Zrób sobie raj

2010-10-20
2010-10-20
978-83-7536-223-7
reportaż Czechy

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Ocena 7,6
Osobisty przew... Filip Springer, Mar...

Bardzo dużo o religii. A tego się akurat nie spodziewałam. Sporo też o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, a to przecież książka z 2010 roku.
I mówiąc szczerze to jeszcze nie poznałam tych zabawnych, wyluzowanych Czechów o których jest mowa.

Uwielbiam Mariusza Szczygła, uwielbiam jego książki.
Marka, klasa, piękno języka. Bliski mi w swoich spostrzeżeniach ogólnożyciowych.

A Praga? Nie byłam. A może byłam. Dzięki Panu Mariuszowi.

Przeczytałam wszystko jego autorstwa, z niecierpliwością czekam na nową książkę

Uwielbiam Mariusza Szczygła, uwielbiam jego książki.

A Praga? Nie byłam. A może byłam. Dzięki Panu Mariuszowi.

Przeczytałam wszystko jego autorstwa, z niecierpliwością czekam na nową książkę

Bardzo mi po drodze z panem Mariuszem.
Podziwiam jego twórczość od lat

Bardzo mi po drodze z panem Mariuszem.
Podziwiam jego twórczość od lat

Daję tylko 8 gwiazdek ponieważ Czesi na dłuższą metę są strasznie irytujący. Wiem coś o tym, bo mieszkałem pół roku w Pradze, i wiele razy tam jeździłem. Wszyscy mówią, Czesi są tacy zabawni i te ich filmy takie śmieszne i ten Szwejk i Hrabal, i piwko się ciągle leje a przy piwku to jak tu nie mieć dobrego humoru. Ale to tylko pozory. Czesi są w gruncie rzeczy irytujący do bólu i jak się dobrze wczytać w REWELACYJNĄ książkę Szczygła, to można to tam także odnaleźć w wielu miejscach. Oczywiście to takie samo uogólnienie jak to, że Polacy mają ułańską fantazję i ciągle są pijani. Nie wszyscy, nie zawsze, nie wobec każdego. Mój ulubiony czeski pisarz to Jáchym Topol - poczytajcie sobie jego powieści koniecznie, sporo jest przetłumaczonych na polski - u niego nie ma tej całej błazenady, choć nie do końca wszystko stoi na swoim miejscu. A wracając do książki "Zróbmy sobie raj" - Autor ma całkowitą rację w zakończeniu - mam do niego pretensje, że nie napisał o tylu ważnych rzeczach, o których powinien!

Rok 2022 upływa pod znakiem Mariusza Szczygła- Praga zwiedzona z przewodnikiem, teraz ta książka, a zaraz Gorttland. Świetne pióro i znakomite historie zza naszej południowej granicy. Warto sięgnąć po te pozycje by poznać te śmiejące się bestie :))

aż zacząłem się uczyć czeskiego!

aż zacząłem się uczyć czeskiego!

Świetna - 8/10.

Książkę dostałam od znajomego, który był na poznańskich targach książki i nabył ją wraz z dedykacją od autora.

Przeczytałam jeden dzień. Lekkie pióro, pokaźna dawka humoru, i brak tego polskiego, uciążliwego patosu - wszystko to stanowi o jej zalecie. Podobały mi się szczególnie rozdziały o spojrzeniu Czechów na sprawy religii. Jakże chciałabym, żeby podobne poglądy mieli ludzie w Polsce!

Zaznaczyłam sobie również cytat, który pochodzi od pisarza - Pavela Kohouta:
"Pisarz musi widzieć nie tylko czyn człowieka, o którym pisze. Pisarz musi również widzieć życie tego człowieka dwadzieścia lat przedtem i dwadzieścia lat potem. Musi widzieć jego pradziadków, dziadków, rodziców, dzieci, wnuki i prawnuki. Musi go widzieć przed jego narodzinami i po jego śmierci. Wtedy wszystko zrozumie."

Świetna - 8/10.

Wesoła, smutna, gorzka, komiczna, świetny, trafny obraz Czechów a przy okazji widać różnice w postrzeganiu świata między nami a naszymi sąsiadami.

26/2022 (A)
czyta autor

26/2022 (A)
czyta autor

Szczygieł w formie, Czesi coraz bardziej znani!

Szczygieł w formie, Czesi coraz bardziej znani!

Video

Video