Zrób sobie raj

978-83-7536-223-7
reportaż Czechy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 7,3
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

ZRÓB SOBIE RAJ od @szczygiel_mariusz to druga książka Pana Mariusza, po którą sięgnąłem po "Fakty muszą zatańczyć".

Czechy i Czesi z perspektywy, kultury, tożsamości narodowej i czegoś co można nazwać "czeską duszą". 🇨🇿
Autor poprzez reportaże stara się pokazać polskiemu czytelnikowi, jak nasi południowi sąsiedzi patrzą na niektóre sprawy i co wyróżnia ich jako naród.

Ateizm, podejście do sztuki, do traktowania swoich symboli narodowych, oceny historii i jej bohaterów, seksualność, poczucie humoru... To wszystko zagadnienia poruszane w tej książce.

Nie brakuje tu znanych postaci oraz perspektywy i perypetii samego autora, co również jest jej atutem. Mariusz Szczygieł poznaje, wypytuje, porównuje i dziwi się w wielu sytuacjach niejako w naszym imieniu.
Wartościowa książka. Warto poznać lepiej Czechów, o których jest u nas przecież sporo stereotypów...

To jedna z kilku książek tego eksperta od Czech, więc na pewno sięgnę niedługo po Gottland czy Laska Nebeska

Bardzo mi się podoba styl Pana Szczygła. Jako jeden z pierwszych przybliża mentalność Czechów. Autor jest wnikliwy i przenikliwy. Ciekawa książka. Polecam.

Kolejna pozycja głównego czechofila w Polsce. Znowu łyknęłam mnóstwo wiedzy na temat naszych południowych sąsiadów. Mariusz Szczygieł drąży charakter narodu czeskiego i porównuje go do Polaków. Zdawać by się mogło, że bliskość geograficzna czyni nas podobnymi, ale Autor pokazuje jak duże różnice są między naszymi narodami. Szczególnie podkreśla czeski luz, brak patosu i nadęcia oraz racjonalne podejście do życia. Stosunkowo dużo jest na temat Boga. Jest też o naszych, nie zawsze dobrych, relacjach.
Autor przedstawia stosunek Czechów, nierzadko szokujący, do historii, życia, śmierci, w tym do religii, kościoła i pogrzebów. Tematem jest wolność człowieka i sztuki, tolerancja, swoboda poglądów i obyczajów. Pisze też dużo o miłości, zdradzie i życiu artystów. Źródła i inspiracje Autora są bardzo różne: głównie obserwuje ludzi i rozmawia z nimi. Świetnie orientuje się w życiu kulturalnym kraju, cytuje utwory literackie, artykuły prasowe, relacjonuje wydarzenia, opisuje dzieła sztuki, architektury itp. Kreśli arcyciekawe portrety kilku osób ze świata artystycznego, na ogół niebywałych oryginałów, ekscentryków i skandalistów, m.in. pisarza-filozofa Egona Bondy , fotografa Jana Saudka, pisarki Haliny Pawlowskiej, rzeźbiarza Davida Černý. Oczywiście, na kartach przewijają się też inne tuzy czeskiej kultury jak Václav Havel i Bohumil Hrabal. Książka jest kopalnią anegdot.
Mariusz Szczygieł pisze lekkim piórem, swobodnie, żartobliwie. Waga tematów jest zróżnicowana, rozległość i atrakcyjność – wielka; nie sposób się nudzić. Autor lubi ludzi i chyba potrafi rozmawiać z każdym. Dodatkowy plus tej lektury to to, że słuchałam audiobooka uroczo czytanego przez samego Mariusza Szczygła.
Warto zajrzeć też do wersji drukowanej ze względu na zamieszczone tam materiały ilustracyjne.
Gorąco polecam.

Czytanie reportaży Szczygła o Czechach zawsze poprawia mi nastrój, bo daje chwilę oddechu od naszej ciężkiej polskiej atmosfery martryrologiczno-katolickiej. Czeski brak patosu, snucia się w śmierci i ciepieniu, dystans do siebie i do spraw ostatecznych wnosi taką lekkość w życie codzienne. Czesi w przeciwieństwie do Polaków nie napinają się, nawet jeśli chodzi o rzeczy takiej rangi jak pogrzeby rodzinne. Ten rozdział mną chyba najbardziej wstrząsnął, bo czeski stosunek do śmierci jest chyba ewenementem w skali światowej. W kulturze, jaką znam, niewyobrażalne wydaje się nie zrobić pogrzebu rodzicom lub nie odebrać ich urn z zakładu pogrzebowego! Tymczasem wielu Czechów tak robi. Odczuwam mocną ambiwalencję wobec takiej postawy. Z drugiej strony nam, Polakom, przydałoby się więcej czeskiego luzu zarówno w życiu, jak i w naszej literaturze.

Szczygieł dobrze pisze, z biglem, dowcipnie i ciekawie. Tylko niech nikt broń boże nie sądzi, że to są reportaże. To deklaracja ideowa, taka raczej z gatunku tych typowych dla obozu postępu. Czesi dobrzy (niezadęci, praktyczni, europejscy) Polacy źli (katole, patrioci, tromtadraci).

Ta ksiazka to ni mniej, ni wiecej tylko fascynacja autora fenomenem brakow Czechow. Ich brakiem wiary, brakiem patriotyzmu, brakiem patosu i brakiem tabu. Informacje zostaly przystepnie podane, wiec czytalam z przyjemnoscia i zainteresowaniem.

Mimo że czasami trochę ta książka się dłuży, dobrze jest ją przeczytać.

Mimo że czasami trochę ta książka się dłuży, dobrze jest ją przeczytać.

Mariusz Szczygieł opisuje kwestie wiary i podejścia do Boga w Czechach. Robi to z charakterystyczną dla siebie lekkością i wsposób bardzo interesujący.
Książka podzielona na rozdziały tematyczne jest doskonałą pozycją do czytania w tzw. międzyczasie. Kolejne wątki, choć opowiadają o tych samych zagadnieniach, nie tworzą ciągłości. Doskonała pozycja do pociągu lub na wakacje, lub (jak w moim przypadku) do czytania jako druga lektura - na zmianę wątku.

Kolejna książka Mariusza Szczygła, która mnie nie zawiodła, i dzięki której mogłem dowiedzieć jeszcze czegoś więcej o naszych sąsiadach Czechach. Polecam.

Ach te anegdotki. Opowiastki lekkie jak piórko. Riposty pięknie cięte. Przyjazne dialogi jak Bohumila Hrabala i Egona Bondy. Ubawiło mnie doniesienie, plotka wręcz, że w kręgach hrablowskich sympatia do Cohelo dyskwalifikowała towarzysko. Ba, były nawet przewidziane za to kary! Jakie? Odsyłam do książki. Albo Pavel Kohout , jedna woda mineralna i jedno pytanie. Jak się w panu rodzi wyrozumiałość? To dlatego, że jestem pisarzem. Rozwinięcie myśli w książce. O czeskim fotografie, Janie Saudku jedna pani powiedziała, że ma okropny smak i skłonność do kiczu, ale to jest złośliwe, bo to powiedziała jego była kochanka. Anegdota akurat do piwa. Fascynująca jest też historyjka o tym jak trudno zostać w Czechach bohaterem. To koniecznie trzeba przeczytać własnymi oczkami. Hokej to narodowa fascynacja . Bohaterstwo Czechów. Religia i Bóg, Dominik Hašek, bramkarz który obronił gole w meczu ze Związkiem Radzieckim zaspokaja potrzebę patosu i bohaterstwa Czechów. Sporo jest też w książce o prawdziwej religii katolickiej i Bogu. O tym czym jest wiara w Boga wypowiedzieli się młodzi Polacy z partii Prawo i Sprawiedliwość. Można zapoznać się, owszem. A jak można nie wierzyć w Boga? Jak się żyje Czechom bez Boga? Czech nie zna tabu. Czech nie może żyć bez dowcipu. Czeska kultura nie znosi wzniosłości i patosu. Bóg dla Czecha to same ograniczenia. Kościół w Czechach to totalny brak zainteresowania. Czy trudno umrzeć bez Boga? Co spowodowało niechęć Czechów do katolicyzmu? Objaśnienia w tekście Szczygła. W „Zrób sobie raj” jest też o Polakach. Chyba dla przeciwwagi. Na koniec, dla rozluźnienia dostajemy historię pięknych, dużych piersi pisarki Haliny Pawlowskiej oraz różowy czołg i modele do sklejania Davida Černego. Skandalisty i czeskiego wkurzacza. W książce jest też o tym według jakich zasad Czesi wychowują swoje dzieci. Zapoznać się z nimi można czytając książkę. Podsumowując, jakbyśmy się jeszcze nie zorientowali, śmiech to dla Czecha to powód do życia. Książka jest re-we-la-cyj-na. Dawno się tyle nie dowiedziałam, nie uśmiałam i nie zamyśliłam nad tekstem.

5 249
    2 642