Mieszko Stary i jego wiek

Wydawnictwo: Avallon
978-83-604-4870-0
historyczna

Myślą bowiem przewodnią dziejów Mieszka - jak każdy to przyzna bez wątpienia - była dążność do utrzymania dawnej monarchii Bolesławowskiej, starej władzy książęcej minionego okresu. Bo kto w historii szuka prawdziwej nauki, a nie zbiorowiska ciekawych i mniej interesujących wiadomości, ten dobrze to rozumie, że z dziejów każdego okresu dokładniej poznanych paść musi promyk światła ba całość...

Bo kto w historii szuka prawdziwej nauki, a nie zbiorowiska ciekawych i mniej interesujących wiadomości, ten dobrze to rozumie, że z dziejów każdego okresu dokładniej poznanych paść musi promyk światła ba całość naszej przeszłości, a przy nim rozjaśnić się może niejedno z tych zagadnień, które nigdy żywotności nie tracą.

Kraków 1880 rok
Stanisław Smolka