Dynastia Piastów w Polsce

Seria: Dynastie w Polsce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Publikacja poświęcona dziejom Piastów w Polsce. Na podstawie najnowszych odkryć i często kontrowersyjnych hipotez autor przedstawia narodziny państwa polskiego, mechanizmy jego terytorialnego wzrostu i potęgi. W ciekawej formie ukazuje rywalizację Piastów z innymi rodami Europy środkowej o dominację w tej części ówczesnego świata. Dzięki prezentacji szerokiego tła historycznego książka ma ogromne

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/4839/dynastia-piastow-w-polsce.html

Bauero | 2015-07-21
Przeczytana: kwiecień 2014

Ta książka nie jest wyłącznie kolejna monografia dynastii Piastów, nie jest także nowa interpretacja dziejów, to raczej podręcznik akademicki dotyczący historii Polski od zarania dziejów aż do końca panowania piastowskiego rodu. Autor bowiem, oprócz ukazania losów poszczególnych przedstawicieli dynastii, poświęcił także dużo miejsca zagadnieniom gospodarczym, społecznym, kulturalnym, religijnym czy w końcu geopolitycznym. Dzięki przystępnemu językowi, doskonale poprowadzonej narracji, ilustrowanej licznymi cytatami, praca ta staje się atrakcyjna także dla zwyczajnego czytelnika. Nie oznacza to oczywiście, że książka traci charakter rozprawy naukowej. Autor analizując poszczególne zagadnienia historyczne niejednokrotnie przytacza odmienne zdania różnych badaczy na dany temat i częstokroć podaje własne hipotezy. Tam gdzie to niezbędne, próbuje posiłkować wiedzę o przedmiocie wynikami badań różnych dyscyplin o charakterze pomocniczym wobec historii. Stąd niejednokrotne odwołania do...

Pearon | 2014-09-04
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Autor analizując kolejne pokolenia Piastów, przedstawia kontekst polityczny, gospodarczy i kulturowy. Często korzysta z dygresji, przez co czasem traci się z oczu omawianą postać. Jednak każda taka dygresja jest niezbędna do zrozumienia motywów działania danego Piasta.
Dużą zaletą książki jest imponująca ilość źródeł, do których dotarł autor, nieraz mało znanych. Wiele z nich obszernie cytuje, dzięki czemu można samodzielnie zweryfikować przedstawione wnioski.
Na podstawie najnowszych badań, autor obala wiele krążących od dawna stereotypów i weryfikuje hipotezy swoich poprzedników.

Dynastia Piastów w Polsce to przejrzysta, rzetelna praca naukowa i kompletna monografia. Jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy - nie tylko historyk.

rybka | 2016-01-04

Potwierdza się teza, że książki historyczne powinni pisać raczej historycy a nie jacyś "archeologowie/politologowie itp." przesiągnięci idologiami. P. Barański jest jednym z tych historyków, co potrafią głęboką wiedzę przelać na papier o przedstawić czytelnikowi. Polecam gorąco dla wszystkich co chcą poznać zarysy powstawania państwa polskiego z normalnego punktu widzenia znakomitego mediewisty.

| 2015-08-22

najlepsza publikacja o Piastach.

bree | 2016-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2016