Podmorska wyspa

Wydawnictwo: Muza
La isla bajo el mar
Booka

Historia Zarité, urodzonej na Santo Domingo pod koniec XVIII stulecia, która w wieku dziewięciu lat została sprzedana bogatemu właścicielowi ziemskiemu. Zawsze była niewolnicą. Wrodzona dobroć, silny charakter i uczciwość pomogły jej jednak przetrwać i spełnić największe w życiu marzenia. Zarité stanowi cząstkę mikrokosmosu, w którym jak w zwierciadle odbija się rzeczywistość francuskiej...

Zarité stanowi cząstkę mikrokosmosu, w którym jak w zwierciadle odbija się rzeczywistość francuskiej kolonii. Kiedy ogarnięty pożogą wojenną kraj zostaje zrównany z ziemią, los rzuca Zarité daleko, do Nowego Orleanu, dokąd zabiera ją pan. Tam zaczyna nowe życie i staje się wolna. Po latach cierpienia i miłości, niewoli i swobody, uzależnienia od innych osiąga wewnętrzny spokój i utwierdza się w przekonaniu, że przyszła na świat pod szczęśliwą gwiazdą.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/img/p/1369-1109-large.jpg

Marlena | 2014-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2014

Isabel Allende bezapelacyjnie ma talent do snucia rozległych opowieści, których akcja toczy się na przestrzeni wielu lat i obejmuje mnóstwo wątków.
"Podmorska wyspa" to historia osadzona na przełomie XVIII i XIX wieku. Główną osią fabularną są dzieje murzyńskiej niewolnicy Zarite. W tle ważne wydarzenia historyczne - m. in. rebelia niewolników na Saint-Domingue, proklamowanie Republiki Haiti czy wykupienie Nowego Orleanu przez Amerykanów.
Mimo wielu stron i stosunkowo niewielkiej ilości dialogów czytanie "Podmorskiej wyspy" nie jest męczące z racji podzielenia tekstu na dużo krótkich rozdziałów. Allende pieczołowicie oddaje klimat epoki, obyczaje i wierzenia kilku grup społecznych. W kreacji bohaterów dopatrzeć można się feministycznego rysu - wszyscy męscy bohaterowie mają jakąś poważną wadę charakteru (tchórzostwo, okrucieństwo, brak zdecydowania), to kobiety częściej podejmują działania i dźwigają na swoich barkach większą odpowiedzialność.
Przyznam, że wiele razy przechodziłam...

Joanna | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wolność jest ideałem, przejawem instynktu samozachowawczego pozwalającego w życiu dokonywać wszelkich wyborów bez jakiegokolwiek przymusu. Jednak w czasach niewolnictwa dla wielu dręczonych wolność była jedynie marzeniem – tajemniczą podmorską wyspą, mitycznym miejscem, gdzie mieszkają według wyznawców vodou – loa, którzy pod postacią różnych stworzeń morskich oczekują na całkowitą wolność poprzez specjalny rytuał.
Osadzona w czasach dyktatury jakobińskiej we Francji za panowania króla Ludwika XVI , w okresie rozkwitu kolonializmu hiszpańskiego i francuskiego, akcja powieści toczy się między innymi na plantacji jednej z wysp Saint – Domingue ( 1770 – 1793), w póżniejszych latach w Luizjanie.
Jest to historia czterdziestu lat życia Zarité Sedelli, urodzonej jako niewolnica , po samobójczej śmierci matki wychowywana przez inną niewolnicę, a w wieku dziewięciu lat sprzedana bogatemu właścicielowi jako prezent dla jego żony. Zanim dziewczynka osiągnie 17 rok życia, los zmusza ją do...

keys | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Po raz kolejny przekonałam się, że I. Allende jest moja ulubioną pisarką.
"Podmorska wyspa" to powieść o trudnych czasach kolonialnych końca XVIII w., niewolnictwie, buncie, pożogach i okrucieństwie zarówno białych jak i czarnych. Ale nie tylko...znajdziemy tu miłość, piękno przyjaźni, przywiązanie, dobro i radość życia.
Cudowna książka, pełna emocji i wrażeń. Doskonały kunszt pisarski autorki powoduje bardzo plastyczne oddziaływanie na wyobraźnię. Słowami maluje nam świat.
Wspaniała !!!Malowana słowami...

allison | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Napisana pięknym językiem, bardzo interesująca i klimatyczna powieść, której akcja rozgrywa się na San Domingo, na Kubie oraz w Ameryce Północnej w dobie pierwszych buntów niewolników i ostrych starć kolonialnych.

Losy głównych bohaterów śledzi się z zapartym tchem, tym bardziej, że są one niezwykle burzliwe i nieprzewidywalne.
Jak w wielu innych opowieściach autorki, tak i tu rzeczywistość przeplata się w magią i ludowymi wierzeniami; fabuła obfituje w emocje, które podczas lektury udzielają się czytelnikowi.
Wszystko to sprawia, że z jednej strony trudno oderwać się od lektury i niecierpliwie czeka się na jej zakończenie, z drugiej strony - im bliżej finału, tym większy żal, że to już koniec...

Polecam przede wszystkim tym, którzy lubią niebanalne opowieści z wątkami miłosnymi, wyrazistymi kreacjami bohaterów i akcją obfitującą w niespodzianki.

Anna | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo lubię książki Izabel Allende. Są niesamowicie ciekawe i wciągające. I tym razem też się nie zawiodłam. A sama historia Zarite opisana w interesujący sposób. Do tego fajnie poprowadzona fabuła (chociaž mało dialogów). Gorąco polecam do przeczytania - szczególnie w czasie wakacji.

Monika | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Wszystkie powieści Isabel Allende są magiczne.
Zaczarowana jest również "Podmorska wyspa".
Tym razem autorka przenosi do czasów niewolnictwa. Poznajemy niewolników i ich właścicieli. Czytamy o brutalności, okrucieństwie i niesprawiedliwości. Na tych samych stronach powieści czytamy również o miłości, przyjaźni, walce o lepsze jutro, o wolność.
Po raz kolejny chylę czoła przed kunsztem pisarskim pani Isabel!

orchisss | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Moja przygoda z literaturą iberoamerykańską rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy w moje łapki trafiło "Sto lat samotności" Marqueza. Historia oczarowała mnie i długo nie pozwalała o sobie zapomnieć. Później moja wiedza poszerzyła się o pojęcie realizmu magicznego, które to okazało się spoiwem dla literatury z tej części świata. O Isabel Allende słyszałam wcześniej, jednak dopiero "Podmorska wyspa" jest moim (wstyd!) pierwszym z nią spotkaniem. I jak na randkę w ciemno -wypadło nadspodziewanie zachęcająco.

Historię poznajemy z ust Zarite, niewolnicy, która jako mała dziewczynka trafia do domu francuskiego plantatora -Valmoraine'a . Jest ona prezentem ślubnym dla jego hiszpańskiej małżonki. Dziewczyna, nie bez problemów, przystosowuje się do warunków w jakich przyszło jej żyć i dość szybko zajmuje uprzywilejowane miejsce w hierarchii Valmorain - jej pana. Widocznym efektem ich zażyłości jest dwójka dzieci - chłopiec, który został odebrany niewolnicy w dniu narodzin oraz dziewczynka...

Uwielbiam tego typu książki- fascynująca fabuła okraszona dużą dawką wiedzy z zakresu historii, kultury, wierzeń itd. Akcja powieści umiejscowiona jest w XVIII w, w czasach kolonialnych. Autorka z niezwykłą starannością nakreśliła tło historyczno- obyczajowe ówczesnej epoki. Kawał solidnej wiedzy w bardzo przyjemnej formie. Mamy tu przedstawione: czasy niewolnictwa,oraz etapy walk o jego zniesienie, wzmianki na temat ówczesnej medycyny, normach społecznych, polityce, zwyczajach, modzie, posiłkach, wierzeniach vodou, prosperowaniu plantacji, zasadach doboru niewolników. Książka jest niezwykle wciągająca, sugestywne opisy oddziałują na wyobraźnię- w jednej chwili możemy przenieść się w te odległe czasy. Poza tym książka jest przepięknie wydana co potęguje przyjemność czytania. Istna perełka.

Monka | 2013-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

"Podmorska wyspa" to moja pierwsza książka Isabel Allende, którą przeczytałam.... Jestem pod dużym wrażeniem stylu i pomysłów tej pisarki... Chętnie poczytam jej inne powieści... "Podmorska wyspa" jest książką intrygującą, od której trudno się oderwać... Już zaraz chciałoby się znać przyszłe losy wszystkich poznanych bohaterów... Akcja i napięcie wprowadzane są stopniowo, co budzi w czytelniku coraz większą ciekawości i coraz większe zaangażowanie... W powieści tej można odnaleźć to, czego człowiek się w życiu boi najbardziej - poniżenie, odrzucenie, ból, cierpienie, wyzysk, ale również to, o czym marzy - wielką miłość, prawdziwą przyjaźń, wolność, możliwość spełnienia marzeń... Zdecydowanie polecam...

korcia | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

Podmorską wyspę czytało mi się jak piękną baśń. Porusza ona trudne tematy niewolnictwa i segregacji rasowej. Wszystko w niej jest tak prawdziwe, że aż namacalne.
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, że takie rzeczy miały miejsce, zapominamy o tym okrutnych czasach. Jednak ludzie nietolerancyjni, gotowi wykorzystywać innych, nadal są wśród nas.

Bardzo wzruszyła mnie ta historia, wczułam się w klimat Antyli i Nowego Orleanu z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Autorka nie tworzy żadnego tabu, nie ma dla niej tematów niewygodnych, o wszystkim mówi z nieskrępowaną prostotą.
Książka pochłonęła mnie bez reszty, po jej przeczytaniu żałowałam, że to już koniec tej wzruszającej historii... a przecież nie jest to cieniutka książeczka.

Exodus