Małe narody Europy

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Książka stanowi przegląd 27 europejskich małych narodów, tych które do czasu przemian politycznych końca XX wieku lub nigdy dotąd nie uzyskały niezawisłości. Miroslav Hroch omawia przyczyny ich trwania, zaniku bądź transformacji.

Elevander | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, XX wiek, XIX wiek
Przeczytana: 06 lipca 2016

Książka ta jest próbą podsumowania drogi historycznej, jaką musiały pokonać "małe" (tu oczywiście mamy problem z tym, kto jest, a kto nie jest "mały"), by osiągnąć status narodu. Podobną tematykę podjął w odniesieniu do ludów monarchii habsburskiej H. Wereszycki w pracy "Pod berłem Habsburgów", ale Hroch obejmuje swoją analizą szerszy zakres geograficzny, a poza tym stara się jakoś to wszystko uporządkować wskazując na elementy obligatoryjne i nieobligatoryjne w kształtowaniu się narodów. Wprawdzie te wszystkie próby ujęcia teoretycznego wypadają w moim odczuciu raczej mizernie, to niewątpliwie uwagi Autora mają pewną wartość, gdy wskazują na pewne podobieństwa i różnice między poszczególnymi nacjami oraz na czynniki sprzyjające akcji narodowościowej. W jakimś stopniu pewnie ta książka pomaga zrozumieć Europę...

wardon | 2016-10-31
rfz | 2016-04-16