Zero zero zero. Jak kokaina rządzi światem

Okładka książki Zero zero zero. Jak kokaina rządzi światem Roberto Saviano
2014-10-22
2013-04-05
Joanna Kluza
literatura włoska kokaina ekranizacja

Porażający reportaż o bezwzględności karteli narkotykowych. Daje do myślenia. Można wysnuć refleksję, że zażywając kokainę ma się pośrednio krew na rękach. Bogate zachodnie społeczeństwo zażywa kokainę, będąc nieświadome dramatu ludzkiego, jaki niesie ten biznes.

Memento.
I jak zwykle w takich razach bez oceny

Memento.
I jak zwykle w takich razach bez oceny

Dogłębna. Wyczerpująca. Uzależniająca.

Kiedy myślałam, że czuję się nią zmęczona, odkładałam, ale nie na długo, bowiem nie pozwalała o sobie zapomnieć. Ciągnęło mnie do niej. Intrygowała mnie niezgłębiona treść. Czułam, że mnie od siebie uzależniła. Saviano, ach Saviano, to Twoja sprawka.

Dogłębna. Wyczerpująca. Uzależniająca.

Ciężko jednoznacznie ocenić tę książkę. Z jednej strony autor bardzo wnikliwie opisuje krążenie kokainy na świecie. Skupia się na genezie powstania karteli i mafii w takich Państwach jak: Meksyk, Kolumbia, Rosja a także na kontynencie jak Afryka czy rejon Włoch: Kalambria. W dużej mierze autor skupia się nad wydarzeniami chronologicznymi w każdym z tych Państw. Również w książce można znaleźć wiele informacji dotyczących sukcesów jednostek policyjnych i celnych w poszukiwaniu narkotyków. Książka podaje bardzo dokładnie miejsca a także ilości narkotyków które zostały odnalezione przez celników. Saviano poświęcił także dwa rozdziały na opisanie historii psów policyjnych, które są specjalnie szkolone w poszukiwaniu narkotyków, a także przedstawił dwie historie kobiet, które wspięły się na sam szczyt narkobiznesu. W jednym z rozdziałów autor także przedstawia swoją tęsknotę za Neapolem. Ogólnie uważam, że pozycja jest bardzo ciekawa jednakże momentami książka jest chaotycznie napisana, występują przeskoki tematyczne ale to tylko moja opinia.

Trudno jest jednoznacznie ocenić "Zero, Zero, Zero". Z jednej strony nie sposób jest nie szanować dokładności, przywiązania do faktów, natomiast z drugiej brakuje w tym wszystkim historii. Efekt? Niestety przejmująco często czułem się jakbym czytał podręcznik, zaś przeładowanie nazwiskami, nazwami miejscowości czy pseudonimami było aż przytłaczające.

Jestem skonsternowana. Bo do końca nie wiem, czy czytałam reportaż, czy powieść.

To, co mnie uderzyło w sumie już od pierwszych stron: suche liczby, dane, statystyki. Ogrom takich danych, co powoduje, że książka momentami wyglądała wręcz jak jakiś raport dla służb.

ALE…

Język, jakim posługuje się Autor, jest niewyobrażalnie (jak na książkę takiego rodzaju) poetycki. Wzbudza w czytelniku naprawdę dużo emocji. Stąd ta konsternacja.

Dodatkowo, te miliony danych sprowadzają się do jednego podsumowania: kokaina jest zła.

Szkoda, że nie porwało.

www.instagram.com/zaczytana_olcia/

ALE…

Wydaje mi się, że trochę się Saviano zgubił z tą konwencją. Z jednej strony mamy czyste jak kokaina 000 dane z nazwiskami kolejnych bossów narkotykowych, mafiosów, dilerów, "mułów" czy dziennikarzy ich opisujących. Mamy suche liczby, statystyki, podsumowania... Z drugiej jednak strony to wszystko przepełnione jest emocjami. Saviano pisze językiem bardzo poetyckim jak na tematykę, co moim zdaniem wprowadza pewne zakłopotanie ze strony czytelnika: "Co ja właściwie czytam? Powieść czy jednak literaturę publicystyczną?" Dodatkowo ciężko jest spamiętać wszystkie dane podane przez autora. Morał można bardzo uprościć: "Kokaina jest zła i spowodowała wiele zła tam, gdzie jest, a jest wszędzie."

Oczywiście przeczytanie tej książki nie było stratą czasu. Mimo wszystko pozwala dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, a język Saviano (nawet w tłumaczeniu) może się podobać. Muszę jednak przyznać, że spodziewałem się czegoś zupełnie innego po obejrzeniu serialu, który niby był ekranizacją książki.

Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. Przemyśleń, analiz, a przynajmniej naprawdę wciągających historii.
A dostałem w zasadzie kalendarium który handlarz którego oszukał, kogo zabił. To już nawet program 997 bardziej wciąga.

Zasadniczo duży zawód, po lekturze "Gomorry" sporo obiecywałem sobie po tej pozycji, niestety po przeczytaniu pierwszych stu stron moje nadzieję zostały brutalnie rozwiane. Przydługie, bardzo męczące i co najgorsze prowadzące do nikąd wynurzenia autora, skakanie po mnóstwie wątków. Historie tutaj są traktowane na zasadzie anegdot co ciekawsze przykłady opowiadane zdawkowo. Autor chciał za dużo zawrzeć w tej książce, przez co wyszedł dość męczący 400stu stronicowy zlepek opowiastek z całego świata. Bardzo irytujące są też mocno zalatujące grafomaństwem opisy kokainy autora i próby opisywania jego motywów. Naprawdę szkoda czasu ode mnie 3/10

ciężka literatura, dużo suchych faktów bez "wciągającej" historii.

ciężka literatura, dużo suchych faktów bez "wciągającej" historii.

• Literatura faktu
  • Reportaż