Chancellorsville 1863

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka przedstawia najbardziej błyskotliwe zwycięstwo najsłynniejszego generała skonfederowanych Stanów, Roberta E. Lee. Sukces udało się osiągnąć dzięki perfekcyjnemu wcieleniu w życie zasady ekonomii sił i żelaznej konsekwencji w trzymaniu się raz powziętej decyzji, mimo że został on okupiony dużymi stratami w ludziach.

Jacek | 2017-01-29
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Ciekawa zależność. Zmieniają się autorzy, a efekt podobny. Po lekturze "Antietam" Groblewskiego sięgnąłem po kolejną monografię poświęconą walkom podczas wojny secesyjnej i znowu dostałem dobrą pracę. Solidne opracowanie popularnonaukowe (choć po dodaniu obudowy naukowej byłaby to książka akademicka), napisane dobrym stylem autora, przystępne, ciekawe, lekkie do czytania pomimo dużej ilości informacji, faktów, danych i nazwisk - co zresztą w sytuacji, gdy wszystkie niemal nazwiska są anglojęzyczne mogłoby być sporą trudnością. Po prostu dobrze napisana monografia jednej z najważniejszych bitew wojny secesyjnej.
Dla porządku - chodzi o starcie z przełomu kwietnia i maja 1863 r. wojsk Południa generała Lee i Północy generała Hookera. Na uwagę zasługuje pominięcie genezy wojny, a nawet kolejnych kampanii, poprzedzających starcie przy farmie Chancellorsville (choć ruchy armii, poprzedzające starcie, zostały potraktowane w wystarczający sposób) - i to był zabieg jak najbardziej słuszny....

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

W moim mieszkaniu na ścianie wisi wielka flaga Konfederatów. Musiałem tę książkę przeczytać. I nie zawiodłem się.

herion | 2016-10-29
Watcher | 2016-07-22