Listy miłosne Marianny d'Alcoforado

Tłumaczenie: Stanisław Przybyszewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Tradycji Europejskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Armoryka
Lettres portugaises
978-83-62173-55-6
listy miłosne, miłość

Inne wydania

Listy to utwór literacki wydany w 1669 we Francji, zawierający pięć listów miłosnych portugalskiej Marianny d'Alcoforado zakonnicy do francuskiego oficera - prawdopodobnie do markiza Noëla Bouton de Chamilly - uznawany przez badaczy za arcydzieło literatury światowej oraz przykład wczesnej powieści epistolarnej. Od momentu wydania utwór cieszył się nadzwyczajną popularnością wśród czytelników, a kwestia ich autentyczności i autorstwa stała się przedmiotem zażartych dyskusji badaczy i myślicieli na przestrzeni kolejnych wieków.

Shahrivar | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Listy te cieszą się popularnością w Europie, ale w Polsce są raczej zapoznane. Sama dowiedziałam się o ich istnieniu dopiero dziś, mimo iż z powieścią epistolarną jako gatunkiem zetknęłam się z 8 lat temu.

To poruszające studium istoty kochającej aż do szaleństwa, targanej sprzecznymi uczuciami.
Podczas lektury rozumiałam odczucia Mariany i jej szczerze współczułam, jednakże czułam się lekko zażenowana bezpośredniością listów i epatującym z nich pewnym...ekshibicjonizmem duchowym. Zraniona dziewczyna w swej rozpaczy obnażyła swoją naiwną, młodzieńczą duszę przed, jakby nie było, bydlakiem, który uprzednio potraktował ją jak zabawkę.

Tragizm jej historii miłosnej jest tym bardziej uderzający, że szacowny markiz, a późniejszy Marszałek Francji wydał mi się mało urodziwym, przyjemnym i inteligentnym mężczyzną, sądząc wedle tychże listów, portretu z epoki i wspomnień Saint-Simona. :P

Treść tych listów można też odczytać jako przestrogę przed łamaniem ślubów zakonnych i...

Małgosia | 2012-04-05

Czytając jakiekolwiek listy, które zostały opublikowane w książce, czy też innej formie, odnoszę wrażenie, że popełniam duże przestępstwo myszkując w cudzej prywatności.
Piękny wstęp Rousseau, dość złośliwy`i chłodny w stosunku do kobiet, ale z wielką klasą i nie jaką szczyptą prawdy.

W listach dostrzegamy twarz, która nie przybiera żadnej maski, tylko kocha. Kocha miłością najczystszą i potężną. Jest to portret kobiety zakochanej i jednocześnie nieszczęśliwej, kobiety, która mogła kochać jedynie w swojej wyobraźni.

Gatsby | 2011-07-02
Przeczytana: 2006 rok

Rzecz o draniu, ktory uwiodl, rozkochal w sobie i porzucil zakonnice - chcac uzyc dzisiejszego jezyka, tak mozna by to w skrocie okreslic, ale z literackiego punktu widzenia to PERELKA, za ktora mimo uplywu wiekow kryja sie ogromne emocje i wielka tragedia

kaiko | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015