Czas przeszły

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
La passé composé
powieść francuska
bela

Ta powieść psychologiczna młodego wybitnego pisarza wywodzi się z najlepszych tradycji literatury francuskiej tego gatunku - jak Flaubert czy Proust. Jest to kliniczny opis miłości, zachłannej, wynikającej z egocentryzmu, z zawężenia percepcji świata do własnych spraw, własnej osoby. Bohaterka, Cecylia Laserre, jest dziewczyną żyjącą w cieplarnianym klimacie, stworzonym przez określony status...

- jak Flaubert czy Proust. Jest to kliniczny opis miłości, zachłannej, wynikającej z egocentryzmu, z zawężenia percepcji świata do własnych spraw, własnej osoby. Bohaterka, Cecylia Laserre, jest dziewczyną żyjącą w cieplarnianym klimacie, stworzonym przez określony status społeczny: w jej życiu brak celu, który miałby swoje źródło w życiu społecznym czy zawodowym. W zapamiętaniu uczuciowym Cecylia odrzuca cały świat zewnętrzny. Sztuczny świat, w którym żyje, powoduje nieodwracalne deformacje w jej psychice i doprowadza do katastrofy.

źródło opisu: okładka

dzidziola | 2013-06-29

Czytałam ją kilkakrotnie. Książka wydaje się z pozoru bardzo prosta i naiwna, ale za każdym razem gdy do niej wracałam znajdywałam w niej nową głębię. Wystarczy się wczuć i przeanalizować uczucia bohaterów.

BiBi | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Książka, którą odnalazłem zakurzoną na dnie szafy. Naprawdę bardzo ciekawa pozycja. Inne spojrzenie na miłość, co krzywdzi i sprawia wiele cierpienia.

Reesh | 2016-05-05

Przewspaniała powieść psychologiczna!
Proszę przeczytać - więcej - niż 4 kartki, nie zrażać się!
Jest wspaniała, krótkość formy i skondensowana treść uderzająca w punkt problemu nie pozwalają na opuszczenie ani jednej strony póki nie skończy się czytać!

Aga | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Książka wywiera ogromne wrażenie pominąwszy oczywiście fakt, że Cecylia jest postacią dość nierealistyczną jak i również fabuła - dość naiwna. Powieść jednak zachowuje atmosferę tajemniczą i charakterystyczną.

_ania_ | 2017-02-01
niedxwiedzica | 2016-10-01