W kręgu Kinseya

Wydawnictwo: Muza
8373196625

Ameryka, stan Indiana. Lata czterdzieste XX wieku. Młody student literatury angielskiej, John Milk, trafia na seminarium z pożycia małżeńskiego prowadzone przez cenionego zoologa Alfreda C. Kinseya. Ulega fascynacji osobowością prelegenta i zgłasza się do udziału w prowadzonej przezeń ankiecie na temat życia seksualnego Amerykanów. Zostaje jego bliskim współpracownikiem pomaga w gromadzeniu danych do ankiety i opracowuje zebrany już materiał statystyczny. Krąg Kinseya, zwanego tu Prokiem, wzbogaca się z czasem o kolejnych entuzjastów pionierskiej ankiety i zyskuje status akademicki jako Instytut Badań Seksualnych. Milk, wcześniej zupełnie niedoświadczony, nawiązuje pierwsze kontakty intymne oraz poznaje dobre i złe strony małżeństwa z niechętnie usposobioną do Kinseya Iris...

Ania | 2015-10-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2015

Początkowo książka ogromnie mnie zainteresowała. Stało się to za sprawą idealnie nakreślonego klimatu amerykańskiej uczelni lat czterdziestych, ówczesnego tabu związanego ze stosunkami pozamałżeńskimi oraz kontrowersyjnego ankietowania na temat życia seksualnego. Wrażenie potęguje postać Kinseya, jego charyzma, zawzięcie i oddanie idei.
Tak było na początku, niestety im dalej tym gorzej.
Książka nie ma dla mnie żadnej wartości dodanej. Jest obrzydliwa. Obrzydliwa nie na poziomie opisów aktów seksualnych, tylko na poziomie opisów emocji i relacji pomiędzy członkami kręgu Kinseya.
Być może to spoiler! ... Krąg Kinseya tworzy on sam, jego pracownicy i ich żony. Małe stadko owieczek robiących to co każe ich pan. Kinsley chce stosunku z którymś z mężczyzn - to nie problem. Stwierdzi, że dla dobra badań żony powinny uprawiać seks ze wskazanymi pracownikami kręgu - to również nie problem.
Tylko po co to wszystko, kiedy zamykając książę mam poczucie, że nic nie wniosła do mojego życia....

Niben | 2011-06-30
Przeczytana: 12 maja 2011

Książkę zdecydowanie polecam. Interesująca opowieść o destrukcyjnym wpływie Kinseya na życie drugiego człowieka. Niesamowicie wciąga mimo trudnego tematu.

Raisa | 2011-09-25

Powieść na miarę autora. Miejscami dość kontrowersyjna, ale do tego powinniśmy przywyknąć widząc to nazwisko na okładce. Nietuzinkowa i wciągająca.

gorzka | 2011-10-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

Książka bardzo ciekawa, jednak zupełnie mi się nie spodobała. Współczułam głównemu bohaterowi, który ulegał niszczącym wpływom swojego mentora. Jednak nie do końca potrafię zrozumieć relacje z pracodawcą, ni to przyjacielskie, ni to czysto zawodowe, które jednak ów bohater podtrzymywał, choć trochę się do tego przymuszał. Tytułowy profesor Kinsey uczciwie stawiał sprawy: chciał aby on i jego uczniowie zaświadczali czynami o swoich przekonaniach. W pewien sposób jednak ignorował całkowicie dużo bardziej podstawowe ludzkie prawo do wolnego wyboru. Bo czyż rola żon współpracowników Kinseya nie była dla niego zdeterminowana, zanim one same zadecydowały, czy chcą żyć podług "kineyowskich" zasad? Mam na myśli żonę głównego bohatera, która musiała ponosić konsekwencje zawodowego wyboru męża, w którym nie uczestniczyła: próbowano, w pewnym sensie, odebrać jej prawo do samostanowienia w najbardziej intymnej sferze życia. Brr.

lbadura | 2014-03-17
Przeczytana: 14 marca 2014

Na ksiazke natrafilem dzieki recenzji, ktora przeczytalem w niemieckim tygodniuku "Die Zeit". Ksiazke przesluchalem jako audiobook w niemieckiej wersji, noszacej tytul "Dr. Sex".

W przypadku tej ksiazki ciekawostka jest to jak na rozne jezyki przetlumaczony zostal jej tytul. Angielski oryginal nosi tytul: "The Inner Circle", polskie wydanie nosi tytul "W Kregu Kinseya" ktory jest jeszcze jakos powiazany logicznie z angielskim tytulem, ale natomiast niemieckie wydanie nosi tytul "Dr. Sex". Niemiecki tytul zostal pewnie calkowicie przerobiony w celu osiagniecia lepszych wynikow sprzedazy. Niewatpliwie tytul "Dr. Sex" dziala na wyobraznie odbiorcy. Mysle, jednak jesli ktos doszukuje sie w tytule ksiazki o tematyce erotycznej, bedzie rozczarowany.

Ksiazka obarczona jest krotkim komentarzem autora w ktorym zaznacza on, ze oprocz samego Kinseya i jego zony wszystkie inne postacie sa zmyslone i, ze ksiazka jest calkowicie dzielem fikcji. Jednak trzeba przyznac, ze autor na tyle...

Kasia | 2010-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2010

Książkę można jak najbardziej przeczytać. Opowiada o Kinseyu i jego pracownikach, którzy pracowali nad seksualnością zwierzęcia homo sapiens. I nie zawsze polegało to na wypełnianiu ankiet... Treść może być wstrząsająca w zależności od osobistego stosunku do swobody seksualnej. Jeden z fragmentów jest szczególnie wstrząsający, gdy Kinsey i Milk mają przeankietować człowieka, który powinien siedzieć w więzieniu za pedofilię.

Agnieszka | 2013-12-04

Kontrowersje dotyczące seksualności towarzyszą nam nie od dziś, czy seks może okazać się destrukcyjnym czynnikiem życia, czy badania mogą przerodzić się w obsesję, czy chęć dotarcia do głębi człowieka ukryta jest w naszych żądzach. Wiele pytań, wiele odpowiedz, ciekawa książka godna polecenia.

Maciej Korpuliński | 2014-08-03

Zamierzam obejrzeć film,nabawiałem się kompleksów.

Organoleptyczna | 2016-10-04
Przeczytana: 2005 rok