Za murami Awinionu

Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Romans Historyczny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Avignon
978-83-7648-107-4
historyczna
Goszka

W roku 1346 Awinion był w pełni rozkwitu. Rządził tam papież Klemens VI, który troszczył się o swoje miasto, mając na względzie wszechstronną harmonię, tolerancję i dobrobyt. Podczas gdy w Europie narastały nastroje antysemickie, on oferował Żydom azyl. Powieść „Za murami Awinionu” barwnie maluje losy jednej z żydowskich rodzin, zamieszkałej w awiniońskim getcie. Poznajemy Blanchette,...

Powieść „Za murami Awinionu” barwnie maluje losy jednej z żydowskich rodzin, zamieszkałej w awiniońskim getcie. Poznajemy Blanchette, śliczną młodą kobietę, która dobrze wie, czego chce, jej matkę, wścibską plotkarę imieniem Lea, wspaniałego szwagra Thorosa i męża Astruca. Życie tych bohaterów jest nierozdzielnie związane z losami chrześcijan: oczarowanego urokami miasta Gui’a - ulubionego pazia papieskiego kardynała, czy Saint-Amanta, najbardziej znanego kobieciarza w mieście, rozpustnika, skonfliktowanego z samym papieżem.

Jest w tej powieści strach i nadzieja, miłość i nienawiść. Żydzi i chrześcijanie Awinionu trwają obok siebie, jednakowo niesieni nurtem życia metropolii. Kiedy w mieście pojawia się zaraza, wszyscy mieszkańcy stolicy chrześcijaństwa rozpoczynają walkę o przetrwanie. Czy sympatie, więzi, miłość, przetrwają tę próbę?

Książka „Za murami Awinionu” stanowi świadectwo absolutnie wyjątkowego fragmentu historii Europy. A przy tym opowiada o miłości dochodzącej do głosu ponad wszelkimi podziałami.

Marianne Calmann

Brytyjska pisarka, autorka dwóch powieści „The Carriere of Carpentras” i „Za murami Awinionu”; jest członkiem prestiżowej awiniońskiej Académie de Vaucluse.
(Od Wydawcy)

Grey | 2012-10-21
Przeczytana: październik 2012

Kupując książki na wyprzedaży zetknęłam się z ,,Za murami Awinionu". Czarująca okładka, zachęcający opis i nad czym tu się zastanawiać... trzeba brać, póki można.

Fabuła:
W czasach rządu papieża Klemensa VI, dla którego ważna była miłość, tolerancja i dobrobyt miasta, w którym stacjonował w Europie narastały nastroje antysemickie. Żydom nie wiodło się dobrze dlatego ci co mogli uciekali pod opiekuńcze skrzydła papieża wprost do Awinionu. Tam też nie żyło się najlepiej, ale wyznawcy Mesjasza przynajmniej mogli spać spokojnie.

Akcja książki toczy się głównie na ,,Ulicy,, tak Żydzi nazywają swoją część miasta, do której Chrześcijanie nie mają dostępu. Autorka pozwala nam również poznać życie Klemensa, jego pomocników i niektórych z kardynałów. Nie powiem, żeby mnie to zadowoliło, gdyż ciągłe przeskakiwanie od bohatera do bohatera męczyło mnie, często się gubiłam i nie wiedziałam o kim teraz mowa. W dodatku sporadyczne, ale poplątane zapowiedzi wydarzeń, myliły mnie i łapały w sidła...

allison | 2012-09-07
Przeczytana: 07 września 2012

Ciekawie napisany wielowątkowy romans historyczny - na pewno z wyższej półki:).
Chociaż tak naprawdę utwór bardziej przypomina mi powieść historyczną niż romansową.

Największym atutem książki jest fabuła - bardzo wciągająca, pełna niespodzianek, nieprzewidywalna, ale jednocześnie wiarygodna i prawdopodobna.
Interesujące są losy każdej postaci. W pewnym momencie wszystkie główne watki łączą się, tworząc barwną panoramę społeczną i obyczajową czternastowiecznego Awinionu.

Sporo miejsca autorka poświęciła nie tylko miłości, ale również relacjom między chrześcijanami i żydami. Stosunki te, mimo tolerancyjnego stanowiska papieża Klemensa, są napięte i obwarowane wieloma zakazami i nakazami. Gdy do miasta dociera zaraza, wcześniejsza niechęć zamienia się w jawną wrogość...

Czyta się tę powieść bardzo szybko i z emocjami, tym bardziej, że - jak wcześniej wspomniałam - losy bohaterów nie są proste i przewidywalne.

Anna | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Ciekawie napisana książka, oparta na zdarzeniach z okresu pontyfikatu Klemensa VI, kiedy siedziba papieży mieściła się w Awinionie. Zasiadający na tronie Piotrowym papież wykazywał się dużą tolerancją i troską o dobrobyt miasta. Szerzące się i narastające w Europie nastroje antysemickie nie przeszkodziły mu w oferowaniu Żydom azylu, tworząc dla nich poza murami miasta getto.
To historia pełna uczuć, namiętności, pogardy, zdrady, a przede wszystkim walki o przetrwanie, gdy w Europie rozlewa się siejąca śmierć epidemia dżumy. Książką napisana ciekawie, wciągająca w nurty życia i przygód głównych bohaterów, ale też ukazująca życie dworu papieskiego, wewnętrznych rozterek papieża. Moim zdaniem warto przeczytać.

aleczka | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę

Życie w XIV-wiecznym Awinionie, chrześcijanie i żydzi- konflikty, wiara, miłość, zazdrość, nienawiść, walka z zarazą...Ciekawa, wciągająca-polecam:)

Scarlett | 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

"Za murami Awinionu" to ciekawa, wielowątkowa opowieść o przeplatających się losach Żydów i chrześcijan w XIV wiecznym Awinionie. Na pewno nie nazwałabym jej romansem historycznym, raczej powieścią historyczną. Książka godna polecenia, ale warto na początku skupić się na fabule, bo łatwo można zapomnieć, kto jest kim.

macrac1068 | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 27 lipca 2014

Nie jestem częstym czytelnikiem książek historycznych, a tym bardziej nie poszukuję romansów. Tutaj miałem do czynienia z mieszanką obu gatunków. I nie było najgorzej. Nie jest to jakaś wielka literatura i zdecydowanie więcej w niej romansu niż historii, ale naprawdę chciałem się dowiedzieć jak zakończy się ta dość wyjątkowa historia. Przeplatająca się opowieść o losach dwóch braci i zaskakujące wątki wzbudzały chęć czytania.Dla mnie przyjemna książka na lato.

lumbarda | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 11 maja 2010

Powieść "Za murami Awinionu" jest bardzo ciekawa. Dostarcza wielu informacji o obyczajach, prawie i stylu życia w ówczesnym Awinionie. To powieść -dobrze osadzona w realiach historycznych- o wielkiej miłości, nadziejach, ambicji, ale też strachu i nienawiści. Jest tu wszystko, co potrzebne, by książkę nazwać interesującą… czyta się ją szybko. Angażuje uwagę czytelnika, zaciekawia, sprawia przyjemność, a przy okazji pozwala zajrzeć za mury średniowiecznego Awinionu. Przeczytałam z wielką przyjemnością.

Ozolkowa | 2012-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Książka mnie po prostu nudziła. Czytałam ją dobre kilka tygodni i nie umiałam się za nią zabrać. To było naprawdę ciężkie.

ewa0818 | 2011-06-26
Przeczytana: 23 lutego 2011

ksiazka taka sobie,mozna przeczytac,ale nic nadzwyczajnego

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: sierpień 2009