Zrób sobie raj

978-83-7536-223-7
reportaż, Czechy
literatura faktu
Snoopy

Ze wstępu autora: "Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie za fascynowało przez ostatnich 10 lat,...

Ze wstępu autora:
Nie jest obiektywna.
Nie rości sobie pretensji do niczego.
Jest wyłącznie o tym, co mnie za fascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem
tam spotkać.
Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju.
Może jest jeszcze o czymś, ale to już zostawiam Państwu".

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

SZCZYGIEŁ WYKOŃCZYŁ MNIE. Nie dość, że ma talent , jak i wiadomości, to złośliwie pisze tak ciekawie i profesjonalnie, żebym nie mógł oderwać się od lektury i przypłacił to utratą zdrowia. Do tego ilość i różnorodność poruszanych tematów przekracza moją jednorazową zdolność percepcji. Wolałbym chyba przyswajać tak szeroką problematykę w rozbiciu na kilka książek. Ja cierpię, a Szczygieł robi sobie ze mnie „dżadża” i w zakończeniu pisze: /str.281/:
„Drodzy Czechofile, każdy z Was będzie miał teraz pretensje, że książka ta nie zawiera wszystkiego, co jeszcze mogłaby zawierać...”
Apage Satana!! Wielotematyczność utrudnia mnie napisanie standardowej opinii, ale, to i dobrze, skoro na samym tylko portalu „lubimy czytać” jest ich 165. Każdy z poruszanych tematów pobudza do głębokich refleksji, na których przedstawienie potrzebny jest stosowny czas i miejsce. ...

lapsus | 2011-05-07
Przeczytana: 06 maja 2011

Był taki film "Czeski sen". Film opowiadał historię nieistniejącego supermarketu. Twórcy przeprowadzili akcję reklamowo-promocyjną, rozdawali ulotki z promocjami, tworzyli banery i reklamy dla mediów. Wszystko po to, aby w dniu otwarcia zwabić na wielką łąkę pod Pragą tysiące Czechów, którzy na mecie swojego biegu ujrzeli kolorową fasadę marketu "Czeski sen", za którą nie było niczego prócz nieba i tejże łąki. Kolejna czeska mistyfikacja

Z tym "Czeskim snem" jest trochę jak z Panem Bogiem w ujęciu naszych południowych sąsiadów - wszyscy mówią, że jest, ale... Czesi lubują się w swoich mistyfikacjach - "Rękopis królowodworski", XIX wieczny nibydokument (mockument)będący parodią genezy czeskiego państwa, Jara Cimrman, haszkowska "Partia Umiarkowanego Postępu", czy wspomniana przez Szczygła w "Zrób sobie raj" wietnamska 19-sto letnia pisarka, która zdobyła najważniejszą nagrodę literacką w Czechach, a potem okazała się być 40-letnim dziennikarzem (w konkursie mogli startować literaci...

jatymyoni | 2015-01-16
Przeczytana: styczeń 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka fantastyczna. Słuchałam jej w interpretacji autora i mnie urzekła. Po około 1 godziny jazdy samochodem jestem już w Czechach, a tak naprawdę nic o nich nie wiem. Bardzo mi odpowiada ich poczucie humoru i piwo, a także literatura, którą ostatnio poznaję. Kraj dumny, ale bez patosu. Chyba w komunie chodziło o to byśmy się zbyt nie bratali z sąsiadami i mieli o nich niezbyt pochlebne stereotypy. Czas to zmienić. Książka skłaniająca też do refleksji nad nami. Literatura, którą należy przeczytać, aby inaczej spojrzeć na Czechów, ale też na siebie.

Czesi, nasi sąsiedzi, zupełnie inni od nas i tacy nietuzinkowi. Chyba nikt jak Mariusz Szczygieł nie potrafi o nich tak zajmująco pisać. Wiele już o jego prozie powiedziano. Ja ograniczę się tylko do stwierdzenia, że jego książki niebywale poszerzają horyzonty myślowe, a to wystarczający warunek dobrej literatury.
Doskonała lektura dla każdego kto ciekaw świata i innych ludzi.

filipinka | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Czesi – niby naród słowiański, a tak od nas Polaków różny. Zdawałoby się, że więcej nas dzieli niż łączy. Mariusz Szczygieł ciekawie i z dużym poczuciem humoru opowiada nam, co tak naprawdę w czeskich duszach gra. Rozprawia dużo o ich indywidualizmie, bezpretensjonalności, dystansie do siebie, o ateizmie, relacji państwa i Kościoła. Aż chciałoby się każdego napotkanego Czecha wyściskać i zaprosić do domu na kolację. Przy okazji, przez porównanie, dowiadujemy się sporo o nas Polakach (szczególnie zapamiętałam podsumowanie dotyczące naszej kultury – nazwanej nekrofilską, bo nasze krzywdy, klęski i nieszczęscia wywyższają nas ponad inne narody, a śmierć powoduje „uszlachcenie człowieka”).
Bardzo żałuję, że Mariusz Szczygieł tak się zafiksował tylko na Czechach. Mamy przecież do „odczarowania” jeszcze innych sąsiadów...

Samson Miodek | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Panie Szczygieł, pisz pan o tych Czechach ile się da!

Wspaniała książka, której pierwsza część mogła by być spokojnie kontynuacją Gottland, autor w swoim świetnym "czechofilskim" stylu przybliża nam sylwetki niesamowitych, oryginałów takich jak: Egon Bondy, fotograf Jan Saudek, artysta David Cerny, i innych. Dowiadujemy się jak Hrabal "oszukał" cały świat, zamieniając rzeczy pokraczne, brzydkie i złe w rzeczy piękne, niczym malarze holenderscy, którzy malowali ludzi starych i pokurczonych, nie kryli brzydoty swoich modeli...(aż zboczyłem na Piwowskiego).
I tak spędzałem miło czas z lekturą, że przyszedł czas na drugą część książki którą roboczo nazwę "Zrób sobie raj bez Boga". Bynajmniej, książka dalej trzymała swój wysoki poziom, to mnie się włączyło negatywne myślenie o własnej śmierci, czy wartości w które wierzę są mi do życia w ogóle potrzebne.
Myślę że fenomen Szczygła polega na tym że ma czeską duszę, on ich czuje, i przelewa to na papier w najlepszy możliwy...

talia44 | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

"Zrób sobie raj"to świetnie napisana książka o naszym południowym sąsiedzie.Czechów cechuje duże poczucie humoru,dystans do samych siebie,brak patosu,cierpienia i martyrologii.Inaczej też patrzą na patriotyzm i bohaterstwo niż Polacy.Widać,że autor kocha ten kraj,ludzi,ich humor,podejście do życia i religii.Książka wciąga,ponieważ Mariusz Szczygieł jest świetnym opowiadaczem i wiernie oddaje ducha czeskości.
Polecam

Radek | 2018-10-30

Kolejna świetna, rewelacyjna i interesująca powieść o czeskim narodzie, napisana z dużym poczuciem humoru. Można też powiedzieć o tej książce, że jest to jakby kontynuacja Gottlandu. Mogę tym samym powiedzieć, że moja wiedza na temat Czechów bardzo się zwiększyła.

Artur Schodziński | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 września 2014

Ne byłem jeszcze w Czechach, nie znam osobiście żadnego Czecha, nie mam też wobec nich uprzedzeń, stereotypów. Książka mi się bardzo spodobała. Żywy język, ciekawa treść. Autor z powodzeniem zmierzył się z trudnym tematem religijności. W tym wypadku ateizmem, który urósł do miana religii, której jedynym dogmatem jest antydogmatyzm. Książka skłania do refleksji. Polecam.

zuszka | 2014-10-02
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 września 2014

Ależ zaskoczyła mnie ta książka!!! Oczywiście pozytywnie. Blyskotliwość autora i jego przenikliwość sprawiają, że udało mu się otworzyć przed czytelnikiem pasjonującą opowieść o naszym południowym sąsiedzie. Do tego ten niebanalny język.....
Obraz Czechów, którego próżno szukać w innych źródłach!!!