Sekretna miłość Szekspira

Mistress Shakespeare
978-83-7648-359-7
William Szekspir
Pistacia

Intrygująca powieść historyczna opisująca losy kobiety, która potajemnie zaślubiła Williama Szekspira. Wszyscy znają Williama Szekspira – lub tak im się wydaje – ale tylko nieliczni słyszeli o kobiecie, która była inspiracją dla jego największych dzieł. Ciemnowłosa i uparta piękność Anne Whateley chwyta za pióro, by opowiedzieć o najintymniejszych sekretach swojego barwnego życia i skrywanej...

Wszyscy znają Williama Szekspira – lub tak im się wydaje – ale tylko nieliczni słyszeli o kobiecie, która była inspiracją dla jego największych dzieł. Ciemnowłosa i uparta piękność Anne Whateley chwyta za pióro, by opowiedzieć o najintymniejszych sekretach swojego barwnego życia i skrywanej miłości do barda ze Stratfordu.

Jak dowiadujemy się z dawnych dokumentów, Anne Whateley z Temple Grafton wzięła ślub z Williamem Szekspirem tuż przed jego przymusowym związkiem z ciężarną Anne Hathaway z Shottery. Potajemna ceremonia w wiejskim kościółku połączyła dwie namiętne dusze, których więzi nie mogło zerwać rozstanie, zdrada ani małomiasteczkowe plotki…

Ta bardzo przekonująca powieść znakomicie oddaje klimat Londynu czasów elżbietańskich, kreśląc obraz społeczeństwa od jego najniższych warstw po dwór królewski.

[opis wydawcy]

allison | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Ciekawa powieść, której narratorką jest domniemana pierwsza żona Szekspira, jego muza i największa miłość.
Z jej opowieści najpierw wyłania się obraz wspólnie spędzonego z Williamem dzieciństwa, potem poznajemy dzieje burzliwego uczucia, potajemnie zawartego ślubu, rozstań i powrotów.

Prócz tego Anna opowiada o karierze swojego małżonka, jego sonetach i dramatach, teatralnej pasji i poglądach. Wspomina również o nowatorstwie twórczości Szekspira, który jako pierwszy zerwał z zasadami decorum i trzech jedności.

Dzięki pełnej emocji opowieści mamy też okazję prześledzić nastroje społeczne i polityczne w elżbietańskiej Anglii, w której ścierają się zwolennicy tzw. nowej i starej religii, dochodzi do krwawo stłumionych buntów, a ich ofiarami padają bliscy dramaturga.

Czyta się tę powieść szybko i lekko; często pojawiają się momenty trzymające w napięciu i budzące w czytelniku emocje, co na pewno sprzyja niecierpliwemu odwracaniu kartek.

Polecam nie tylko miłośnikom twórczości...

Daria | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Długo wzbraniałam się przed przeczytaniem tej książki z prostego powodu - nie lubię zbytnio książek pisanych w XXI wieku, a odnoszące się do odległej przeszłości.. Jednak kiedy zaczęłam czytać nie potrafiłam przestać. Mimo, że nie jest to faktyczna historia Szekspira - zawiera elementy prawdziwe, ale niewiele - to urzekła. Miłość, która pokonała wszystko - rozłąkę, małżeństwo z przymusu, śmierć przyjaciół, wymuszone obitnice - czyż to nie wspaniałe? Osobiście wierzę, że istniała druga Anne - jego muza, jego prawdziwa miłość, jego prawdziwe szczęście. Książka jest wspaniała, wlała w moje serce na nowo miłość do twórczości Szekspira. Polecam serdecznie! :)

joacha | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Książka opowiada o wielkiej miłości pomiędzy Williamem Szekspirem i Anne Whateley, która była jego domniemaną pierwszą żoną. Pewnie nikt z nas nie dowie się czy owa postać istniała naprawdę. Badacze zajmujący się epoką stale się na ten temat spierają, a że nie ma definitywnych dowodów ciężko potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu Anne Whateley. Dlatego też należy podejść do powieści z przymrużeniem oka.

Polubiłam główną bohaterkę, mimo że niektóre jej wybory czasem mnie drażniły. Nie podobało mi się jak traktuje ją Szekspir, powinna go rzucić w diabły i odciąć się na wszelkie możliwe sposoby. Ale gdyby tak było powieść nie mogłaby istnieć oraz Anne nie byłaby kobietą zakochaną do szaleństwa. Z jednej strony Anne jest bohaterką nowoczesną (prowadziła własną firmę), z drugiej potrafiła rozśmieszyć mnie swoimi jakże naiwnymi uwagami związanymi z tym, że żyła w czasach elżbietańskich.

Podobało mi się tło historyczne, które autorce sprawnie udało się wkomponować w główny wątek...

ozięble | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Miałam momenty, kiedy chciałam rzucić tę książkę w kąt i zabrać się za coś innego. Przemogłam się jednak i doczytałam do końca. Nigdy nie lubiłam dzieł Szekspira i chyba dlatego jakoś nie spodobała mi się ta książka. Od samego początku irytowało mnie podejście Willa do Anne. Miłość miłością, ale jak dla mnie była ona na każde jego skinienie, bardziej przypominała chłopca na posyłki niż wybrankę jego serca. To powieść historyczna, więc mamy sporo odniesień do tego, co działo się w przeszłości, za to wielki plus, bo chociaż nie przepadam aż tak bardzo za historią i mało wiem o życiu w XV i XVI wiecznej Anglii, to jednak przebolałam wszystko inne i z czystym sumieniem mogę dać tej książce ocenę 6/10

Monika | 2014-12-02
Przeczytana: 28 listopada 2014

Ciekawa książka. Moja historia z nią była dość śmieszna, ponieważ kupiłam ja 2 lata temu na wyprzedaży taniej książki i już raz miałam z nią pierwsze podejście. Po pierwszych 30 stron, znudzona odłożyłam ją na półkę. Leżała tak długo, aż ostatnio zaczęłam ją ponownie czytać i spodobała mi się. Jest ciekawa i mimo, że niespecjalnie przepadam za książkami historycznymi, ta jest wyjątkowa. Pewnie dlatego, że nie jest to książka historyczna sensu stricto. Książka posiada w sobie dużo opisów akcji, miłości, a nawet śmierci. Jest w sam raz dla kogoś, to chce się przenieść w świat W. Szekspira w jesienno-zimowe dni :)

Bigos | 2011-08-10
Przeczytana: 20 lipca 2011

Pamiętam, że pisałam, prezentując stosik z tą książką właśnie, że wypożyczyłam bo lubię Szekspira. Ba, nie tylko lubię, ale i podziwiam. W jego sztukach, jest tyle prawdy, tyle esencji samego człowieczeństwa, że chociaż pisane tyle setek lat wstecz, jego słowa nic nie straciły na wartości. Myślę, że nikogo nie muszę przekonywać do geniuszu tego autora, niech po prostu, za niego mówią jego sztuki i wiersze.

Życie jest tylko przechodnim półcieniem
Nędznym aktorem, który swą rolę
przez parę godzin wygrawszy na scenie
W nicość przepada – powieścią idioty
Głośną wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.

Makbet

Prawda? Czy ktoś by dzisiaj lepiej to ujął?

"Sekretna miłość Szekspira" opowiada o jego udokumentowanym małżeństwie z niejaką Anne Whateley. Związku małżeńskim, który zawarł na kilka dni przed swoim oficjalnym ślubem z Anne Hataway, kobietą dużo od niego starszą, która już w trakcie ślubu spodziewała się dziecka i która potem przez wszystkie lata uważana była za...

rose11 | 2011-09-29
Przeczytana: 19 lutego 2012

Czytałam parę biografii Szekspira ale w żadnej nie było nic o tajemniczej, pierwszej żonie Anne.Bardzo możliwe, że to nieprawda, że ktoś tylko wymyślił taką historyjkę.Jednak pewności nie ma.A kiedy czyta się coś, co może być chociaż w części prawdą, inaczej się do tego podchodzi.

Książka sama w sobie nie jest zła, ale nie jest też rewelacyjna. Są momenty kiedy człowiek się po prostu nudzi. Jednak, jak już wspomniałam wcześniej sam fakt, że być może sam Szekspir robił to co opisuje autorka sprawia, że czyta się lepiej. Do tego pewne elementy dotyczące chociażby miejsca urodzenia Wiliama, teatru w którym grał, utworów które tworzył itp. są prawdziwe. Książka dobra na długi wieczór z kubkiem herbaty, ale nie zaliczam jej do tych najlepszych.

Klaudia | 2015-11-17

Miałam ochotę kilka razy ją oddać do biblioteki i pozostawić niedokończoną. Momentami jest baardzo nudna i nic się nie dzieje, a i opisy niezbyt pociągające. Ale jak już coś się dzieje.... to wciąga. Jeśli ta historia zdarzyła się naprawdę.. to nie żałuję, że jednak przeczytałam.

Weronika | 2011-07-28
Przeczytana: 06 maja 2010

Moja recenzja:

diasdarden | 2012-12-07
Przeczytana: wrzesień 2012

Swietna, lekka powiesc na wolny wieczor. Polecam :)