Okładka książki Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej

Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej

Monte Cassino, II wojna, światowa
historyczna
typ
papier
7,13 (89 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Klasztor na Monte Cassino jest wielkim symbolem. Przez wiele wieków uchodził za bastion wiary chrześcijańskiej. Ale po zażartej i brutalnej bitwie, która odbyła się w jego cieniu podczas drugiej wojny światowej, zaczął też reprezentować coś innego: ludzkie poświęcenie i niemal niewyobrażalne cierpienie. Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony prze...

Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa, blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź - przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej - w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych.
Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli.

"Gdy przeglądam jakąkolwiek książkę wojenną, zwłaszcza zachodnią, jak maniak sprawdzam, czy oddaje honor naszym. (...) Praca Matthew Parkera (...) zachowuje pełną pod tym względem wrażliwość i autor powinien być nad Wisłą przyjęty z pełnym szacunkiem. (...) Parker oczywiście opisuje wysiłek wszystkich - od Kanadyjczyków po Nowozelandczyków i Gurkhów. Przyznaje jednak, że Polacy mają w tej historii miejsce szczególne (...) - Marek Ostrowski, "Polityka".

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
onika | 2013-11-12
Przeczytana: listopad 2013

Na hasło "Monte Casino" mój mózg reaguje skojarzeniem "czerwone maki". I w książce Matthew Parkera są te czerwone maki...ale przede wszystkim brud, smród, huraganowy ogień, rozkładające się zwłoki, strach i ludzie, którzy w okolicach klasztoru powinni się znaleźć jako pielgrzymi, a nie jako żołnierze.

Mam wrażenie, że moja edukacja historyczna była dość tendencyjna. Zwłaszcza, gdy chodzi o wydarzenia, w których brali udział Polacy. Dlatego tak bardzo cenię lektury, które doceniając polski wkład, dają mi także pełniejszy obraz rzeczywistości. I właśnie ta opowieść o bitwie o Monte Casino taka jest.

Jeśli chodzi o udział żołnierzy Andersa w zdobyciu klasztoru, byłam zaskoczona tym, że autor doskonale ukazał tło polityczne, jakie towarzyszyło działaniom polskich żołnierzy. Parker mówi wprost, że dla Polaków to nie była tylko walka z Niemcami, ale też walka o to, by alianci nie zapomnieli o ich ojczyźnie.

Myślę, że największą wartością tej publikacji jest to, że autor przytacza zapiski...

LukasMacer | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Zanim zacząłem czytać książkę M. Parkera sądziłem, że o Monte Cassino wiem całkiem sporo, z różnych artykułów, czy programów telewizyjnych, wszak to część naszego narodowego dziedzictwa. Po ukończonej lekturze stanowczo stwierdzam, że nie wiedziałem nic, teraz zaś jeszcze mniej. Jak to? Autorowi nie chodziło o kolejny opis walk ponumerowanych oddziałów, lub by zapełnić strony liczbami walczących wojsk i wystrzelonych pocisków. Choć to wszystko też jest (plus świetne mapy i zdjęcia). Matthew Parker swoją książkę "skroił" z relacji żołnierzy, autentycznych światków tych wydarzeń sprzed 70-ciu laty. I nie są to mnogie cytaty, które tną narracje, one są narracją. W tej książce nie znajdziemy zachwytu nad taktycznymi manewrami generałów, czy tłumaczeniem geopolitycznego znaczenia wydarzeń. Nie. Za to można odczuć drapiący kurz w gardle, mdlący odór ciał poległych i rozrywający bębenki huk wystrzałów artyleryjskich. A pośród tego obrazu niczym z Apokalipsy, żołnierze - zwykli ludzi...

Paździoch | 2013-10-19

Jak na książkę traktującą o jednej bitwie nie zawiera zbyt dużo skomplikowanych opisów działań taktycznych, numerów jednostek itp.. To duży plus dla osoby, która chciałaby poznać tę jedną z najbardziej krwawych bitew 2 wojny światowej. Czytelnik bardzo szybko zrozumie, że o ile klasztorne wzgórze zdobyli Polacy to nie byłoby to możliwe bez wielkiego wkładu innych narodowości.

Książka pozwala na zapoznanie się z bitwą która na wiele miesięcy zablokowała aliantów we Włoszech z perspektywy wszystkich biorących w niej udział stron. Mamy nie tylko opisane działania Polaków, Anglików, Hindusów, Nowozelandczyków i innych narodowości ale także Niemców i Włochów.

To co jest najciekawsze w tej książce to opis jak bitwa o Monte Cassino była widziana i odbierana przez zwykłych ludzi, zarówno cywilów jaki i szeregowych żołnierzy.

Zielin | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników II wojny światowej. Książka w sposób obiektywny, pozbawiony patosu przedstawia przebieg walk o przełamanie linii Gustawa. Mnie najbardziej zaciekawił wątek wielonarodowości żołnierzy sił alianckich, mających duży udział w zwycięstwie pod Monte Cassino. Książka nie umniejsza poświęcenia jakiego dokonali Polacy w walkach pod Monte Cassino, ale wyraźnie akcentuje poświęcenie i wysiłek żołnierzy innych narodowości, piętnuje błędne rozkazy oficerów i dosadnie pokazuje bezsensowność wojny.

Santiago | 2014-10-21

Przez dłuższy czas przymierzałem się do tej książki. Bitwa pod Monte Cassino to temat niezwykle ważny w świadomości naszych rodaków, także i dla mnie. Zachęcał mnie także fakt iż autor, wspomina jak istotne znaczenie miał udział Polaków w tej zaciętej bitwie. Cieszy fakt że w książce znajdujemy wiele luźnych wypowiedzi żołnierzy z codziennego życia frontowego, dzięki czemu lektur jest bardziej wciągająca. Muszę jednak przyznać że spodziewałem się nieco więcej treści poświęconej Polakom aniżeli to co możemy przeczytać.

booryss | 2013-01-29
Przeczytana: 12 września 2012

Moim zdaniem książka przeznaczona dla pasjonatów opisanych w tej książce wydarzeń. Książka zawiera bardzo duże szczegóły techniczne kolejnych etapó walk, dywizjonów, nazw topograficznych. Mimo to laik, również może znaleść coś dla siebie. Mnie najbardziej ujeły osobiste zapiski żołnierzy, obrazuje to moim zdaniem cierpienie który każdy walczący doświadczył bardziej niż statystyczne liczby tej bitwy.
Książkę polecam, gdyż z każdej książki można wyciągnąć coś wartościowego.

Petros | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam

Świetnie opisane etapy zdobywania klasztoru na Monte Cassino. Sucha treść faktów, poprzelatana jest licznymi wspomnieniami zwykłych żołnierzy frontowych z obu stron.

yre81 | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Mistrzostwo. Dwie najlepsze książki opowiadające o historii II wojny, to ta i "Najdłuższy dzień" Ryan'a.

kompostjablkowy | 2014-11-27

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku