Historia Europy 1919-1939

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Europe Between the Wars
historyczna

Synteza dziejów Europy w okresie międzywojennym. Autor omawia traktaty pokojowe kończące I wojnę światową, które ukształtowały system polityczny w Europie do 1939 r., przedstawia sytuację ekonomiczną na kontynencie na przestrzeni całego omawianego okresu, kwestie społeczne oraz przemiany ludnościowe. Ukazuje także sytuację w związku Radzieckim, na Węgrzech i w Czechosłowacji, we Włoszech, republice weimarskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i w Niemczech. Ostatni rozdział poświęcony jest przyczynom II wojny światowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2009

źródło okładki: www.ossolineum.pl

Jakub | 2015-01-28
Na półkach: Posiadam, Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Jak tytuł podsuwa jest to podręcznik o Europie. Atutem w nasuwającym się w pierwszej kolejności jest zagraniczny autor - kanadyjski profesor. "Okiem technicznym" godna uwagi jest kompozycja, bowiem autor omawia kolejno państwa europejskiej, wcześniej omawiając epokę w generalnym spojrzeniu. Merytorycznie jest dosyć dobrze. W przypadku historii powszechnej nie jest rzeczą prostą zakreślić właściwe ramy faktograficzne. Minusem lub też plusem jest sposób narracji. Sam autor we wstępie uprzedza o uprzedzeniach. Tak naprawdę w jasny sposób przedstawia swoją ocenę dziejów i jej bohaterów.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Mimo początkowych obaw, okazała się książka przyjemna w lekturze. W ciekawy, przystępny sposób autor opisuje dzieje Europy międzywojennej.

Jolka | 2016-07-07
mch | 2016-02-23