Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2

Okładka książki Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2 Jan Szkudliński, Rafał Wnuk, Robert Zapart
Okładka książki Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2
Jan SzkudlińskiRafał Wnuk Wydawnictwo: Oskar, Muzeum II Wojny Światowej historia
historia
Oskar, Muzeum II Wojny Światowej
2012-01-01
2012-01-01
II wojna światowa Armia Krajowa

Okładka książki Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947 Mariusz Gąsior, Jan Szkudliński, Artur Wodzyński
Życie codzienn... Mariusz Gąsior, Jan...

Książka zawiera rozdziały pisane przez różnych autorów. Nie wszystkie są na równym poziomie.
Nie chodzi tu o poziom wiedzy, bo ten we wszystkich przypadkach jest wysoki, ale o "czytalność" poszczególnych części. Z tymi jest różnie.
Po wprowadzeniu przechodzimy do rozdziału "Pomorska Konspiracja w walce z bronią V w latach 1943-44".
Bardzo ciekawy rozdział z dużą ilością danych. Trzeba się skupić na treści. Mimo tego rozdział wciąga i czyta się go bardzo przyjemnie.
"Poligon rakietowy Blizna 1943-44" to kolejna część. Też mnie wciągnął i otworzył oczy na nieznane dotąd sprawy.
Potem przechodzimy do "Śladów prób z niemieckimi bombami latającymi V1 i rakietami balistycznymi V2 na Podlasiu". Bardzo ciekawy fragment dokumentujący pozostałe do dziś ślady działalności poligonu. Autor przyłożył się do tematu, choć jeszcze go ostatecznie nie wyczerpał.
"Struktury wywiadowcze Podokręgu Rzeszów AK" - tutaj musiałem zwolnić. Duża liczba nazwisk i danych nie pozwala prześlizgnąć się po temacie. Wymaga zwiększonej uwagi, przez co "czytalność" nieco spada. Następny rozdział pozwolił nieco przyśpieszyć.
Absolutnym hitem jest opis wywiezienia elementów V2 z Polski. Czyta się jak scenariusz dobrego filmu sensacyjno - wojennego.
"Od V2 do współczesnych brani rakietowych" to też nie jest równa część. Najciekawszą z nich był opis techniczny V2. Reszta zbyt popularnonaukowa.
"Blizna po latach historia i pamięć" jest najmniej interesującym moim zdaniem rozdziałem. Nie urzekły mnie szkolne wycieczki organizowane przez lokalnych nauczycieli. Najsłabszy punkt książki.
Wydanie staranne w twardej oprawie - szyty blok. Papier biały, czcionka duża wyraźna. Na końcu zebrane na kredowym papierze zdjęcia.
Książka warta przeczytania. Musimy pamiętać o naszych bohaterach z AK, którzy dokonywali rzeczy na miarę agenta 007. Tylko że nasze akcje nie były fikcją i uratowały mnóstwo istnień ludzkich.

Bardzo ciekawy rozdział z dużą ilością...

Mimo iż od zakończenia drugiej wojny światowej minęło już prawie siedemdziesiąt lat, wiele jej aspektów i towarzyszących temu wydarzeń nadal okrywa mgła tajemnicy i niedopowiedzenia, zaś zdania historyków i badaczy wciąż są podzielone. Jednym z takich miejsc wokół którego nie milkną kontrowersje i domysły jest niewielka (znajdująca się na północ od Ropczyc) miejscowość Blizna. To właśnie tam hitlerowcy założyli ośrodek badawczy i poligon, testujący bomby latające V1 i rakiety V2 (oraz przypuszczalnie inne rodzaje broni) mające stać się cudowną bronią Adolfa Hitlera tzw.„Wunderwaffe”.

Książka „Tajemnice Blizny”dokumentuje ten wciąż mało znany fragment naszej historii i ogromny wkład wywiadu Armii Krajowej oraz innych organizacji (Miecz i Pług) w spenetrowaniu tego terenu i odkryciu rodzaju prowadzonych tam eksperymentów. A był to, pilnie strzeżony, obszar zaawansowanych technologiczne badań i odkryć (niektórych wyprzedzających zdecydowanie swoje czasy) które w założeniu ich twórców miały przeważyć szale zwycięstwa na korzyść III Rzeszy. Zakres i rozpiętość tematyczna jest tu jednak o wiele szersza niż sugeruje nam tytuł. Obejmuje wiele zagadnień dotyczące min: historii powstania i rozwoju broni rakietowej, wliczając w to naturalnie poziom zaawansowania uzyskanego podczas prac nad V1 i V2, informacje dotyczące funkcjonowania samego poligonu i jego funkcji, szczegółowe dane techniczne rakiet, ich budowy, osiągów, parametrów lotu, siły rażenia itd. Autorzy opierają się w swej pracy zarówno na dostępnych tekstach źródłowych (liczne zachowane oryginalne dokumenty) jak i relacjach świadków i uczestników wydarzeń, dzięki czemu otrzymujemy pełny i rzetelnie przygotowany materiał poznawczy, dotyczący tego okresu i tej tematyki.

To kolejna ważna pozycja próbująca odsłonić wciąż liczne białe plamy i tajemnice naszej historii najnowszej, przybliżająca tym samym doniosły, choć mało znany wycinek działalności Polski Podziemnej, który w sposób bezpośredni miał wpływ na losy wojennych zmagań. Znakomitym dopełnieniem treści są liczne prezentowane zdjęcia z tego okresu (np. dokonywane przez RAF),ocalałe fragmenty rakiet, mapy, tabele, fotokopie dokumentów i wywiadowczych raportów.
Bardzo pożądana lektura dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej. Polecam.

• II wojna światowa
  • 06. 1918-1960
  • historia
  • Ex libris
  • Nie posiadam
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • 10.Regionalia

Dodaj cytat z książki Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2