Drop City

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kalejdoskop". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Drop City
83-7079-731-8
blaszanyzegarek

Jest rok 1970, czas rozkwitu ruchu hippisowskiego. W słonecznej Kalifornii na ogromnej, zapuszczonej farmie powstaje komuna dzieci kwiatów. Młodzi, bajecznie kolorowi ludzie zatracają się w rock and rollu, eksperymentują z narkotykami, wierzą w pokój i wolną miłość. Dla Gwiazdy, byłej nauczycielki, dziewczyny, która porzuciła mieszczańską egzystencję komuna Drop City jest utopią, przestrzenią nieskalaną nakazami, materializmem i hipokryzją zewnętrznego świata. Lecz choć czas w Drop City odmierzają jedynie zachody słońca, wróżby I-ching i wypalone jointy, Gwiazda szybko orientuje się, że współistnieją one z rywalizacją i zażartymi konfliktami, które zagrażają wspólnocie. Równocześnie, w malutkiej osadzie na Alasce mieszka traper i pionier Sess Harder z żoną Pamelą. W przeciwieństwie do hippisów Sess rzeczywiście żyje z ziemi, poluje i łowi ryby. Gdy Sess i Pamela przeżywają małżeńską sielankę, kalifornijska komuna przeżywa kryzys. Szeryf, inspekcja sanitarna oraz konserwatywni mieszkańcy domagają się zamknięcia farmy. Norm, przywódca grupy postanawia przenieść komunę na Alaskę. Banda wyrośniętych hippisów z gitarami, kozami i psami wyrusza żółtym autobusem szkolnym na spotkanie z bezlitosną zimą, dziką przyrodą i hermetycznymi mieszkańcami Alaski. Dopiero tutaj, te duże dzieci stracą swoją niewinność. Powieść T. C. Boyla mówi o niewinnym marzeniu jakim był ruch hippisowski i o stopniowej degradacji wzniosłych, choć naiwnych ideałów dzieci kwiatów.

Raisa | 2011-09-25

Książkę tę dostałam kilka lat temu od przyjaciółek na urodziny. Stwierdziły, że będzie do mnie pasować. I chyba się nie myliły. Znakomity opis nastrojów tamtej epoki. Kontrowersje może budzić opisane postępowanie z dziećmi.

desfabuleux | 2016-03-02

Świetny pomysł na podejście do tematu - z jednej strony hipisi, dzieci z bogatych rodzin, którym znudziło się życie w domku jednorodzinnym i uciekli do komuny, by całymi dniami jarać trawkę i uprawiać seks, co uważają za "powrót do natury". Z drugiej strony - Pamela i Sess, którzy żyją na Alasce i naprawdę realizują hasła życia zgodnie z przyrodą, nie robiąc z tego filozofii - po prostu ŻYJĄC. Mnie to zestawienie uderzyło. Sposób opowiedzenia tej historii jest już nieco mniej interesujący, niemniej jednak warto się pomęczyć i dobrnąć do końca. Można wiele sobie uzmysłowić na temat subkultury hipisów, z których popkultura zrobiła sobie maskotki w za szerokich spodniach w kwiaty. Gdyby przyjrzeć się bliżej, nie jest już tak kolorowo.

Paulla | 2012-01-17

Książka podzielona na dwie równie zwariowane historie, które później się łączą. Książka dla każdego pokolenia. Szalone ale jak realne historie. Kupiłam przypadkiem, teraz polecam każdemu.

Jakub Szwedo | 2012-08-22
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Książka ciekawa, bo pokazuje życie hippisów od najlepszej i najgorszej strony jednocześnie. Krytyka przeplata się tutaj z podziwem i zachwytem nad sposobem życia buntowników lat '60. Nie zmienia to jednak faktu, że trochę się dłuży i czasem czuć w niej pewną "sztuczność".

Ananke | 2013-02-03
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Cytaty:
1. "Opowiem Wam o bólu serca i utracie Boga, o nieustannej, beznadziejnej wędrówce przez mrok. Tu, na obrzeżach nie ma gwiazd. Tu jesteśmy zaćpani na amen" (J. Morrisom).
2."Chodziło więc o to, by siedzieć na drzewie o poranku i o to, by świat pokręcił się trochę bez nas".
3."Człowiek nic nie wie, dopóki się nie zapyta".
4."Jedna pigułka sprawia, że rośniesz, a druga Cię pomniejsza. Te zaś, którą każe Ci łykać matka, nie działają na Ciebie wcale".
5."Nie strzela się do psów, nie puszcza się z dymem czyjejś chaty, nie gwałci się cudzych żon i nie pakuje się kuli między łopatki ludziom, którzy płyną łodzią".

Jacuzzi | 2016-08-30
alimak11 | 2016-08-29