Che - Rewolucja

Tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Wydawnictwo: Sonia Draga
Reminiscences from the Cuban Revolutionary War
978-83-7508-125-1
che guevara, rewolucja, kuba, wojna
Aśka

Inne wydania

Nowe, autoryzowane i poprawione przez Centrum Studiów nad Che Guevarą wydanie wspomnień wielkiego rewolucjonisty to wierna kronika okresu walk zbrojnych na Kubie począwszy od desantu „Granmy” aż po końcową ofensywę Armii Powstańczej. To wstrząsający obraz najważniejszych momentów walki partyzanckiej oraz niezwykły portret wielkiego człowieka przedstawionego nie tyle przez pryzmat legendy i symbolu, lecz na tle codziennych wydarzeń w Sierra Maestra.

W niniejszym wydaniu po raz pierwszy uwzględniono zmiany, jakie wprowadził już po pierwszej publikacji książki sam Che Guevara, a tekst wzbogacono oryginalnymi zdjęciami, dzięki czemu pozycja ta stanowi dziś najbardziej wiarygodną wersję wspomnień z Kubańskiej Wojny Rewolucyjnej, jaka kiedykolwiek gościła na półkach księgarń.

Zmierzyć się z legendą Che Guevary - taki może trochę górnolotnie brzmiący cel przyświecał mi, kiedy sięgałam po tą książkę. Od wielu lat postać Che mnie fascynowała. Choć to było moje pierwsze spotkanie z tekstami sławnego argentyńskiego rewolucjonisty, to wcześniej wielokrotnie zastanawiałam się dlaczego akurat Ernesto Guevara stał się swoistym fenomenem w popkulturze, dlaczego rzesze dzieciaków z całego świata noszą koszulki z jego podobizną, dlaczego hasło "Hasta la victoria siempre" (Zawsze do zwycięstwa) jest tak często przywoływane, skąd w ogóle wzięła się taka popularność Che, który de facto poprowadził kubańską rewolucję u boku nielubianego Fidela Castro.

Niestety w książce "Che - Rewolucja" nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Historia rewolucji kubańskiej spisana przez czołową jej postać rozczarowała mnie. Owszem, sam tytuł wskazuje, że wydawnictwo poświęcone będzie przede wszystkim przebiegowi zrywu na Kubie, liczyłam jednak na więcej fragmentów...

cyanide | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

"Wspomnienia z wojny rewolucyjnej" Che napisane są prostym językiem - lekka to lektura. Jest to zbiór esejów z wojny rewolucyjnej 1956-1959, poświęconych wybranym wydarzeniom, wątkom i osobom. Całość wzbogacona została zdjęciami z tego okresu.
Wojna partyzancka rozpoczęła się wielką klapą - później, przez całe dwa lata, żołnierze Fidela zaliczali, oprócz wzlotów, wiele upadków. Nie wiem, jak im się to udało.

Nicole | 2012-03-26
Przeczytana: grudzień 2010

Ernesto Che Guevara to niewątpliwie ikona rewolucji kubańskiej. Walcząc o wyzwolenie Kuby spod reżimu Fulgencia Batisty udowodnił jak ważne było dla niego realizowanie swoich ideałów. Ideą, która prowadziła go przez całe życie była walka osprawiedliwość z amerykańskim imperializmem.

Dziś Che jest już właściwie mitem. Mówi się, że jest podobny do Don Kichota, że dostrzegał olbrzymy tam gdzie były tylko wiatraki. Jednak w Boliwii, którą wyzwolił również od imperialistów, jest uważany za postać świętą, nazywany Świętym Ernesto z La Higuera. Tamtejsi mieszkańcy po dziś dzień wierzą, że Che przybył do Boliwii by ich zbawić. Mają śmiałość porównywać go nawet z Jezusem Chrystusem.

Książka na pewno ciekawa dla tych, którzy pamiętniki lubią, a sama historia warta poznania. Che w jakiś sposób może nam być przykładem w dążeniu do swoich celów.

kotowkat | 2014-06-23
Przeczytana: 04 lutego 2011

Ciekawa książka, bo o ciekawych rzeczach. Styl, język, pomijam bo w takich pozycjach liczy się treść, a w tym przypadku jest wartościowa. Pozostaje się tylko zastanowić, ile jest prawdy we wspominkach tego jakże kontrowersyjnego człowieka. Polecam dla zainteresowanych tematem.

Mictlante | 2014-10-13
Przeczytana: 12 października 2014

Przyznam, że dawno już tak sienie męczyłem z książką. Dwa tygodnie na takie małe cudo! Nie żeby tam znowu jakieś to nie wiadomo jakie było straszne, ale po prostu Che był chyba rewolucjonistą a nie pisarzem. Co prawda z kronikarską dokładnością przedstawił swą rewolucję. Ale na dłuższą metę taki styl pisania jest dla mnie osobiście niestrawny. Dość powiedzieć, że ciekawszym wydało mi się sprzątanie mieszkania, na kacu, w niedzielę, niźli obcowanie z lekturą. Co jest niespotykane u mnie jak i u normalnych ludzi. Być może warto sięgnąć po lekturę jak ktoś tam nic nie wie rewolucji kubańskiej. Być może warto przeczytać, bo oto jeden z głównych rewolucjonistów, sam osobiście daje głos w tej sprawie. Ale to tylko być może.

mythirdhouse | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Lubię wszelakiego rodzaju pamiętniki, biografie, pseudobiografie, sprawozdania, wspomnienia itd. Ale w przypadku Che - Rewolucja strasznie się zawiodłam. Jestem jednak w stanie zrozumieć, że życiowym celem Ernesto Guevary nie było zostanie poczytnym pisarzem. Nie zmienia to faktu, że gubiłam się w tych odmętach rewolucji, w przechodzeniu od jednego obozu do drugiego, nie przeżywałam bitew partyzantów z żołnierzami, nie potrafiłam nawet wczuć się w klimat całej tej rebelii. Wszystko zostało opisane w suchy, nieporywający sposób. Dobra kronika - mało 'literackości'. Może tak miało być, ale mnie taka forma nie przekonała.

Oczekiwałam wielkiego dzieła - zapisu rewolucji. Mocne rozczarowanie, opisy mokrych skarpet i bombardowania kuchni polowej jakoś nie przemówiły do mnie. A może właśnie taka jest rewolucja - mało rewolucyjna - tylko jak nie zrozumiałam dobrze książki...?

Dawid | 2013-03-25

Ciekawy,chwytliwy i przejrzysty opis wydarzeń. Pozwala na porównanie wszystkiego czego "nauczyliśmy" się w szkole do faktów pokazanych przez drugą stronę.

kaloryfer999 | 2016-10-05
Przeczytana: 27 września 2016