Ziemskie radości

Tłumaczenie: Ewa Teresa Witecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Earthly Joys
83-7337-869-3
Ziemskie, radości
dona

John Tradescant jest podróżnikiem w epoce odkryć geograficznych i największym pionierem ogrodnictwa swoich czasów. Choć pochodzi z nizin społecznych, jest dyskretnym powiernikiem największych przywódców swego kraju: polityków, arystokratów, nawet króla. Żyjący w otoczeniu zbytku i intryg, Tradescant poświęca całą uwagę swoim wspaniałym ogrodom. Posiada wyjątkowe umiejętności zbierania, siania i hodowania roślin, a jego trzeźwe spojrzenie na świat i zdrowy rozsądek czynią zeń niezastąpionego sługę, kiedy przemierza świat w poszukiwaniu nowych i pięknych gatunków roślin oraz gdy staje się świadkiem i uczestnikiem najbardziej sekretnych intryg na dworze królewskim. Właśnie tam zarówno król Karol I, jak i John Tradescant tracą głowę dla mającego nieodparty urok diuka Buckinghama, najpotężniejszego człowieka w Anglii. Wszystkie zasady, którymi Tradescant kierował się w życiu, zostają podważone, gdy jego własny świat staje na głowie, a jego kraj wielkimi krokami zmierza do wojny domowej.

MountainTobacco | 2014-03-21

Nie jest to pierwsza książka Philippy Gregory, na jaką natrafiłam, ale utwierdziła mnie ona w tym, że wprost przepadam za jej powieściami:) Tym razem obserwujemy Anglię oczami królewskiego ogrodnika. Za to właśnie najbardziej cenię powieści Philippy Gregory, że mam możliwość spojrzeć na świat, który już nie istnieje z punktu widzenia, który nigdy nie będzie dla mnie dostępny. Sama historia opisana w Ziemskich Radościach na podobieństwo ludzkich losów jest dość zawiła. Z całym bogactwem zostały tu opisane relacje pomiędzy ludźmi oraz intrygi na dworze królewskim. Oprócz przepięknych ogrodów rzecz jasna! Niezwykle polubiłam również postać głównego bohatera opowieści - Johna Tradescant'a, jakże cudownie byłoby mieć obok siebie tak trzeźwo myślącego doradcę! Oczywiście polecam z czystym sumieniem miłośnikom powieści historycznych z królewskimi ogrodami w tle;)

Olinka | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

P.Gregory zabrała mnie w podróż po XVII-wiecznej Anglii. Ale ta wyprawa była jak spacer po najpiękniejszych ogrodach i parkach z mnóstwem kolorów, kształtów i zapachów. Niestety tak piękny temat jakim jest zakładanie i pielęgnowanie ogrodu, został okraszony mniej pięknymi wydarzeniami z życia dworu angielskich królów. Obok piękna, miłości, wierności, lojalności, przepychu, mamy brzydotę moralną, zepsucie, intrygi, zarazę, śmierć...
Głównym bohaterem jest niepospolity człowiek, który dzięki swej pracy i miłości do kwiatów został najbardziej znanym ogrodnikiem Anglii. Jednak jego fach "zmusił" go do wielkiej polityki. Jakie były tego konsekwencje, nie zdradzę.
Wiem, że po tej powieści zupełnie inaczej spojrzę na każdy ogród, a przede wszystkim na tulipany...

allison | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 27 lipca 2012

Bardzo lubię powieści historyczne P. Gregory i tym razem się nie zawiodłam.
Narrator snuje długą i pasjonującą opowieść o wybitnym ogrodniku, dla którego rośliny są najpiękniejszymi elementami świata. Zakładanie ogrodów, pielęgnowanie ich i zdobywanie nowych okazów flory sprawiają, że John staje się coraz bardziej znany i zabiegają o niego najwięksi panowie, a nawet władca Anglii.
Jego życie ubarwiają, ale i komplikują małżeństwo i narodziny syna oraz przyjaźń z kontrowersyjnym diukiem, będącym faworytem króla.

Dzięki wartkiej akcji i jej zwrotom powieść czyta się bardzo szybko i z emocjami.
Ciekawe są nie tylko losy głównego bohatera i jego bliskich, ale również obrazki z dworskiego życia, w którym aż roi się od intryg i politycznych gier.

Autorce udało się wiernie i interesująco oddać ducha epoki w której Anglia chyliła się ku upadkowi przez lekkomyślne rządy Karola I i jego następcy.

Całość napisana jest z polotem, z literackim wdziękiem - jak większość książek autorki.

Iwona | 2014-05-13

Przeczytane kilka razy, dla mnie to najlepsza książka Philipy Gregory, świetne opisy życia w siedemnastowiecznej Europie i poruszające przedstawienie kontrowersyjnej miłości pomiędzy dwoma mężczyznami...

Nemeni | 2010-09-29
Przeczytana: wrzesień 2010

W „Ziemskich radościach” Philippa Gregory ukazała nam historię ogrodnika Johna Tradescanta, postaci autentycznej, żyjącej w XVII – wiecznej Anglii. Osoby ze wszech miar niezwykłej – po pierwsze: jest ogrodnikiem genialnym – z każdego ogrodu potrafi wyczarować prawdziwe dzieło sztuki, które zachwyca nawet samych królów, po drugie: jest pozbawiony zmysłu powonienia, nie odczuwa zapachów, w swoich ogrodniczych poczynaniach kieruje się głównie zmysłem wzroku i własną intuicją; po trzecie – pomimo swojego niskiego statusu społecznego z jego zdaniem liczą się najmożniejsi w ówczesnej Anglii, jest odważny, nie boi się mieć własnego zdania, a jednocześnie jest najwierniejszym sługą, jakiego sobie można wyobrazić – lojalnym, bez reszty oddanym swemu panu. I chyba to jest główny, najważniejszy temat tej powieści – wzajemne relacje między Tradescantem a jego kolejnymi panami – najpierw Robertem Cecilem, drugą osobą w państwie pod panowaniem Jakuba I Stuarta, a potem diukiem Buckinghamem,...

Alicja | 2014-09-12
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Zupełnie inna książka Philipp Gregory. Zdecydowanie wolę jak pisze o Królach i Królowych, ale dobrze się ja czytało.
Główną postacią jest ogrodnik królewski i jego historia przedstawiona jest w kontekście panowania spadkobierców Elżbiety I.
Można przeczytać, ale nie zapiera tchu tak jak inne pozycje tej autorki:)

Emerald | 2014-07-12
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

Długo męczyłam się z przeczytaniem tej książki, dopiero od drugiej połowy poszło przyjemniej. Historia jest trochę przydługa, dłuższy czas zastanawiałam się, o czym w ogóle są "Ziemskie radości". Wyjątkowo jak na Gregory głównym bohaterem jest mężczyzna, co było zaskoczeniem. Niestety postaci Johna nie polubiłam, a jego przygody nie były tak ciekawe, jak chciałaby autorka.

Kasia | 2013-08-08
Przeczytana: lipiec 2013

Ta książka jakoś mniej przypadła mi do gustu niż pozostałe pozycje pani Gregory. Może dlatego, że bohaterem w pierwszej osobie jest mężczyzna, nie jak w pozostałych książkach Philippy kobieta. Być może przywykłam do czytania wspomnienia kobiet ;) A może czasy już nie te, bo XVII w. Ale i ta książka jest godna polecenia. Warto przeczytać.

grażyna | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2010, Wymienione
Przeczytana: 2010 rok

Fajna książka mojej ulubionej pisarki - odrobinę inna niż pozostałe, które przeczytałam ale i tak ciekawa

Majka90 | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Fascynująca historia prostego ogrodnika! Opowieść o tym, jak pasja i lojalność mogą zaprowadzić prostego człowieka do momentu,gdy tworzy się historię i obcuje z najpotężniejszymi ludźmi w państwie. Polecam!