Upyr
wampir, upiór
brak

źródło okładki: literacki24.pl

Magnis | 2016-05-04

Przeczytałem jak na razie dwa utwory grozy tegoż autora. Pierwszy to Rodzina wilkołaka w antologii poświęconej grozie (Opowieści niesamowite z prozy rosyjskiej). Drugą jest nią powieść Upiór. Krótka to powieść licząca sobie ponad 120 stron, ale świetna. Autor sięgnął w niej po motyw duchów, wampirów i nawiedzonego domu, gdzie z każdą następną stroną, którą przewracamy kreśli przerażającą historię. Podobał mi się stworzony klimat niepokoju i grozy już od początku gdy, a ponadto nasz bohater jest świadkiem niezwykłych zdarzeń.
Postacie są ciekawe i każdy z nich ma swój charakterek (babunia opowiadająca o swoich latach młodości, tajny radca Tielajew i charakterystyczna cecha czyli tabakiera). Po prostu świetne zarysowane i zapadające w pamięć. Powieść od samego początku aż po zakończenie trzyma w napięciu i wciąga w opowiedzianą przez autora historie. Napisana językiem używanym dawniej co dodaje tylko uroku utworowi.
Polecam miłośnikom starych powieści i opowieści grozy, ponieważ...

Sirin | 2014-03-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2014

Do literatury wampirycznej podchodzę dość sceptycznie. Po przeczytaniu kilku powieści zachodnich (i nie mam tu na myśli “Zmierzchu”, który jest arcychałą) uważałam to za straszną chałę… Jednak twórczość Aleksego Konstantynowicza Tołstoja przywróciła mi wiarę w ten gatunek.

Opowiadanie “Upiór”, czy też po rosyjsku “Упырь” jest dziełem nietuzinkowym! Akcja została świetnie zaplanowana — do samego końca trzyma w napięciu. Bohaterowie również mają swój charakter, a niektórzy wręcz “charakterek”.

Mamy wampiry, stworzenia z planu metafizycznego, widzenia i nawiedzone domy, przez co można przyznać, że niczego nie brakuje. Dobrze skrojona jest również intryga matrymonialna między głównym bohaterem Runiewskim, a jego ukochaną, Darią, oraz jej kuzynką.

Śmiało mogę przyznać, że Aleksy Konstantynowicz Tołstoj jest wirtuozem powieści grozy, choć napisał utwory raczej miniaturowe. Każdemu, kto zachwyca się Drakulą, polecam poczytać “Upiora” — majstersztyk wśród dzieł na temat wampiryzmu.

BlackenedBooks | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Tę i inne recenzje znajdziecie również na:

Lwa Tołstoja państwo znają? Pewnie tak. Nawet jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z jego twórczością, to z pewnością gdzieś usłyszeliście nazwisko twórcy Wojny i Pokoju czy Anny Kareniny. Mało kto jednak wie, że to wcale nie był jedyny piszący Tołstoj. Można znaleźć jeszcze kilku pisarzy o tym samym nazwisku, być może nawet połączonych więzami powinowactwa lub pokrewieństwa z Lwem Tołstojem, między innymi Aleksieja Nikołajewicza Tołstoja - publicystę, dramaturga i wielkiego piewcę komunizmu uważającego że Józef Stalin jest następcą Piotra Wielkiego, a także hrabiego Aleksieja Konstantynowicza Tołstoja.

Niestety, o Aleksym K. Tołstoju znajdziemy raczej niewiele informacji, a już na pewno znacznie mniej niż o Aleksym N. Tołstoju. Wiadomo że był towarzyszem młodości, wówczas jeszcze carewicza, Aleksandra II. Na jego dworze miał później otrzymać funkcję wielkiego łowczego. Studiował na Uniwersytecie...

Ciekawa opowiastka z wampirami, upiorami i zjawami w tle a także jako motyw przewodni w szkatułkowych opowieściach zawartych w tej krótkiej książeczce :)
Bardzo polecam, ponieważ jest to jedna z pierwszych książek z gatunku i można zaliczyć ją do klasyki wampirycznej!

thefans | 2012-08-16
Przeczytana: 18 maja 2012

Świetna i inteligentna opowieść. Jak zawsze w literaturze rosyjskiej zaskakuje mnie swoistego rodzaju drwina oraz plastyczność języka. Polecam.

vrykolakas | 2016-03-05
buka | 2016-03-03