W kręgu Kinseya

Muza
2005-01-01
2005-01-01
8373196625

Początkowo książka ogromnie mnie zainteresowała. Stało się to za sprawą idealnie nakreślonego klimatu amerykańskiej uczelni lat czterdziestych, ówczesnego tabu związanego ze stosunkami pozamałżeńskimi oraz kontrowersyjnego ankietowania na temat życia seksualnego. Wrażenie potęguje postać Kinseya, jego charyzma, zawzięcie i oddanie idei.
Tak było na początku, niestety im dalej tym gorzej.
Książka nie ma dla mnie żadnej wartości dodanej. Jest obrzydliwa. Obrzydliwa nie na poziomie opisów aktów seksualnych, tylko na poziomie opisów emocji i relacji pomiędzy członkami kręgu Kinseya.
Być może to spoiler! ... Krąg Kinseya tworzy on sam, jego pracownicy i ich żony. Małe stadko owieczek robiących to co każe ich pan. Kinsley chce stosunku z którymś z mężczyzn - to nie problem. Stwierdzi, że dla dobra badań żony powinny uprawiać seks ze wskazanymi pracownikami kręgu - to również nie problem.
Tylko po co to wszystko, kiedy zamykając książę mam poczucie, że nic nie wniosła do mojego życia. On miał tendencje do dominacji i manipulowana innymi, oni dali się zdominować i zmanipulować - nic odkrywczego.

Tak było na początku, niestety im...

Na ksiazke natrafilem dzieki recenzji, ktora przeczytalem w niemieckim tygodniuku "Die Zeit". Ksiazke przesluchalem jako audiobook w niemieckiej wersji, noszacej tytul "Dr. Sex".

W przypadku tej ksiazki ciekawostka jest to jak na rozne jezyki przetlumaczony zostal jej tytul. Angielski oryginal nosi tytul: "The Inner Circle", polskie wydanie nosi tytul "W Kregu Kinseya" ktory jest jeszcze jakos powiazany logicznie z angielskim tytulem, ale natomiast niemieckie wydanie nosi tytul "Dr. Sex". Niemiecki tytul zostal pewnie calkowicie przerobiony w celu osiagniecia lepszych wynikow sprzedazy. Niewatpliwie tytul "Dr. Sex" dziala na wyobraznie odbiorcy. Mysle, jednak jesli ktos doszukuje sie w tytule ksiazki o tematyce erotycznej, bedzie rozczarowany.

Ksiazka obarczona jest krotkim komentarzem autora w ktorym zaznacza on, ze oprocz samego Kinseya i jego zony wszystkie inne postacie sa zmyslone i, ze ksiazka jest calkowicie dzielem fikcji. Jednak trzeba przyznac, ze autor na tyle sprytnie pisze ksiazke, ze wszystkie wydarzenia w niej opisane sa na tyle prawdopodobne iz mogly w rzeczywistosci miec miejsce. Ksiazka "W Kregu Kinseya" jest ciekawa ksiazka, gdyz, z jednej strony autor zaznacza, iz jest fikcja, z drugiej strony dosc mocno zakotwicza jej akcje w kontekscie wydarzen historycznych, wydarzen, ktore naprawde mialy miejsce. Ksiazka smialo moze sluzyc jako reportaz, relacja o zyciu slynnego amerykanskiego seksuologa Alfreda Kinseya. Wystarczy przeczytac artykul na wikipedi opisujacy jego biografie lub obejrzec dokument na temat jego zycia, ktory jest dostepny na youtubie. Od razu widac jak prawdopodobne sa wydarzenia opisane w ksiazce.

Tak apropos, na temat zycia Kinseya zostal rowniez nakrecony film pt. "Kinsey" z Lianem Neesonem w roli glownej. Nie widzialem, ale teraz juz wiem, ze musze zobaczyc ten film.

Ksiazka koncentruje sie na ostatnich dwudziestu latach zycia i pracy Alfreda Kinseya. Akcja toczy sie glownie na uniwersytecie Indiany w Bloomington. Poczatek akcji ma miejsce pod koniec lat trzydziestych a konczy sie w polowie lat piecdziesiatych w momencie smierci Kinseya. Polecam goraca przeczytanie biografii Kinseya na wikipedi. Bardziej obszerniejszy jest artykul w jez. angielskim.

Kinsey byl osoba dosc kontrowersyjna i ksiazka T.C. Boylea wlasnie w takim swietle pokazuje Kinseya. Byl dosc charyzmatycznym wykladowca, naukowcem. Przyciagal na swoje wyklady tlumy studentow. Glowny bohater ksiazki wlasnie jest studentem, ktory zostaje oczarowany charyzma Kinseya. Najpierw bierze udzial w wykladach. Nastepnie blizej poznaje profesora Kinseya, az w koncu zostaje jego asystentem i partnerem seksualnym.

Kinsey byl pionierem jesli chodzi o seksuologie. Jego wklad w nauke jest bezsprzeczny. Poznajac blizej biografie Kinseya, szczegolnie jego poczatki kariery naukowej dowiadujemy sie o tym, ze Kinsey byl wybitnym naukowcem, absolwentem uniwersytetu Harvarda. Pieczolowicie badal owady, z niesamowitym poswieceniem, dokladnoscia, pedanteria. Dopiero w wieku srednim zaczal interesowac sie zyciem seksualnym czlowieka. Pojawiaja sie glosy wsrod obserwatorow Kinseya, iz jego wlasne zainteresowania seksualne, jego wlasna chec zaspokojenia pociagu seksualnego przyczynila sie do podjecia rozleglych badan nad seksualnoscia czlowieka. Ksiazka "W Kregu Kinseya" wydaje sie potwierdzac ta teze. Kinsey zachecal studentow do inicjacji seksualnej. Sam wdawal sie w kontakty seksualne, bral udzial w roznych orgiach seksualnych. A wszystko to robil w imie nauki. Seksualnosc traktowal do tego stopnia w sposob naukowy i mechaniczny, ze wpajal to swoim studentom, mimo, ze przezywali oni ogromne rozterki. Kinsey podchodzil to seksualnosci czlowieka calkiem bez emocji. To przerazalo naszego glownego bohatera, a jeszcze bardziej ukochana partnerke naszego bohatera.

Kinsey w swoich badaniach poruszal tematy tabu. Nie stronil od tematow kontrowersyjnych, rowniez tych na granicy prawa. W ksiazce dowiadujemy sie, ze na przyklad postanowil przebadac zjawisko pedofili. Z informacji ktore przeczytalem w krotkiej notce biograficznej wynika, iz Kinsey w rzeczywistosci przeprowadzal rozmowy z wieloktrotnym pedofilem, nie zglaszalac policji o tym. Kinsey gwarantowal anonimowosc ludziom z ktorymi przeprowadzal wywiady, badania naukowe. Rowniez jesli popelniali oni przestepstwa. Jest to jeden z kontrowersyjnych czesci naukowej dzialanosci Kinseya.

Kontrowersje dotyczące seksualności towarzyszą nam nie od dziś, czy seks może okazać się destrukcyjnym czynnikiem życia, czy badania mogą przerodzić się w obsesję, czy chęć dotarcia do głębi człowieka ukryta jest w naszych żądzach. Wiele pytań, wiele odpowiedz, ciekawa książka godna polecenia.

Książka bardzo ciekawa, jednak zupełnie mi się nie spodobała. Współczułam głównemu bohaterowi, który ulegał niszczącym wpływom swojego mentora. Jednak nie do końca potrafię zrozumieć relacje z pracodawcą, ni to przyjacielskie, ni to czysto zawodowe, które jednak ów bohater podtrzymywał, choć trochę się do tego przymuszał. Tytułowy profesor Kinsey uczciwie stawiał sprawy: chciał aby on i jego uczniowie zaświadczali czynami o swoich przekonaniach. W pewien sposób jednak ignorował całkowicie dużo bardziej podstawowe ludzkie prawo do wolnego wyboru. Bo czyż rola żon współpracowników Kinseya nie była dla niego zdeterminowana, zanim one same zadecydowały, czy chcą żyć podług "kineyowskich" zasad? Mam na myśli żonę głównego bohatera, która musiała ponosić konsekwencje zawodowego wyboru męża, w którym nie uczestniczyła: próbowano, w pewnym sensie, odebrać jej prawo do samostanowienia w najbardziej intymnej sferze życia. Brr.

Książkę można jak najbardziej przeczytać. Opowiada o Kinseyu i jego pracownikach, którzy pracowali nad seksualnością zwierzęcia homo sapiens. I nie zawsze polegało to na wypełnianiu ankiet... Treść może być wstrząsająca w zależności od osobistego stosunku do swobody seksualnej. Jeden z fragmentów jest szczególnie wstrząsający, gdy Kinsey i Milk mają przeankietować człowieka, który powinien siedzieć w więzieniu za pedofilię.

Książkę zdecydowanie polecam. Interesująca opowieść o destrukcyjnym wpływie Kinseya na życie drugiego człowieka. Niesamowicie wciąga mimo trudnego tematu.

Powieść na miarę autora. Miejscami dość kontrowersyjna, ale do tego powinniśmy przywyknąć widząc to nazwisko na okładce. Nietuzinkowa i wciągająca.

Zamierzam obejrzeć film,nabawiałem się kompleksów.

Zamierzam obejrzeć film,nabawiałem się kompleksów.

• Sprzedam/wymienię
  • Biblioteczka domowa III