Alienor z Akwitanii

Aliénor d'Aquitaine
83-06-00390-x
historyczna
bursian

Biografia jednej z największych postaci kobiecych epoki średniowiecza, królowej państwa rozciągającego się od Szkocji po Pireneje. Ta ambitna kobieta o niezwykłej energii, bystrości i umiejętności podejmowania decyzji trzymała w swych rękach nici polityki większości krajów zachodniej Europy, na których tronach zasiadali jej liczni potomkowie. Wychowana w atmosferze kultu poezji i sztuki dworskiej, opiekunka i bożyszcze trubadurów i truwerów, wywarła znaczny wpływ na rozwój kultury średniowiecznej.

Ferula | 2014-01-24
Na półkach: Biografie, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Alienor z Akwitanii - królowa Francji i Anglii, księżna i regentka, matka królów, prababka świętych. Kobieta, w rękach której spoczywała władza nad połową Europy. Jej charyzma, wizje i ambicje doprowadziły do zmian gospodarczych, politycznych, pobudziły rozwój kultury i sztuki. To jej zawdzięczamy powstanie legend arturiańskich, eposów rycerskich np. Pieśń o Rolandzie. Kobieta piękna, silna i władcza, nawet w dzisiejszych czasach potrafiłaby dokonać rzeczy wielkich, a gender jadłby jej z ręki.

Biografia Alienor napisana przez Regine Pernoud, dokładnie opisuje życie królowej, zawierając multum informacji. Niestety, jest ich zbyt wiele i podanych w bardzo rzeczowy, ale i suchy sposób. Wiedza ogromna, zwłaszcza na tak odległe czasy, jednak sam przekaz nie uprzyjemnia czytania. Nie mniej, dobrze byłoby sięgnąć po tę biografię dla samej bohaterki, kobiety, która wyszła poza ramy swojej epoki.

Dariusz Karbowiak | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Polecam książkę gorąco. Tytułowa Alienor to żona dwóch królów - Ludwika VII króla Francji i Henryka II króla Anglii, matka trzech królów. Żyła długo jak na warunki XII wieku przeszło 80 lat. Przeżyła wiele brała udział w wyprawie krzyżowej ze swoim pierwszym mężem Ludwikiem. Po rozwodzie zawarła związek małżeński z Henrykiem, urodziła mu wile dzieci. Niestety romans Henryka z piękną Rozamundą doprowadził do konfliktu w rodzinie. Jak kłócą się królowie to aż iskry bitewne się sypią. Alienor zostaje uwięziona przez swojego męża, który jednak w Boże Narodzenia - jak przystało na katolicką rodzinę - spędzają razem. Epizod ten został dwukrotnie sfilmowany pod tytułem "Lew w zimie" w pierwszej ekranizacji w rolę głównej bohaterki wciela się Katharine Hepburn. Rodzina jednak cały czas się kłóci i prowadzi między sobą wojny. Jest to matka Ryszarda Lwie Serce - więc nie będę opowiadał.
Całość świetnie napisana przez profesor Pernoud. Czyta się znakomicie i do tego jeszcze poezja ballad...

Alienor z Akwitanii należy do grona najciekawszych postaci średniowiecznej Europy. Ta pochodząca z Akwitanii, krainy trubadurów, księżniczka została królową Francji, a potem Anglii. Brała udział w II wyprawie krzyżowej. Urodziła swym dwóm mężom w sumie dziesiątkę dzieci, była matką i babką wielu władców, jej potomkowie do dziś zasiadają choćby na tronie Hiszpanii. Jej życie pełne było dramatycznych zwrotów, które związane były z najważniejszymi wydarzeniami ówczesnej polityki.

Autorka w swej książce prezentuje życie Alienor na bardzo szerokim tle historycznym. W tle tym przewijają się kluczowe problemy polityczne tego stulecia: rywalizacja Plantagenetów z Kapetyngami, wyprawy krzyżowe, stosunki między władcami a Kościołem. Biografia ta byłaby jednak niezwykle sucha, gdyby zabrakło w niej licznych wzmianek o kulturze i życiu codziennym XII-wiecznej Europy. Szczególnie trafione są tu liczne odniesienia do poezji trubadurów, idei miłości dwornej - znakomicie oddają one warunki, w...

Maryann | 2014-02-12
Przeczytana: styczeń 2003

Za sprawą tej książki po raz pierwszy usłyszałam o Eleonorze Akwitańskiej. Regine Pernoud zaintrygowała mnie na tyle mocno, że sięgnęłam potem po (również jej autorstwa) biografie ukochanego syna Eleonory, Ryszarda Lwie Serce oraz jej wnuczki, Blanki Kastylijskiej.
I chociaż dziś odrobinę drażni mnie już wyraźna stronniczość autorki i choć po przeczytaniu innych książek na temat tej epoki (z powieściami nieocenionej Sharon Penman na czele) trochę inaczej patrzę na Eleonorę, to jednak nie zmienia to faktu, że przed wiedzą i kunsztem literackim Regine Pernoud chylę czoła.

Vaherem | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Chciałem napisać kilka słów o Alienor dla tych, którzy jej nie kojarzą... i zdałem sobie sprawę, że nie mam pojęcia jak można kogoś takiego opisać w krótki sposób.

Księżna Akwitanii. Królowa Francji. Uczestniczka Krucjaty. Żona Henryka II, Królowa Anglii. Natchnienie i mecenaska trubadurów. Matka dziesięciorga dzieci (przeżyła aż ośmioro z nich), w tym Ryszarda Lwie Serce i Jana bez Ziemi. Odtrącona i uwięziona buntowniczka. Regentka. Jeśli po tych kilku słowach nie pomyśleliście "wow, musiała mieć interesujące życie" to jesteście jacyś dziwni. Serio.

Książka (jak na biografię od PIWu) napisana jest bardzo lekko, więc śledzenie drogi jaką w swym życiu pokonała Alienor - od młodej, "narwanej" królowej po wytrawnego, politycznego gracza - było prawdziwą przyjemnością. Choć osobiście mam wrażenie, że autorka uległa czarowi Ryszarda Lwie Serce - tylko napominając o jakiś tam grzeszkach, które popełnił, podczas gdy jego ojcowi, Henrykowi II, wbija dosłownie każdą możliwą szpile....

finaju | 2013-12-02

Jedna z najpotężniejszych i najsłynniejszych (choć kontrowersyjnych) kobiet średniowiecza. Fascynująca, dumna, odważna, o wielkiej inteligencji, charyzmie, jedyna władczyni w historii, której udało się zasiąść na tronie Francji i Anglii, matka trzech królów i dwóch królowych, urodzona i wychowana w Akwitanii, krainie trubadurów, miejscu narodzin kultury rycerskiej. Eleonora należy do moich ukochanych postaci historycznych, a ta biografia jest moją ulubioną z trzech, które udało mi się dotąd przeczytać (po polsku ukazała się także "Eleonora Akwitańska: królowa Francji i Anglii" Douglasa Boyda). Regine Pernoud była uznaną badaczką o olbrzymiej wiedzy, wybitą mediewistką, która posiadała bardzo cenny dar: pisała o średniowieczu z wielką dozą wrażliwości, wyczuciem i zrozumieniem. Myślę, że znalazłoby się niewielu historyków, którzy równie mocno przysłużyli się ociepleniu wizerunku średniowiecza, epoki uważanej powszechnie i niesłusznie za lata ciemnoty, brudu i zacofania. Biografia...

| 2011-07-04
Przeczytana: 1998 rok

Regine Pernoud pisała książki o kobietach, których losy odcisnęły się trwale w historii Europy i pisała je pięknie. Czytałam je z ciekawością i ogromną przyjemnością, aby w końcu powiedzieć sobie z dumą: i ja jestem kobietą!
Jedna z tych kobiet to Alienor, po polsku Eleonora, z Akwitanii - europejska megagwiazda, wymarzona kandydatka na patronkę dzisiejszych feministek, piękna, mądra, odważna, uparta, uwielbiana i opiewana, żona królów Francji i Anglii.
Żyła prawdopodobnie 82 lata, niewyobrażalnie długo, jak na średniowiecze! Urodziła 10-cioro dzieci, z których większość to koronowane głowy, 15 lat spędziła więziona przez męża, brała udział w krucjacie, rządziła jako królowa i jako regentka, była patronką poetów i muzyków, fundatorką kościołów i klasztorów. Z jej życia można by z powodzeniem wysnuć kilka powieści awanturniczo- przygodowych!
Mimo przynależności do literatury popularno-naukowej, książkę, dzięki talentowi autorki, czyta się świetnie, polecam ją każdemu.

joan_stark | 2015-09-29
Przeczytana: 26 września 2015

Autorka opisuje dzieje królowej Alienor niezwykle barwnie i przejrzyście, czyta się ją z przyjemnością. Niewątpliwie ta księżna Akwitanii, potem królowa Francji i Anglii była postacią wyjątkową, którą w późniejszym czasie historycy przedstawiali w niezbyt pozytywnych barwach.

gggagg | 2011-09-21

Najlepsza autorka pisząca o średniowieczu.
Boska.

bursian | 2010-07-15
Przeczytana: 1994 rok

Życie kobiety dzięki której Francja stała się średniowieczną potęgą.