Masala

Wydawnictwo: W.A.B.

Opowieść o wyprawie do Indii, a zarazem w głąb samego siebie. Bohater, znany didżej radiowy i prezenter telewizyjny, staje się anonimowym obserwatorem w masie młodych Europejczyków przyjeżdżających do Indii w poszukiwaniu religijnego oświecenia, miejsc nietkniętych przez cywilizację, a najczęściej po prostu tanich narkotyków i dobrej zabawy. Ta podróż jest dla niego okazją, by uporządkować własne życie. Poddać próbie swą miłość i raz na zawsze uwolnić się od nałogu, który zmienił kilka lat jego życia w piekło. Wyprawa do odległego kraju pozwala mu spojrzeć na polską rzeczywistość z dystansem i staje się pretekstem do rozrachunku z medialną przeszłością.Max Cegielski autor powieści Masala (2002) oraz Apokalipso (2004). Współzałożyciel Masala Sound System, współprowadził audycje pod tym tytułem w Polskim Radiu Bis. Wraz z przyjaciółmi z zespołu otrzymał tytuł Antyfaszysty 2004 od organizacji aNigdy więceja. Publikował m.in. w aGazecie Wyborczeja, aLe Monde Diplomatique i aEllea. W 2007 roku ukazała się książka Pijani Bogiem a barwna opowieść o trudnym do przeniknięcia świecie pakistańskiego islamu. Obecnie pracuje nad książką podróżniczą o Turcji.

Tamanna | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 02 lutego 2009

Autor bardzo osobiście (choć pisząc o sobie w trzeciej osobie) opisuje swoja podróż po Indiach 1999/2000, przedstawia swoje przeżycia odwołując się często do wspomnień niedawno zakończonego leczenia w ośrodku dla narkomanów w Głoskowie. Uwikłany w dramat rozpadającego się związku z dziewczyną. Jedzie do Indii, które, jak pisze, uznaje za "bycie inaczej". Ale już pierwszego dnia czuje się "przerażony smakiem Indii". Wątpi w sens podróży, która nadal jest więźnięciem w sobie ("Jaki to ma sens, jeśli więcej miejsca zajmujemy MY niż Indie?) W książce przedstawiono podziw dla sikhów, rozdrażnienie nadużyciami policji, wrażenia z filmów „Hey Ram” (w oczach M.Cegielskiego ożywianego tylko obecnością Shah Rukh Khana) i z „Phir Bhi Dil Hai Hindustani” (z robiącą na autorze wrażenie sceną solidarności tłumu broniącego skrzywdzonego człowieka). Autor zastanawia się nad powodami, dla których Zachód rwie się do poznania Wschodu ("Poszukujemy czy uciekamy? Uciekamy, żeby szukać?"), pisze o tych,...

BeataBe | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Książka o podróży w poszukiwaniu siebie i w głąb siebie. Z rodzaju tych, których nie można przeczytać jednym tchem. Czytałam ja przez wiele tygodni, bo po prostu ta książka musiała czekać na odpowiedni nastrój.
Co mnie urzekło w tej książce - wnikliwe obserwacje i spostrzeżenia autora na temat otaczających go ludzi i świata. Bez oceniania, bez złośliwych lub zgorzkniałych komentarzy. Po prostu fakty mówiły czasem same za siebie.
Dużym przeżyciem było dla mnie czytanie książki myślącego, inteligentnego i poszukującego człowieka. Który z dystansem przedstawił mi świat swoimi oczami. I jak się okazało w trakcie czytania także moimi.

Maja | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Masala to inaczej mieszanka. Mieszanka przypraw, emocji, charakterów - wszystkiego. To, że Max Cegielski zatytułował w ten sposób swoją pierwszą książkę nie jest przypadkiem. Pełno w niej wszystkiego. Jednak, jak to w Indiach, najwięcej jest ludzi.

Max Cegielski to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, a przy tym ceniony pisarz zajmujący się literaturą podróżniczą. Szczególnie interesuje go Azja, poza Masalą napisał jeszcze Pijanych Bogiem, Oko świata oraz Mozaikę i Apokalipso. W 2002 roku wraz z grupką zaprzyjaźnionych muzyków założył kolektyw muzyczny nazwany właśnie Masala. Razem z nią w 2004 roku otrzymał nagrodę Antyfaszysty roku.

W 1999 roku Max wraz ze swoją dziewczyną, Zosią wylatują do Indii. Wierzą, że przeżyją tam niezwykłe przygody, odkryją inny rodzaj duchowości, a przede wszystkim uda im się odnaleźć ich samych. Nie będzie to łatwe z kilku powodów. Po pierwsze, Max dopiero co wrócił z odwyku. Po drugie, Zośka jakiś czas temu go zdradziła ponieważ chciała poczuć...

KrzysztofIwanek | 2014-11-02

To znacznie bardziej podróż do wnętrza siebie niż do Indii. Na ile ta pierwsza podróż jest autentyczna wie tylko autor, ale wierzę mu, że tak jest. Ale ta druga mnie nie przekonuje. W zasadzie brak jakiegoś motywu przewodniego, jakiejś myśli porządkującej te indyjskie doświadczenia. Ja wiem, zgodnie z nazwą to jest Masala, mieszanka. Ale garam masala przynajmniej to mieszanka starannie dobranych przypraw, które komponują się w jeden smak. Tu mamy raczej miszmasz. I niekiedy te impresje są pozbawione głębi, już nie mówiąc o doczytaniu, albo wręcz dziwaczne, jak oniryczna scena walki Jezusa Chrystusa z którymś hinduskim bogiem (czy to był Kryszna?). Widocznie ani nie pojąłem po co ona miała być ani co miała powiedzieć o Indiach. I to drugie odnosi się do całej książki.

zakia | 2011-11-30

Masala byla pierwsza ksiazka "podroznicza' ktora przeczytalam na dlugo przed planowaniem jakiejkolwiek wyprawy. Ksiazka bardzo mi sie spodobala, ciezko mi ocenic z perspektywy czasu jak sprostalaby w konfontacji z wieloma innymi pozycjami na rynku, natomiast z tego co pamietam pokazala mi po raz pierwszy swiat Indii, chaotyczny brudny i mniej "kontemplacyjny' niz wydaje sie europejczykom. dodatkowo pokazala mi urok backpakierskiego podrozowania. Duzy plus za duzo watkow osobistych, to sprawia ze doglebniej przezywa sie podroz oczami autora. dla mnie bardzo dobra ksiazka

Maciej Korpuliński | 2014-08-09

Warto,dopiero teraz zaczynam jakie książki czytałem dekadę temu.

kartofel | 2010-11-06
Przeczytana: 2005 rok