Kulikowe Pole 1380

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Bitwa na Kulikowym Polu była punktem zwrotnym w wyzwalaniu się ziem ruskich spod zwierzchnictwa złotej Ordy. Walka wojsk moskiewskich księcia Dymitra z równą liczebnie armią Tatarów pod wodzą Mamaja rozpoczęła się około południa. Tatarzy zepchnęli moskiewski pułk straży przedniej i walka objęła całą długość frontu.

Koronczarka | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Bitwa na Kulikowym Polu ma dla naszej historii duże znaczenie. To tam okazało się, że z rywalizacji o władanie nad ruskimi ziemiami wychodzi zwycięsko Moskwa. A mnie dręczy pytanie, co byłoby, gdyby w decydującej fazie bitwy poparł Mamaja młody Jagiełło i gdyby z jego łaski Tatarzy pokonali Iwana Kalitę. Litwa byłaby teraz potęgą? Chrześcijaństwo nie rozprzestrzeniło się przynajmniej tak szybko na wschód? Wspaniały temat dla tych, którzy chcą opisywać alternatywną historię. A sama książka napisana rzetelnie ukazuje wszechstronnie przyczyny, jakie do tej jednej z najważniejszych bitew na wschodzie Europy doprowadziły, jej przebieg i skutki. Leszek Podhorodecki może nie jest wyrafinowanym stylistą, ale cenię sobie jego książki za klarowny wykład. To bardzo dużo, jeśli mówi się o rzeczach skomplikowanych i marginalnie tylko obecnych w naszych podręcznikach historii (bo i wydarzenia te poza historię Polski wychodzą).

Średniak w serii HB. Konflikt rusko-tatarski i tytułowa bitwa przedstawione porządnie, acz bez błysku. Dobrze, że Autor wyszedł poza rok 1380 i przedstawił wyzwolenie się Rusi spod władzy Złotej Ordy pod koniec XV wieku. Dobrze także, że wspomniał o niemałym wpływie Litwinów na sytuację na Rusi w XIV wieku. Książka jest reprintem pierwszego wydania z roku 1986, nowa jest w niej tylko okładka, która akurat mi osobiście bardzo się podoba.

,,Kulikowe Pole 1380" prezentuje typowy średni poziom serii. Nie rzuca na kolana jakością, ale nie zawiera też większych błędów (może poza rozmiarem armii które miały rzekomo spotkać się na polu walki - autor uważa, że była to jedna z największych, a może nawet największa, bitwa średniowiecza). Opis zawiera prawie całą rywalizację Rusi z Mongołami, szczególny nacisk kładąc na okres odzyskiwania przewagi przez Rusinów. Sam opis bitwy nie zajmuje dużo miejsca, chociaż autor starał się zawrzeć wszystkie dostępne informacje o jej przebiegu, dokonał również dosyć wnikliwej analizy źródeł - również tatarskich. Zdecydowana większość książki to jednak opis historii Złotej Ordy. Wadą książki był dla mnie również nieco monotonny styl autora.

Aztek_Anonim | 2016-09-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane