Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny

Okładka książki Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny Thomas Mann
Okładka książki Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny
Thomas Mann Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny (2010) Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Świat Książki] klasyka
klasyka
1949-01-01
1953-01-01
Ewa Librowiczowa
Ekranizacje:
Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny (2010)
literatura niemiecka kupcy Lubeka Niemcy noblista Nagroda Nobla
Inne

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

"Sukcesja" w świecie XIX wiecznych Niemiec. Piękna proza i ostatnie rozdziały, które łamią serce.

Jaki to wielki wysiłek – budowanie bogactwa z pokolenia na pokolenie, stopniowe dodawanie cegiełek w biznesie, handlu, bankowości. Wysiłek niepoparty herbem szlacheckim i artystokratyczną parantelą. Dziewiętnastowieczna burżuazja nie miała lekko, co wiemy choćby z „Lalki” a jednak parła do przodu i mozolnie budowała dobrobyt krajów. A taki trud okupuje się rezygnacją z wolności osobistej, wyboru dróg życiowych, pustej beztroski. Bogata konserwatywna rodzina jest jak zakon, gdzie według tradycji oddaje się cześć religii a z wyboru – kapryśnemu bóstwu - rodzinnej FIRMIE. Mężczyźni są tam jak kapłani odprawiający swe biznesowe rytuały a kobiety godnie ich reprezentują, niewzruszenie trwają na salonach, prowadząc miekką dyplomację i szepcząc czasem mężowi do ucha sekreciki w obronie lub dla pognębienia jakiegoś podwładnego. Tacy są i Buddenbrookowie – bogaci, pozbawieni fantazji i polotu, przyziemni, praktyczni i pragmatyczni, za to przekonani, że skoro już raz zdobyli Parnas, nic złego nie może ich spotkać. Rzeczywistość niestety przerasta ich oczekiwania a upadek jest wpisany w dzieje pokoleń. Bo czasem czyjeś wady można przekuć w zalety i elastycznie reagować na życiowe nieszczęścia. Buddenbrookom tej elastyczności zabrakło. To, co czyniło rodzinę silną i niezmienną od pokoleń, w pewien sposób przyczyniło się do jej upadku. Życie przyniosło wyzwania, których ci ludzie nie zdołali unieść. Upadła nie tylko rodzina ale cała epoka. Niejeden raz w trakcie lektury zadawałam sobie pytanie czy z kiepskiego kupca mógłby wyrosnąć dobry artysta, czy po prostu niektórzy z bohaterów książki , nie nadają się ani do jednego ani do drugiego…
Wiele ustępów pochłania się bez szczególnego zastanowienia nad językiem i stylem, są jednak w powieści momenty wybitne. Ciągle i ciągle czytam zdanie o małej Tyldzi pochłaniającej góry jedzenia – cicha, chuda, zacięta i głodna – i jakieś ciarki mnie przechodzą nad tą teutońską nieświadomą siebie siłą, która już za kilkadziesiąt lat rozjedzie jak walec kawał świata…. Inny ustęp – niby o nadchodzącym deszczu a tak naprawdę o przeczuciu wielkiego nieszczęścia i śmierci Jana albo ciche refleksje doktora Grabowa (dieta i sucharki) nad nieuchronnością zdarzeń to dla mnie mistrzostwo stylu. Z drugiej strony nie brakuje rozdętych opisów i powtórzeń, które chyba umknęły uwadze młodego Mistrza – aż roi się od złocistych bokobrodów, błękitnawych cieni wokół oczu i błękitnych żyłek ( a może to jednak ma znaczenie?) . I tak się zastanawiam nad Tonią – jak to jest z tym gestem dumnego unoszenia głowy i jednoczesnego przyciskania podbródka do piersi? Próbowałam, nie wyszło :).
Mann wpisał się pięknie w złoty wiek wielkich powieści. Nie idealizował swych bohaterów, starał się oddać ich osobowości ze sporą dawką realizmu. Choć, w porównaniu z zimną wiwisekcją jaką Zola uczynił swym Rougon-Macquartom, ta powieść to niemal bajka. I obyśmy z bajkami na takim poziomie obcowali częściej!

Bardzo wczesnej powieści Manna (napisał ją, mając zaledwie 25 lat!) wcale nie charakteryzuje niedojrzałość.

Wprost przeciwnie, to bardzo umiejętnie poprowadzona saga obyczajowa, opisująca dzieje rozpadu dziewiętnastowiecznej rodziny kupieckiej.

Trzeba się jednak przygotować na potencjalne dłużyzny, wynikające, między innymi, z opasłości dzieła.

PS
Ocena dotyczy obu tomów.

PS
Ocena dotyczy obu tomów.

Uwielbiam Manna za Czarodziejską Górę, nie cierpię za Doktora Faustusa i doceniam za Buddenbrooków. Historia upadku mieszczańskiej rodziny poza warstwą moralitetową skrywa symboliczne przesłanie, wszyscy gnijemy od środka, nasze plany bywają skazane na niepowodzenie, człowiek jest tylko instrumentem w rękach losu, reżysera, który przygotowuje ten spektakl. Głęboka, wnikliwa powieść, która dała mi mnóstwo przemyśleń, nie jest może szczególnie łatwa, ale kiedy już czytelnik wniknie do świata Buddenbrooków, nie będzie mógł się od niego oderwać.

jeśli chcesz cos zrobić , musisz zacząć
mądrość nie jest stanem ciągłym
życie i śmierć to prawdziwe historie
istniej , pamiętając o zakończeniu

Time bomb RANCID

Lubię , bardzo lubię takie opasłe tomy...gdzie przejście przez ulicę to 6 stron , a kolacja to osobny rozdział. Po co mamy się spieszyć? w XiX wieku?...i w każdym innym?
Prawie wszyscy poumierali...a ja czuję się silniejszy...mądrzejszy... i jakoś tak lepiej mi na duszy...pan Tomasz dał mi dowód na to , że tu nic nowego się nie dzieje...i sam nie wiem czy mu dziękować?

jeśli chcesz cos zrobić , musisz zacząć
mądrość nie jest stanem ciągłym
życie i śmierć to prawdziwe historie
istniej , pamiętając o zakończeniu

Time bomb RANCID

Prawie wszyscy poumierali...a ja czuję...

Lubię Tomasza Manna.

Lubię tą pozycję.
Polecam.

Nie zdzierżyłem. Lepiej poszukam innej

Nie zdzierżyłem. Lepiej poszukam innej

Historia wielopokoleniowej rodziny kupieckiej - od czasów świetności do powolnego upadku. Co prawda w drugiej części tempo nieco siada a bohaterowie nawet w okresie dobrobytu rzadko bywają szczęśliwi przez co opowieść jest raczej przygnębiająca, ale czyta się świetnie.

Ciezko coś dodać nowego o tej książce skoro wszystko już zostało dawno napisane. Kawał porządnej lektury, przedstawiające losy kilku pokoleń XIX wiecznej rodziny niemieckiej. Klimatem trochę przypomina lalkę. Warta przeczytania i zdecydowanie nie dla każdego

Wspaniała książka. Bez wahania daję 10 gwiazdek. Pierwszy raz dzięki tej książce zauważyłem u siebie, że zaczynam doceniać jakim językiem jest napisana lektura którą czytam. A tę czytało się wspaniale. Lekkość pióra jaką ma Tomasz Mann jest godna pozazdroszczenia.
Książka wspaniale przenosi w czasie do XIX Niemiec. Wcale nie przeszkadzała mi akcja, która toczy się powoli, nieśpiesznie. Książką można delektować się, i żal, że ma tylko ~700str :)

• Literatura niemiecka
  • Klasyka