna hiszpańska i pierwsze lata dyktatury Franco...to dopiero pierwszy tom,ale myślę,że przemoc będzie w tej opowieści spoiwem i mostem...

Wszyscy ubrani w śliczne mundury
Pili i mordowali dla zabicia czasu
Ubrani we wstyd ich wszystkich zbrodni
Z odmierzaniem kroków maszerowali w szeregu
Oni maszerowali w szeregu

Jedną z zasadniczych cech arcydzieł literatury jest to, że wydają się lub wręcz są nudne! Wymagają trudnej współpracy czytelnika. A kto by tam chciał w erze smartfonów i internetów spędzać czas na myśleniu, które jest pracą ciężką i kosztowną energetycznie. Charakterystyczne jest znużenie, jakie się odczuwa na odczycie mądrym acz trudnym.
Test pięćdziesięciu stron polecam gorąco. Jeżeli po pięćdziesięciu stronach uważnego (!) czytania odczuwasz dalej mękę, ciśnij to arcydzieło w diabły. Nie jest ono bowiem kompatybilne z twoim, skądinąd wspaniałym, rozumem.

Ja zdałem.

Test pięćdziesięciu stron polecam...

Świetna książka, od której nie mogłam się oderwać. Niby nie ma specjalnie fabuły, ale jest tak mięsista w opisach banalnych z pozoru szczegółów, które potem prowadzą do jakiegoś większego, jeszcze mało uchwytnego sensu... Tę książkę czyta się jak pasjonującą łamigłówkę. Lepiej niczego nie przegapić, żeby nie zostać na lodzie:) Niezwykle błyskotliwa i wciągająca. Zaraz zabieram się do drugiego tomu.

Moja sąsiadka pracuje w bibliotece w mojej wsi, jest to filia gminnej biblioteki publicznej, i żaliła mi się któregoś dnia, że kierując się entuzjastycznymi recenzjami i opiniami na temat trylogii „Twoja twarz jutro” Javiera Mariasa zakupiła do biblioteki od razu całą trylogię, ale okazało się, że nikt nie chce tego czytać. To znaczy chęci były, lecz wszyscy odbijali się od książki jak od ściany. Nie kończyli jej uważając, że jest trudna i nudna. Pomyślałem, że może ja spróbuję. Zaciekawiła mnie cała sytuacja i stwierdziłem, że może odnajdę w niej jakiś błysk, którego inni w mojej wsi nie potrafią dostrzec.
No i ją przeczytałem do końca. Uważam, że jest trudna i nudna.

Ale intryguje. Jednak. W ogóle sytuacja jest złożona; w książce nic się nie dzieje, jest to typowy przykład przerostu formy nad treścią, ale zakładając, że jest to pierwszy tom trylogii, to pojawiające się dziwne momenty (plama krwi na schodach),nierozwiązane wątki historyczne, dają do zrozumienia, że coś się święci, i że ten pierwszy tom to taki przydługi prolog.
No właśnie. Musiało minąć 150 stron jałowych i przeintelektualizowanych, moim zdaniem, rozważań psychologiczno-filozoficznych, żeby jakaś szczątkowa akcja próbowała się zacząć. Ta „akcja” jest rodem z Lema. Główny bohater próbuje rozwiązać zagadkę szperając w bibliotece w książkach. Zajmuje mu to sto stron. Jednak u Lema ma to swoją moc, której tutaj nie wyczułem.
Potem robi się ciekawiej, kiedy zaczyna się zasadnicza praca głównego bohatera. Trudno tu mówić o szpiegostwie. Facet sam nie wie gdzie jest zatrudniony. Zajmuje się tłumaczeniem rozmów swoich pryncypałów z jakimiś dziwnymi kolesiami, a potem próbuje na podstawie tych rozmów dokonać ich psychologicznej wiwisekcji. I chyba to jest najciekawsze.
Ostatnie sto stron, to dywagacje na temat kampanii wobec ludności angielskiej, którą tę kampanię wprowadzono w czasie wojny, a która dotyczyła nawoływała do ograniczania rozmów, rozsiewania plotek i wypowiadania się przed innymi z uwagi na czającego się wszędzie ukrytego wroga.

Uff, ciężka to była droga. Ta książka ze szpiegowaniem nie ma nic wspólnego. Może następne tomy, ale ten tom absolutnie nie. Mało się dzieje. 70% książki, to rozważania, rozważania, rozważania. Momentami ciekawe, ale w dużej mierze miałkie, oczywiste, powtarzające się i niewiele we mnie budzące.
Tak, książka jest inna, owszem, ale tą swoją innością wcale nie zachwyca. Trzy plus.
Co nie oznacza, że nie przeczytam kolejnego tomu, bom jednak zaciekawiony co dalej.

Książka właściwie bez fabuły, to co urzeka to potok słów - mądrych słów. Bystre i przenikliwe myśli. Genialna wrażliwość językowa. Cud, miód i orzeszki! Pycha!

Careless talk costs lives.

Careless talk costs lives.

Conversaciones descuidadas cuestan la vida

Conversaciones descuidadas cuestan la vida