rozwińzwiń

Historia Europy 1919-1939

Okładka książki Historia Europy 1919-1939 Martin Kitchen
Okładka książki Historia Europy 1919-1939
Martin Kitchen Wydawnictwo: Ossolineum powieść historyczna
532 str. 8 godz. 52 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Europe Between the Wars
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
532
Czas czytania
8 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788304049833
Tłumacz:
Tadeusz Rybowski, Hanna Szłapka
Tagi:
historia Europa okres międzywojenny wojna
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
607
564

Na półkach:

Pojęcie o wojnie domowej w Rosji co najmniej dziwne „Wojna domowa miała się ku końcowi, gdy Polacy zaatakowali Ukrainę i wkrótce zdobyli Kijów” (s. 89 wydania z 1992 The civil war was nearing its end when the Poles attacked Ukraine and were soon in possession of Kiev). Richard Pipes w „Rewolucji” odróżnia te dwie wojny i słusznie.
„W październiku 1920 podpisano zawieszenie broni, które przesuwało granicę daleko poza linię Curzona, tę uznaną przez społeczność międzynarodową linię graniczną między obydwoma państwami” (s. 90 In October 1920 an armistice was signed that left the border well to the east of the Curzon line, which had been internationally recognised as the frontier between the two states). Linia ta miała być demarkacyjną, nie graniczną.

„28 czerwca 1918 roku cały przemysł znacjonalizowano, co zapoczątkowało okres komunizmu wojennego. Po części była to reakcja na spontaniczne przejmowanie fabryk przez robotników, którzy poczuli się sfrustrowani, jeśli nie wręcz zdradzeni przez bolszewików. (...) Ocenia się, że 3/4 fabryk, jakie znacjonalizowano, zostało już przedtem przejęte przez robotników. Tak więc bolszewicy uznali fakt dokonany i zależało im bardzo na podtrzymaniu więzi z klasą, bez poparcia której nie mogliby w ogóle funkcjonować.” (s. 91 On 29 June 1918 industry was nationalised, marking the beginning of War Communism. In part this was a response to the spontaneous seizure of many factories by militant workers, who felt frustrated and even betrayed by the Bolsheviks. [...] It would seem that about three-quarters of the factories which were nationalised in June had already been taken over by the workers.)
Jeśli zachodzi tu związek, to innego rodzaju, bolszewicy uważali przejmowanie zakładów za zamach na to, co wedle nich powinno być państwowe.
P. też http://vtoraya-literatura.com/pdf/geller_kontsentratsionny_mir_i_sovetskaya_literatura_1974_text.pdf i przekład https://kulturaparyska.com/pl/search/searched-attachment/13301/1/Heller

„Czeka musiała walczyć na wielu frontach, gdyż Biali też byli winni rozpętania fali powszechnego terroru, tak więc wzrost nadzwyczajnych uprawnień Czeka był przynajmniej po części reakcją na przemoc Białych. Wkrótce stała się ona przerażającym instrumentem terroru, dokonując prawie 100 000 aresztowań osób podejrzanych, z których ponad 8000 rozstrzelano bez sądu.” (s. 90)
Pomijając to, że Czerwoni zaczęli terror, liczbę 8 389 rozstrzelanych podał wówczas czekista Łacis, podnosząc ją później do 12 733. Zwykle wymieniane są liczby znacznie większe, a skoro najniższa pochodzi od Łacisa, brak powodów by ją jeszcze obniżać. Przy tym powiadamiając np. o rozstrzelaniu ostatniego cara dodał on „żona i syn Mikołaja Romanowa zostali przewiezieni w bezpieczne miejsce”, skoro policzył 1 rozstrzelanego tam, gdzie zabito 11 osób, trudno uznać jego dane za wiarygodne (Michał Heller i Aleksander Niekricz „Utopia u władzy” rozdział 2 podrozdział „Narodziny dyktatury”).
O Polsce, podobnie jak Paul Johnson wie, że gdzieś dzwonią, co prawda zaznaczone „Rozdział ten oparty głównie na "Bożym igrzysku" Normana Daviesa grzeszy licznymi nieścisłościami i pomyłkami, które redakcja polska prostowała tylko w poważniejszych przypadkach.” (s. 115)
„Kwestię Galicji rozstrzygnięto ostatecznie w 1923 roku, gdy Polacy przyłączyli ją siłą. Rząd angielski nadal odmawiał przyjęcia argumentów Francji i Ameryki, gdy chodzi o prawa Polaków do tej prowincji, i gotów był się zgodzić najwyżej na dwudziestopięcioletni mandat Polski na tym terenie.” (s. 10 The Galician question was not settled until 1923 when the Poles forcibly annexed the area. The British government still refused to accept French and US arguments that the Poles had a right to the province, and were only prepared to go as far as to concede a twenty-five-year mandate. Przypis: Galicja Wschodnia faktycznie została przyłączona do Polski już wcześniej w wojnie polsko-ukraińskiej 1918/1919. Autor ma na myśli formalne uznanie przez Radę Najwyższą sprzymierzonych mocarstw linii pokoju ryskiego za wschodnią granicę Polski) Trzeba dodać, że uchwała ambasadorów z 15 marca 1923 milczała o „25 latach”.

O wielu innych sprawach w podobny sposób. Np. Locarno „Traktaty arbitrażowe pomiędzy Niemcami a Francją, Belgią, Czechosłowacją i Polską udało się Stresemannowi utrącić” (s. 70 Stresemann effectively sabotaged the arbitration treaties between Germany and France, Belgium, Czechoslovakia and Poland).
Jak utrącić, skoro zostały zawarte np. polsko-niemiecki https://dziennikustaw.gov.pl/DU/1926/s/114/662
„Francja nie mogła zaatakować Rzeszy w przypadku inwazji Niemiec na któregokolwiek z jej wschodnich sprzymierzeńców, chyba żeby te pierwsze najpierw zaatakowały Francję. Gdyby Francja pospieszyła z pomocą swoim sprzymierzeńcom w reakcji na to, co by oni uznali za "rażące naruszenie wojskowe", mogła zostać napiętnowana jako agresor i stanąć wobec groźby interwencji ze strony Anglii (s. 71 France could no longer attack Germany in the west in the event of a German invasion of either of her eastern allies, unless Germany first attacked France. If the French went to the aid of these allies as a response to what they deemed to be a ‘flagrant military violation’, they could be branded as aggressors and face intervention from Britain in support of Germany.)”

Twierdzenia zupełnie dowolne, układy te brzmiały tak https://pbc.gda.pl/dlibra/publication/39009/edition/44409

Pojęcie o wojnie domowej w Rosji co najmniej dziwne „Wojna domowa miała się ku końcowi, gdy Polacy zaatakowali Ukrainę i wkrótce zdobyli Kijów” (s. 89 wydania z 1992 The civil war was nearing its end when the Poles attacked Ukraine and were soon in possession of Kiev). Richard Pipes w „Rewolucji” odróżnia te dwie wojny i słusznie.
„W październiku 1920 podpisano zawieszenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
193
184

Na półkach:

Książka bardzo ogólnikowa, napisana z myślą o czytelniku, których chce mieć tylko ogólny przegląd wydarzeń na świecie z tego okresu. Propozycja pozwala sobie jedynie przypomnieć, odświeżyć wiedzę. NIe znajdziemy w niej żadnych fajerweków.

Książka bardzo ogólnikowa, napisana z myślą o czytelniku, których chce mieć tylko ogólny przegląd wydarzeń na świecie z tego okresu. Propozycja pozwala sobie jedynie przypomnieć, odświeżyć wiedzę. NIe znajdziemy w niej żadnych fajerweków.

Pokaż mimo to

avatar
677
625

Na półkach:

Mimo początkowych obaw, okazała się książka przyjemna w lekturze. W ciekawy, przystępny sposób autor opisuje dzieje Europy międzywojennej.

Mimo początkowych obaw, okazała się książka przyjemna w lekturze. W ciekawy, przystępny sposób autor opisuje dzieje Europy międzywojennej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    27
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • Historyczne
    2
  • Historyczne
    1
  • Vreen
    1
  • 7) Historia: 5) 1918 - 1939
    1
  • 2012
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Europy 1919-1939


Podobne książki

Przeczytaj także