Kartagina 149-146 p.n.e.

Wydawnictwo: Bellona
6 (28 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
bitwy, wojna, militaria, historia
historyczna

Książka jest jedyną pozycją w polskim piśmiennictwie, mającą na celu przybliżenie historii państwa i miasta Kartaginy. Kartagina w latach 149–,146 p.n.e. to najbardziej wyraźny przykład rzymskiego imperializmu, pychy oraz bezprecedensowej, nawet w tamtych czasach, zbrodni popełnionej na państwie i mieście, które już nie zagrażało nikomu, a tym bardziej nie zagrażało potężnemu już wówczas Rzymowi. Jest to zarazem przykład zemsty za lata strachu, pamięci o własnym wiarołomstwie wobec byłego przecież sojusznika, zemsty nie tylko na ludziach, ale także na ich wartości materialnej, na murach, na domach, na świątyniach. Wojna ze słabą już wówczas Kartaginą to wojna o wymazanie nawet tych materialnych śladów państwa i narodu.

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Z jednej strony, zawiera wszystko co powinna: są opisy walczących armii, fortyfikacji miejskich, a tam gdzie to możliwe - biografie głównodowodzących. Wstęp jest wprawdzie dosyć długi, bo obejmuje wydarzenia od założenia Kartaginy, poprzez wojny punickie aż do wybuchu trzecie wojny z Rzymem, która okazała się zagładą dla tego miasta i jego cywilizacji. Wprawdzie samo oblężenie Kartaginy nie stanowi dużej części tekstu (zaledwie 1/6, o III wojnie punickiej jest mniej niż na temat II!), ale jest to w tej serii już normą (zwłaszcza przy opisie bitew starożytnych i średniowiecznych). Problemy zaczynają się po dokładniejszej analizie tekstu, gdyż pod względem merytorycznym ta książka to koszmar. Oparta jest na bardzo ubogiej bibliografii, treść aż roi się od błędów (w tym tak podstawowych jak pomieszanie szyku armii rzymskiej, w wyniku czego służący jako rezerwa triarii u Bernarda Nowaczyka pojawiają się w pierwszym rzucie), autor nieraz podaje...

hanibal3399 | 2015-07-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ocena w odniesieniu do serii historyczne bitwy. Książka dobra ciekawa ma też minusy brak dobrych map i szkiców .

Lintu | 2013-08-23

Książka najeżona błędami merytorycznymi, skompilowana z wielu wątpliwych źródeł. Tym niemniej czyta się bardzo przyjemnie, książka napisana sprawnie i wartko, a cytowane fragmenty źródeł ubarwiają lekturę.

michal | 2016-10-31
Ajvimar | 2016-07-10