Piękno i piekło. Teksty z lat 2004-2009

Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Humanistyka - wydania indywidualne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
La bellezza e l'inferno. Scritti 2004-2009
978-83-07-03232-0
mafia, gomorra, kamorra
literatura faktu
Basia

Zbiór tekstów z lat 2004–2009 opublikowanych w prasie włoskiej, poprzedzonych autorską przedmową. Saviano pisał je przed ukazaniem się Gomorry, a także potem, kiedy dopadła go nieoczekiwana popularność książki i jej konsekwencje. Powstałe teksty są wynikiem dotkliwego poczucia samotności ich autora, skazanego wyrokiem kamorry na przymusowe odosobnienie. Saviano opisał miejsca naznaczone piętnem mafii, wojny – od próby podboju Ameryki przez Wikingów, po codzienną wojnę z mafią, nakreślił portrety ludzi, których spotkał w życiu i na kartach książek. Wspomina Miriam Makebę, zmarłą nagle podczas koncertu, zorganizowanego dla upamiętnienia afrykańskich ofiar kamorry. Opisuje chłopców ze Scampii, odtwórców głównych ról w filmie „Gomorra”... Pisze też o tych, którzy nie mają z mafią nic wspólnego: o jazzmanie Michelu Petruccianim i piłkarskim championie Lionelu Messim, którzy pokonali fizyczne ułomności, o pisarzach, m. in. o Salmanie Rushdiem, Gustawie Herlingu-Grudzińskim, o zamordowanych dziennikarzach Enzu Biagim, Annie Politkowskiej i Giancarlu Sianim. „Być może uda mi się przekonać moich czytelników, że dzięki zdolnościom i sile takich ludzi jak ci, o których w niej opowiedziałem [...], piękno może przeciwstawić się piekłu” powiedział Saviano, zapowiadając premierę książki we Włoszech.

meduzek | 2016-10-16
Przeczytana: 10 października 2016

Książka składa się z szeregu autonomicznych artykułów o różnej tematyce - recenzje książek, filmów, wspomnienia postaci, spotkań z ludźmi, wydarzeń. Artykuły stanowią osobistą refleksję autora, są bardzo subiektywne i emocjonalne. Oś książki stanowi opozycyjna para pojęć: piękno i piekło. Piękno wyraża się w walce o marzenia, o prawa jednostki, o sprawiedliwość. Walka toczy się przeciwko piekłu, którym są zarówno przeciwieństwa losu, społeczna obojętność, jak i przemoc zorganizowanych grup przestępczych czy wojna.
Autor porusza także, chyba ważne dla siebie, zagadnienie roli literatury w dzisiejszym świecie (czy może sztuki w ogóle) - wg autora literatura nie powinna służyć wyłącznie celom rozrywkowym, ale prowokować refleksję, dyskusję i zmiany.

PabloW | 2016-03-17

Bardzo dobra kolejna już przeczytana przeze mnie pozycja Pana Saviano. Różniąca się jednak w dużym stopniu od pozostałych dwóch, z którymi zdążyłem się zaznajomić. Po pierwsze jest to luźny zbiór różnych tematycznie opowiadań/notatek/artykułów, powstałych na przestrzeni lat zebrany w logiczną całość na potrzeby powstania książki. Po drugie oprócz bardzo ciekawych opowiadań rodem z "Gomorry", czy tekstów uprzedzających powstanie ostatniej z książek, czyli "Zero,zero,zero..." (które można by wziąć za jej podstawę i początek), mamy okazję poznać naturę samego autora. W tych może nieco mniej pasjonujących częściach opisuje on spotkania z wieloma ludźmi (m.in. Leo Messim),własne przeżycia, cele,którymi stara się w życiu kierować, a także swoich idoli i ludzi, którzy w różnym stopniu wpłynęli na niego samego i to kim dzięki temu się stał. Po trzecie wiele z tych zapisków zawiera niejednokrotnie wiele recenzji różnych książek przeczytanych przez autora, które w jakimś stopniu odbiły na...

Matacz | 2012-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Jak sam tytuł wskazuje w książce jest dużo "pięknych", ciekawych i wciągających tekstów. Niestety jest też kilka takich których przeczytanie to wędrówka przez "piekło" i straszna katorga. Pozwoliłem sobie wyróżnić 4 główne kategorie. A więc tak, mamy:
- opowieści o mafii, które są kontynuacją "Gomorry",
- teksty o literaturze, w których Saviano opisuje różne książki i skupia się na chwaleniu twórców,
- artykuły będące hołdem złożonym przez autora różnym osobom zaangażowanym w walkę z przestępczością zorganizowaną na świecie,
- oraz inne, pojedyncze, które nie pasują do wyżej wymienionych grup (w tym wyznania, jak ciężko jest żyć z całodobową ochroną policji).
Moje odczucia po lekturze są mieszane. Trochę brakuje mi w tym wszystkim spójności, przez co czytelnik traci płynność czytania. Niektóre artykuły wydają się wybitnie odstawać od całości co psuje ogólne wrażenie i pozostawia pewnego rodzaju niesmak. Czyżby książka wydana na siłę...?

chiave | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

"Piękno i piekło" to zbiór krótkich tekstów, częściowo powstałych przed publikacją "Gomorry", w większej części jednak później. Są to teksty wartościowe, wyrastające z tego samego ducha i sposobu myślenia, co "Gomorra", choć siłą rzeczy mniej nośne. Książka warta jednak uwagi - choćby przez to, że dobrze pokazuje cenę, jaką autor musiał zapłacić za swoje opus magnum. A także prowokuje pytania natury ogólniejszej, dotyczące prawdy o funkcjonowaniu dzisiejszych społeczeństw.

Adam | 2016-07-25

Moim zdaniem Gomorra zdecydowanie była lepsza od Piękna i piekła pod względem ciekawszych faktów. Książkę jednak polecam przeczytać.

Łukasz | 2014-11-26

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu wie, czym jest mafia i jakie są ciemne strony jej działalności. Niewiele osób ma odwagę się jej przeciwstawić i przelać swoje odczucia na papier. Wyjątkiem od tej reguły jest Roberto Saviano, opisujący na łamach tej książki swoją walkę przeciwko neopolitańskiej kamorze, jednocześnie dzieląc się z czytelnikiem swoimi uczuciami. "Piękno i piekło", to bardzo wartościowa książka, choć nie da się ukryć, że niektóre fragmenty nie dotyczą wątku mafijnego i są mniej ciekawe. Jednakże warto po nią sięgnąć. Polecam.

Taip | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Różne, niezwiązane ze sobą przemyślenia na tematy ogólne. Przedstawienie historii rozwoju Messiego czy opis literatury holocaustu. Odnalazłem kilka inspiracji na temat autorów wartych uwagi.

Sol | 2012-02-16
Przeczytana: 2011 rok

W każdym teksie dało się odczuć jaki jestem wielki, ale biedny, bo muszę się ukrywać.
Gomorra była świetna, jednak drugi tytuł zawiódł.

autofikcja | 2012-03-10

Kontynuacja Gomorry i nie tylko. W częściach. Dla ciekawskich. Tych co się interesują zjawiskiem mafii na świecie.

Aleksander | 2016-08-09
Przeczytana: sierpień 2016