Podmorska wyspa

Wydawnictwo: Muza
La isla bajo el mar
literatura piękna
Booka

Historia Zarité, urodzonej na Santo Domingo pod koniec XVIII stulecia, która w wieku dziewięciu lat została sprzedana bogatemu właścicielowi ziemskiemu. Zawsze była niewolnicą. Wrodzona dobroć, silny charakter i uczciwość pomogły jej jednak przetrwać i spełnić największe w życiu marzenia. Zarité stanowi cząstkę mikrokosmosu, w którym jak w zwierciadle odbija się rzeczywistość francuskiej...

Zarité stanowi cząstkę mikrokosmosu, w którym jak w zwierciadle odbija się rzeczywistość francuskiej kolonii. Kiedy ogarnięty pożogą wojenną kraj zostaje zrównany z ziemią, los rzuca Zarité daleko, do Nowego Orleanu, dokąd zabiera ją pan. Tam zaczyna nowe życie i staje się wolna. Po latach cierpienia i miłości, niewoli i swobody, uzależnienia od innych osiąga wewnętrzny spokój i utwierdza się w przekonaniu, że przyszła na świat pod szczęśliwą gwiazdą.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/img/p/1369-1109-large.jpg

czytelnik_jg | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Niestety, ta książka jest u mnie na półce o nazwie "ledwo zmęczona" :)

caffeina | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Książkę oceniam nisko, nie ze względu na historię w niej opisaną, ale ze względu na styl, jakiego użyła pisarka.
Przykre, bo mogłaby to być naprawdę świetna pozycja, ale momentami nużyła mnie tak bardzo, że odnosiłam wrażenie, jakbym wróciła do czasów szkolnych i trzymała w swoich rękach podręcznik do historii.
Zabrakło mi w niej iskry i magnetyzmu, który spowodowałby, że pochłonęłaby mnie bez reszty.
Szkoda, bo był potencjał. Druga nieudana przygoda z Isabel Allende.

stochmial | 2018-08-01
Przeczytana: 2017 rok

'Kolonializm' to niewinne słowo w porównanie ze słowem 'totalitaryzm'. Po tej lekturze nie wiem co gorsze. Szkoda że w szkole tego nie uczą. Autorka nie pomija trudnych i może nawet szokujących tematów, jak np. relacje seksualne pana z niewolnicą.

Goszarda | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Przepiękna opowieść!!!

Autorka opowiada nam o życiu niewolnicy francuskiego plantatora trzciny cukrowej pod koniec XVIIIw. na dzisiejszej Haiti na tle rewolucji wyzwoleńczej i później w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych.

Powieść napisana w formie opowieści, przepięknym językiem...

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Anna Ciesielska | 2018-01-16

świetnie napisana. Poruszająca. Ardzo mądra. Czytałam z przyjemnością.

Nobliszka | 2017-12-19

I tak czytałam Allende, czytałam krok za krokiem, co kilka godzin, co jakiś czas. I tak czytałam, i sama nie wiem kiedy uzależniłam się. Ale nieeee, nie jak od jakiegoś paskudztwa, nic z tego. To takie przyzwyczajenie, że pijesz herbatę i do niej dodajesz dwie krople miodu. I niby nic, ferii słodkości nie odczuwasz a przyjemność jest. I spróbuj o tym miodzie zapomnieć.

A ja tak miałam z tą Allende i „Podmorską wyspą”, ani mnie grzała ani ziębiła a dobrze mi było.

tanya | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Prosto opisana nieprosta historia. Pani Allende znów mnie uwiodła barwnością języka. I sprawiła, że zajrzę do Internetu, żeby poczytać o historii miejsca, które opisała. Miejsca dla mnie właściwie nieznanego.

multoslibros | 2017-09-26
Przeczytana: 30 lipca 2017

klimatyczna, chcociaz pod koniec wydawalo mi sie, ze autorka chce jakkolwiek dociagnac historie do konca i dalsze losy glownej bohaterki opisuje 'na szybko'.

Dettawalker | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Powieść napisana jest bardzo interesująco - bohaterowie, przemyślana konstrukcja, Kilkaset stron umyka niepostrzeżenie, gdyż opowieść jest smakowita, pełna doskonałych przypraw, takich jak opisy wierzeń - haitańskie i przeniesione potem do Nowego Orleanu vodou, emocji, ekspresyjności, które towarzyszą bohaterom. Imponuje lekkość z jaką autorka serwuje nam fakty historyczne.

Podmorska wyspa to według wyznawców vodou mityczne miejsca, gdzie mieszkają bóstwa. Po śmierci człowieka to tam właśnie trafia jego "dusza". Informacje o religii vodou zostały bardzo zgrabnie wplecione w historię.

"Tańcz, tańcz, Zarite, bo niewolnik, który tańczy, jest wolny ... dopóki tańczy" - to hasło umieszczone z tyłu okładki pięknie oddaje charakter głównej bohaterki. Jej spokój, ciche pogodzenie się z losem, a jednocześnie niema zawziętość, która sprawia, że osiąga cel - wolność, to coś, co tworzy postać z krwi i kości.

Książkę polecam z czystym sumieniem. To moje pierwsze zetknięcie z literaturą...

Anna | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo lubię książki Izabel Allende. Są niesamowicie ciekawe i wciągające. I tym razem też się nie zawiodłam. A sama historia Zarite opisana w interesujący sposób. Do tego fajnie poprowadzona fabuła (chociaž mało dialogów). Gorąco polecam do przeczytania - szczególnie w czasie wakacji.