Trzecia Rzesza. Charyzma i wspólnota

978-83-05-13605-1
Leszek Otrębski

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

III Rzesza, czyli jak to się mogło stać?

Praca Kitchena to solidne kompendium imperium Führera.
Podobnych analiz jest pod dostatkiem niemniej ta proponuje nieco inną optykę. Autor rozpracował temat rzetelnie: zamiast chronologii bierze na warsztat poszczególne składniki, które razem złożyły się na imperium zła.
Punktem wyjścia jest kondycja gospodarczo - społeczna, w której powszechnie upatruje się trampoliny sukcesu über kanclerza. Analizowane są polityka wewnętrzna i zagraniczna, gry zakulisowe i gierki elit, a także postawa kościoła. Przedstawiono III Rzeszę wobec kobiet, młodzieży, mniejszości narodowych, wrogów partii, omówiono kwestię sztuki i propagandy, aż po Holocaust, wojnę oraz krótki rys podbijanych ziem. Każdy rozdział poparto liczną bibliografią.
Autor operuje przystępnym językiem, choć czasem emocje biorą górę :-) Niemniej można tu znaleźć analogię do współczesnych czasów, ale to zostawiam indywidualnej ocenie czytelnika.

III Rzesza, czyli jak to się mogło stać?

Praca Kitchena to solidne kompendium imperium Führera.
Punktem wyjścia jest kondycja gospodarczo - społeczna, w...

"Przyzwoita synteza III Rzeszy"
Początek tej książki nie zapowiadał łatwego czytania. Początkowe rozdziały były ciężkie jak Panzer VI i mętne jak woda w Odrze. Na szczęście autor porzucił swój filozoficzny styl i dalsza lektura upłynęła w milszej atmosferze.
Książka adresowana jest do osób chcących szybko i w miarę bezboleśnie przejść przez temat rządów Hitlera. Autor w miarę przystępny sposób przybliża nam niemal każdy aspekt działalności III Rzeszy. Mamy więc obraz samego wodza, przekroje społeczne, instytucje, zbrodnie i wiele innych tematów.
Język, którym jest prowadzony wykład jest bardzo prosty, miejscami dosadny. Autor nie boi się nazywać szumowin po imieniu, choć to trochę nie przystoi do historycznej opowieści.
Niektóre tematy są rozbudowane, inne niestety z racji objętości książki niestety nie.
Autor podsumowuje i opiniuje wiele spraw. Możemy się z tą opinią zgodzić, lub samemu szukać innych rozwiązań.
Wydanie w miękkiej oprawie - klejone. W środku dobrej jakości papier i kilkadziesiąt zdjęć na kredowych wkładkach. Całość okrywa dodatkowa obwoluta ze skrzydełkami.
Prosta (nie licząc pierwszego rozdziału) dobrze napisana rozprawa czym była III Rzesza. Tylko tyle...

"Przyzwoita synteza III Rzeszy"

Dodaj cytat z książki Trzecia Rzesza. Charyzma i wspólnota

Ciekawostki historyczne