Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej

Robert Bartołd
Monte Cassino: The story of the hardest-fought battle of World War Two
Monte Cassino, II wojna, światowa
historyczna

Klasztor na Monte Cassino jest wielkim symbolem. Przez wiele wieków uchodził za bastion wiary chrześcijańskiej. Ale po zażartej i brutalnej bitwie, która odbyła się w jego cieniu podczas drugiej wojny światowej, zaczął też reprezentować coś innego: ludzkie poświęcenie i niemal niewyobrażalne cierpienie. Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony...

Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa, blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź - przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej - w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych.
Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli.

"Gdy przeglądam jakąkolwiek książkę wojenną, zwłaszcza zachodnią, jak maniak sprawdzam, czy oddaje honor naszym. (...) Praca Matthew Parkera (...) zachowuje pełną pod tym względem wrażliwość i autor powinien być nad Wisłą przyjęty z pełnym szacunkiem. (...) Parker oczywiście opisuje wysiłek wszystkich - od Kanadyjczyków po Nowozelandczyków i Gurkhów. Przyznaje jednak, że Polacy mają w tej historii miejsce szczególne (...) - Marek Ostrowski, "Polityka".

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

• Tajemniczy brat
  • Twoim śladem
  • Ojciec '44
  • Droga do domu
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Mężczyźni z różowym trójkątem

7 (21 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (516 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7 (4 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8 (65 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,48 (29 ocen i opinii)
Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,85 (13 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

Piękny sekret
Christina Lauren

6,72 (234 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1957
onika | 2013-11-12
Przeczytana: listopad 2013

Na hasło "Monte Casino" mój mózg reaguje skojarzeniem "czerwone maki". I w książce Matthew Parkera są te czerwone maki...ale przede wszystkim brud, smród, huraganowy ogień, rozkładające się zwłoki, strach i ludzie, którzy w okolicach klasztoru powinni się znaleźć jako pielgrzymi, a nie jako żołnierze.

Mam wrażenie, że moja edukacja historyczna była dość tendencyjna. Zwłaszcza, gdy chodzi o wydarzenia, w których brali udział Polacy. Dlatego tak bardzo cenię lektury, które doceniając polski wkład, dają mi także pełniejszy obraz rzeczywistości. I właśnie ta opowieść o bitwie o Monte Casino taka jest.

Jeśli chodzi o udział żołnierzy Andersa w zdobyciu klasztoru, byłam zaskoczona tym, że autor doskonale ukazał tło polityczne, jakie towarzyszyło działaniom polskich żołnierzy. Parker mówi wprost, że dla Polaków to nie była tylko walka z Niemcami, ale też walka o to, by alianci nie zapomnieli o ich ojczyźnie.

Myślę, że największą wartością tej publikacji jest to, że autor przytacza...

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Młody historyk brytyjski Matthew Parker napisał ważną dla nas książkę, o treści której sam mówi:
"Pod Monte Cassino Polacy wykazali się ogromnym męstwem. Ale ze strategicznego punktu widzenia ta bitwa nie miała sensu – mówi Matthew Parker w rozmowie z „Pamięcią.pl”..."

O Monte Cassino wszyscy wszystko wiedzą, to ja przypomnę dwie ciekawostki. Pierwsza - to, że mój patron, św. Wojciech nim został świętym, był wskutek "nieświętego" prowadzenia się wygnany z Pragi i umieszczony dyscyplinarnie w klasztorze na Monte Cassino. Druga - współczesna, to, że w PRL-u Anders, który miał przybyć na białym koniu i wyzwolić Polskę spod okupacji sowieckiej, był na indeksie, a z nim również pieśń "Czerwone maki". Szybko stało się zwyczajem zamawianie wykonania tej pieśni u orkiestry w restauracjach przeróżnej kategorii. Obowiązkowo wszyscy przerywali konsumpcję wstawali i na stojąco wysłuchiwali ...

jw23 | 2015-04-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Książka daje do myślenia. Nawet czytając o tych wydarzeniach człowiek nie możne sobie wyobrazić ogromu desperacji i tragedii żołnierzy tej bitwy.

LukasMacer | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Zanim zacząłem czytać książkę M. Parkera sądziłem, że o Monte Cassino wiem całkiem sporo, z różnych artykułów, czy programów telewizyjnych, wszak to część naszego narodowego dziedzictwa. Po ukończonej lekturze stanowczo stwierdzam, że nie wiedziałem nic, teraz zaś jeszcze mniej. Jak to? Autorowi nie chodziło o kolejny opis walk ponumerowanych oddziałów, lub by zapełnić strony liczbami walczących wojsk i wystrzelonych pocisków. Choć to wszystko też jest (plus świetne mapy i zdjęcia). Matthew Parker swoją książkę "skroił" z relacji żołnierzy, autentycznych światków tych wydarzeń sprzed 70-ciu laty. I nie są to mnogie cytaty, które tną narracje, one są narracją. W tej książce nie znajdziemy zachwytu nad taktycznymi manewrami generałów, czy tłumaczeniem geopolitycznego znaczenia wydarzeń. Nie. Za to można odczuć drapiący kurz w gardle, mdlący odór ciał poległych i rozrywający bębenki huk wystrzałów artyleryjskich. A pośród tego obrazu niczym z Apokalipsy, żołnierze - zwykli ludzie...

Karol | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Książka Matthew Parkera, nie jest zwyczajnym opisem zmagań na jednym z teatrów II wojny światowej. Jest czymś więcej, relacją prostych żołnierzy, którzy zostali wysłani na "rzeź i zgrzytanie zębów". Wszystko, to dzięki chorej ambicji jednego człowieka.

Relacja autora, to relacja żywa, aż słychać świst kul armatnich i szczęk karabinów maszynowych, a wszystko to dzięki wiernym relacją naocznych świadków wydarzeń.

Wartym podkreślenia jest fakt, że autor nie pomija żadnego aspektu z codziennego losu żołnierza, który przecież nie tylko walczył, ale też się bawił aby odreagować stres i zmęczenie.

Opisy nie są stronnicze, lecz wyważone. Winny być przestrogą dla Nas żyjących w czasach Wolności.

Czytelniku, gdybyś miał wybrać tylko jedną książkę na temat histori II wojny światowej sięgnij po tę pozycję.

Macin | 2015-07-19
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Sięgnąłem głównie po tą książkę gdyż wiedziałem że Monte Cassino zdobyli Polacy.
I w sumie na tym kończyła się moja wiedza, książka ta nie umniejsza roli jaką włożyli Polacy w zdobycie wzgórza, pokazuję zmagania Francuzów, Brytyjczyków, Amerykanów, Gurkhów i wielu innych żołnierzy różnych narodowości którzy znaleźli się w tym piekle. I bez których na klasztorze nie powiewała by biało-czerwona flaga. Po przeczytaniu tej książki pałałem nienawiścią do dowódców aliantów którzy ciągle ze sobą rywalizowali i nie mieli żadnego szacunku dla ludzkiego życia, wydając rozkazy mimo że nie mieli pojęcia o warunkach jakie panowały na polu walki. Matthew Parker "skleił" tą książkę z wielu cytatów ludzi którzy brali udział w tej walce od Aliantów przez Niemców do zwykłych Włochów którzy chyba najbardziej na tym ucierpieli. Przez to możemy poczuć choć trochę co żołnierze odczuwali, bo mimo tych wszystkich opisów nie potrafiłem sobie wyobrazić tego piekła.

Paździoch | 2013-10-19

Jak na książkę traktującą o jednej bitwie nie zawiera zbyt dużo skomplikowanych opisów działań taktycznych, numerów jednostek itp.. To duży plus dla osoby, która chciałaby poznać tę jedną z najbardziej krwawych bitew 2 wojny światowej. Czytelnik bardzo szybko zrozumie, że o ile klasztorne wzgórze zdobyli Polacy to nie byłoby to możliwe bez wielkiego wkładu innych narodowości.

Książka pozwala na zapoznanie się z bitwą która na wiele miesięcy zablokowała aliantów we Włoszech z perspektywy wszystkich biorących w niej udział stron. Mamy nie tylko opisane działania Polaków, Anglików, Hindusów, Nowozelandczyków i innych narodowości ale także Niemców i Włochów.

To co jest najciekawsze w tej książce to opis jak bitwa o Monte Cassino była widziana i odbierana przez zwykłych ludzi, zarówno cywilów jaki i szeregowych żołnierzy.

Zielin | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników II wojny światowej. Książka w sposób obiektywny, pozbawiony patosu przedstawia przebieg walk o przełamanie linii Gustawa. Mnie najbardziej zaciekawił wątek wielonarodowości żołnierzy sił alianckich, mających duży udział w zwycięstwie pod Monte Cassino. Książka nie umniejsza poświęcenia jakiego dokonali Polacy w walkach pod Monte Cassino, ale wyraźnie akcentuje poświęcenie i wysiłek żołnierzy innych narodowości, piętnuje błędne rozkazy oficerów i dosadnie pokazuje bezsensowność wojny.

jdm | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Tytuł jest trochę mylący, bo nie jest to książka tylko o zdobywaniu wzgórza Monte Cassino, ale o próbach przedarcia się przez linię całą gustawa, której wzgórze klasztorne było jedynie częścią, nie mniej najważniejszą. Także naszym dzielnym chłopakom miejsca poświęconego tu nie wiele. Autor skupia się bardziej na działaniach brytyjskich i amerykańskich. Oparta jest głównie na relacjach żołnierzy biorących udział w walkach. Opis starć jest dosłowny i przerażający, działający na wyobraźnie, budzący trwogę a zarazem gniew na straszną bezmyślność generałów którzy cały masyw MC znali jedynie z map. Warto się zapoznać z tą brytyjską relacją, nawet jeśli nasz wkład jest tutaj marginalizowany, to pewnie dlatego jak Polacy potraktowali Union Jacka na wzgórzu :) ale o tym w książce Brytyjczyka ani słowa :) Braki tej książki cą natury czysto edytorskiej, jeszcze raz okazuje się że poznańskie wydawnictwo REBIS dba jedynie o jakość okładki i papieru. Tłumaczenie wręcz koszmarne, sformułowania...

Santiago | 2014-10-21

Przez dłuższy czas przymierzałem się do tej książki. Bitwa pod Monte Cassino to temat niezwykle ważny w świadomości naszych rodaków, także i dla mnie. Zachęcał mnie także fakt iż autor, wspomina jak istotne znaczenie miał udział Polaków w tej zaciętej bitwie. Cieszy fakt że w książce znajdujemy wiele luźnych wypowiedzi żołnierzy z codziennego życia frontowego, dzięki czemu lektur jest bardziej wciągająca. Muszę jednak przyznać że spodziewałem się nieco więcej treści poświęconej Polakom aniżeli to co możemy przeczytać.