Warna 1444

Wydawnictwo: Bellona
historia, bitwy, wojny, krucjaty, Warna, Turcja
historyczna
czytelnik

Monografia jednej z najsłynniejszych bitew późnego średniowiecza - bitwy pod Warną. Bitwa warneńska słynna jest przede wszystkim z uwagi na nie spełnione nadzieje pokładane w niej przez państwa europejskie i narody bałkańskie oraz z powodu następstw, jakie miała ona dla pd-wsch Europy. Dla Polski klęska pod Warną stanowiła kres unii z Węgrami, dla państw bałkańskich natomiast bitwa ta oznaczała przekreślenie nadziei na wyparcie Turków z Europy. Klęska warneńska pozwoliła ponadto państwu Osmanów przekształcić się w imperium europejskie.

W książce przedstawiono dość klarownie genezę i podłoże konfliktu węgiersko-tureckiego, a także przygotowania wojenne obu stron, przebieg kampanii warneńskiej oraz udział w niej wojsk polskich. Można w niej także znaleźć wiele interesujących wiadomości o genezie i powstaniu państwa osmańskiego oraz o jego siłach zbrojnych w tym okresie.

Książka niestety przedstawia problem z punktu widzenia historii politycznej, a nie wojskowej. Brakuje też opisu uzbrojenia poszczególnych stron. W interesujący sposób przedstawia ekspansję Turcji, sytuację polityczną Węgier, a także poruszył temat mitów o cudownym ocaleniu króla Władysława. Dodatkowym plusem jest warsztat pisarski autora, nie nudzi czytelnika jak autorzy innych HB-ków.

michal | 2016-11-09
herion1660 | 2016-10-22