Śladami zapomnianych bohaterów

Wydawnictwo: Vesper
978-83-7731052-6
arachne

Ta książka to próba przypomnienia ludzi, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Kto jeszcze wie czy pamięta, kim była Izabela Horodecka, Eugeniusz Łazowski, Wiktoria i Józef Ulmowie, rotmistrz Jerzy Sosnowski, czy maharadża Jam Saheb Divijay Sinhji i co zrobili dla Polski? Obawiam się, że niestety niewielu… To smutne, że pasjonujemy się codziennym życiem celebrytów, jednocześnie nie wiedząc nic o prawdziwych bohaterach.

Ta książka to również dowód na to, że historia nie jest zbiorem nudnych dat i faktów, ale to przede wszystkim fascynujący ludzie, których życiorysy z powodzeniem mogłyby zainspirować niejednego scenarzystę hollywoodzkich filmów.

Ta książka to wreszcie próba wywołania pewnej narodowej dumy. Może i mamy wiele wad, kłócimy się bezustannie i skaczemy sobie do gardeł. Spoglądając jednak wstecz, na pokolenia, które już odeszły, wszyscy czujemy dumę. I to bez względu na różnice światopoglądowe.

Historia nas łączy. Czy tego chcemy, czy nie.

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2011

źródło okładki: http://www.vesper.pl/

paweł | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Książka którą należy polecać wszystkim,nie tylko miłośnikom historii.
W książce znajdziemy opis znanych i, mniej znanych wydarzeń z historii.
Znajdziemy tu sylwetki Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii,a pamięć o nich jest mniej niż słaba.W przyszłości mam zamiar sięgać po następne tomy "Śladami zapomnianych bohaterów"polecam.

bewelka86 | 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Naprawdę świetna książka! "Śladami zapomnianych bohaterów" to zbiór wpisów do 2010 roku z bloga tegoż Autora. Każdy rozdział poświęcony jest innej osobie lub historii. Zdecydowana większość przedstawia sylwetki nieznanych szerzej Polaków, którzy mieli istotny wpływ na historię świata.

Przeczytamy sporo o lotnikach (to kolejna pasja Autora), o ich bohaterskich wyczynach i odważnych decyzjach. Dowiemy się, kto i jak uchronił świat przed zagładą nuklearną w czasie zimnej wojny. Wreszcie poznany żołnierza Wojtka, który był ... niedźwiedziem;)
Na ponad 600-set stronach Autor serwuje nam sporą dawkę ciekawych informacji, których nie znajdziemy w tradycyjnych podręcznikach.
Niektóre rozdziały (czy raczej wpisy) są nieco okrojone, lecz to wynika z faktu, iż wcześniej były one publikowane na blogu.

Sama z ciekawości zajrzałam na stronę autora i muszę przyznać, że wygląda ciekawie i dość przejrzyście. Jednak mimo wszystko wolę książki i z pewnością sięgnę po drugi tom opowieści o...

anika | 2014-10-14

Miłośniczka historii ze mnie marna, jednak są takie książki, które potrafią sprawić, że zarywam noce, aby je przeczytać, a po skończeniu zaczynam czytać na nowo – powoli, smakując opisane tam historie. Historie prawdziwe, chociaż czasem wydaje się, że nierealne. Że to jakiś romans, kryminał, opowieść o bohaterach z nadludzkimi zdolnościami…Tymczasem tak wyglądała rzeczywistość…

Książką, która tak mnie pochłonęła, jest książkowa wersja bloga „Zapiski z Granitowego Miasta" Mateusza „Biszopa” Biskupa – „Śladami zapomnianych bohaterów”.

Michał | 2013-05-03

Kupiłem sobie... a potem jeszcze kupiłem 3 egzemplarze jako prezent, w każdym przypadku strzał w dziesiątkę, pomimo że każda z tych osób była z innego pokolenia:)

Polecam!

Kamila | 2012-09-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 września 2012

Tak, jak można spodziewać się po tytule - w książce znajdziemy historie bohaterów, o których dziś już się nie mówi, o których mało kto pamięta. A pamiętać na pewno warto, ponieważ ich życie, ich czyny wywarły przeogromny wpływ na to, w jakim świecie dziś żyjemy. Przeważają historie Polaków, którzy walczyli o wolność podczas II wojny światowej i w czasie Powstania Warszawskiego. Autor przypomina także losy Brytyjczyków, Amerykanów, Żydów i wielu innych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i za pokój na świecie.

Książka Mateusza Biskupa przepełniona jest historiami wzruszającymi i przerażającymi, wzbudzającymi podziw i obrzydzenie. Czytając o tych bohaterach z pewnością nikt nie pozostanie obojętny wobec losów ich życia.

Ps. Wszyscy bohaterowie zasługują na podziw i szacunek. Nie mogę się jednak powstrzymać, by nie wspomnieć o Stanisławie Pietrowie - człowieku, który mając ledwie sekundy do namysłu zapobiegł globalnej zagładzie termojądrowej. Ten człowiek 26. września 1983...

Agtama | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Wspaniała książka! Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych tomów.
Język autora jest barwny i wyrazisty. Bez owijania w bawełnę opisuje wydarzenia historyczne, jasno kreśli to co było dobre, a co złe.
W taki sposób powinno się uczyć w szkołach historii.
Zapomniani bohaterowie, są ucieleśnieniem najlepszych cnót, trzeba o nich pamiętać i kultywować ich tradycje.

CzarneEspresso | 2015-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2015

Cześć!

Już nie pamiętam, gdzie pierwszy raz zetknęłam się ze wzmianką na temat autora książki i jego bloga (niestety już zamkniętego). Do tej pory ukazały się trzy tomy tekstów z jego bloga pod wspólnym tytułem Śladami zapomnianych bohaterów.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały. Każdy z nich opisuję jakąś postać bądź postacie, o których mało kto pamięta. W swych zapiskach utrwala nie tylko Polaków. Ich losy są naprawdę barwne, często tragiczne. Dla przykładu możemy poczytać o człowieku, który dzięki zdrowemu rozsądkowi i trzeźwej ocenie sytuacji zapobiegł prawdopodobnie wybuchowi kolejnej wielkiej wojny, a teraz żyje w ubóstwie dostając skromną emeryturę. W innym miejscu poznajemy nepalskich żołnierzy, przyglądamy się różnym epizodom wojennym, nie tylko w Europie, ale także np. w Wietnamie, poznajemy niedźwiedzia Wojtka, który walczył pod Monte Cassino i wiele innych ciekawych historii. Sporo miejsca Biskup poświęca obu wojnom światowym oraz bohaterskim lotnikom....

Gedpoz | 2011-11-06
Przeczytana: 11 listopada 2011

Dla mnie książka rewelacyjna, nie śledziłem bloga na podstawie, którego powstała czego żałuje. Sama książka świetna, jest to zbiór krótkich historii niezwykłych ludzi, tytułowych bohaterów. Są to ludzie, którzy dokonali rzeczy niezwykłych jednak ich przygody zostały przykryte przez historię gruba wartą kurzu. Autor przedstawia dzieje tych ludzi w postaci krótkich opowiadań, mających góra kilka stron, dlatego też dobrze się czyta tą książkę, można ją spokojnie odłożyć i wrócić nawet po kilku dniach. Ale raczej pochłania się ją dość szybko, wciągająca dynamiczna, do tego napisana prostym, przystępnym językiem, autor skupia się na ukazaniu historii poszczególnych ludzi a przy tym nie przeszkadza czytelnikowi. Polecam jeśli ktoś pasjonuje się historią będzie zachwycony bo autor wyciąga pewne historie, ze aż pojawia się pytanie jak to było możliwe? czy to zdarzyło się naprawdę ?

Teja Nyks | 2018-01-01
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Książka przedstawia losy osób mniej znanych, jak i dotąd nieznanych. Polaków, osób, które walczyły za Polskę, jak i innych.
Pozycja łatwa do odbioru poprzez swój prosty język. Krótkie rozdziały, duża ilość zdjęć. Ta książka to wszystko posiada.
Pomimo takiej pokaźnej ilości stron(trochę ponad 600) i tak zachęcam do przeczytania. Nie tylko fanom historii. Wszyscy czytający powinni ją znać.

jdm | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 stycznia 2014

b. ciekawa książka, która jednak pozostawia spory niedosyt :) Trzeba jednak pamiętać że jest to jedynie przedruk bloga, a ten kieruje się jednak troszkę innymi prawami. Zatem jest to bogaty zbiór historii prawdziwych będących zapisem bohaterstwa , męstwa ale i bestialstwa jakiego dopuszczał się człowiek w XX wieku i nie tylko. Warto się zapoznać by mieć szerszy obraz naszej cywilizacji. Każdy miłośnik historii zapewne będzie bardzo rad z tej lektury tak jak i ja byłem.. tylko ten niedosyt :) każda historia kończy się po jednej, dwóch, góra 3 stronach..., ale z drugiej strony dzięki temu możemy dowiedzieć się jakby więcej, może nie tyle co pogłębić naszą wiedzę ale zdecydowanie ją poszerzyć. Także polecam...