Lubimyczytać.pl to:
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej

Monte Cassino. Opowieść o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej

Monte, Cassino, II wojna, światowa
historyczna
typ
papier
7.05 (75 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Klasztor na Monte Cassino jest wielkim symbolem. Przez wiele wieków uchodził za bastion wiary chrześcijańskiej. Ale po zażartej i brutalnej bitwie, która odbyła się w jego cieniu podczas drugiej wojny światowej, zaczął też reprezentować coś innego: ludzkie poświęcenie i niemal niewyobrażalne cierpienie. Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony prze...

Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa, blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź - przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej - w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych.
Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli.

"Gdy przeglądam jakąkolwiek książkę wojenną, zwłaszcza zachodnią, jak maniak sprawdzam, czy oddaje honor naszym. (...) Praca Matthew Parkera (...) zachowuje pełną pod tym względem wrażliwość i autor powinien być nad Wisłą przyjęty z pełnym szacunkiem. (...) Parker oczywiście opisuje wysiłek wszystkich - od Kanadyjczyków po Nowozelandczyków i Gurkhów. Przyznaje jednak, że Polacy mają w tej historii miejsce szczególne (...) - Marek Ostrowski, "Polityka".

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
onika | 2013-11-12
Przeczytana: listopad 2013

Na hasło "Monte Casino" mój mózg reaguje skojarzeniem "czerwone maki". I w książce Matthew Parkera są te czerwone maki...ale przede wszystkim brud, smród, huraganowy ogień, rozkładające się zwłoki, strach i ludzie, którzy w okolicach klasztoru powinni się znaleźć jako pielgrzymi, a nie jako żołnierze.

Mam wrażenie, że moja edukacja historyczna była dość tendencyjna. Zwłaszcza, gdy chodzi o wydarzenia, w których brali udział Polacy. Dlatego tak bardzo cenię lektury, które doceniając polski wkład, dają mi także pełniejszy obraz rzeczywistości. I właśnie ta opowieść o bitwie o Monte Casino taka jest.

Jeśli chodzi o udział żołnierzy Andersa w zdobyciu klasztoru, byłam zaskoczona tym, że autor doskonale ukazał tło polityczne, jakie towarzyszyło działaniom polskich żołnierzy. Parker mówi wprost, że dla Polaków to nie była tylko walka z Niemcami, ale też walka o to, by alianci nie zapomnieli o ich ojczyźnie.

Myślę, że największą wartością tej publikacji jest to, że autor przytacza zapiski...

Paździoch | 2013-10-19

Jak na książkę traktującą o jednej bitwie nie zawiera zbyt dużo skomplikowanych opisów działań taktycznych, numerów jednostek itp.. To duży plus dla osoby, która chciałaby poznać tę jedną z najbardziej krwawych bitew 2 wojny światowej. Czytelnik bardzo szybko zrozumie, że o ile klasztorne wzgórze zdobyli Polacy to nie byłoby to możliwe bez wielkiego wkładu innych narodowości.

Książka pozwala na zapoznanie się z bitwą która na wiele miesięcy zablokowała aliantów we Włoszech z perspektywy wszystkich biorących w niej udział stron. Mamy nie tylko opisane działania Polaków, Anglików, Hindusów, Nowozelandczyków i innych narodowości ale także Niemców i Włochów.

To co jest najciekawsze w tej książce to opis jak bitwa o Monte Cassino była widziana i odbierana przez zwykłych ludzi, zarówno cywilów jaki i szeregowych żołnierzy.

Zielin | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników II wojny światowej. Książka w sposób obiektywny, pozbawiony patosu przedstawia przebieg walk o przełamanie linii Gustawa. Mnie najbardziej zaciekawił wątek wielonarodowości żołnierzy sił alianckich, mających duży udział w zwycięstwie pod Monte Cassino. Książka nie umniejsza poświęcenia jakiego dokonali Polacy w walkach pod Monte Cassino, ale wyraźnie akcentuje poświęcenie i wysiłek żołnierzy innych narodowości, piętnuje błędne rozkazy oficerów i dosadnie pokazuje bezsensowność wojny.

booryss | 2013-01-29
Przeczytana: 12 września 2012

Moim zdaniem książka przeznaczona dla pasjonatów opisanych w tej książce wydarzeń. Książka zawiera bardzo duże szczegóły techniczne kolejnych etapó walk, dywizjonów, nazw topograficznych. Mimo to laik, również może znaleść coś dla siebie. Mnie najbardziej ujeły osobiste zapiski żołnierzy, obrazuje to moim zdaniem cierpienie który każdy walczący doświadczył bardziej niż statystyczne liczby tej bitwy.
Książkę polecam, gdyż z każdej książki można wyciągnąć coś wartościowego.

Petros | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam

Świetnie opisane etapy zdobywania klasztoru na Monte Cassino. Sucha treść faktów, poprzelatana jest licznymi wspomnieniami zwykłych żołnierzy frontowych z obu stron.

yre81 | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Mistrzostwo. Dwie najlepsze książki opowiadające o historii II wojny, to ta i "Najdłuższy dzień" Ryan'a.

BartekJerzy | 2014-03-24

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica