Kalendarz i klepsydra

Wydawnictwo: Czytelnik
czytamchopina

"Kalendarz i klepsydra"– utwór prozatorski Tadeusza Konwickiego, opublikowany w kwietniu 1976 r. Zawierał refleksje pisarza na temat współczesnej literatury, czasów stalinizmu, Wileńszczyzny, kondycji ówczesnej i dawnej literatury, anegdoty z życia towarzyskiego i literackiego, portrety prywatne ludzi kultury, uwagi dotyczące własnej twórczości, sylwetkę kota Iwana (który pojawił się później w książce dla dzieci Dlaczego kot jest kotem? autorstwa Konwickiego, z ilustracjami jego żony, Danuty), relacje z podróży do Chin i Ameryki, recenzje filmów i książek.

Trudno jest określić przynależność gatunkową utworu – posiada on cechy dziennika, ale także eseju i recenzji, łączy w sobie cechy prozy dokumentalnej i fikcji. Krytycy klasyfikowali tę książkę jako: udany pamiętnik, lipny dziennik (Wojciech Żukrowski, Nina Kancewicz-Hoffman), poemat dygresyjny prozą (Jan Walc), esej (Henryk Brzozowski), zamaskowaną autobiografię (Helena Zaworska), żartobliwą powieść w formie pamiętnika (Kazimierz Koźniewski), prozę dokumentalną (A. Wasilewski). Współcześnie Kalendarz i klepsydrę sytuuje się w nurcie literatury sylwicznej.

Kalendarz i klepsydra był niezwykle popularny. Tuż po swoim wydaniu recenzowany był na łamach czasopism przez trzydzieści siedem tygodni, jest więc prawdopodobnie najdłużej dyskutowaną w recenzjach książką w polskiej literaturze powojennej. Omawiany był przez najwybitniejsze postacie ówczesnego życia literackiego (m.in. przez Antoniego Słonimskiego i Stefana Kisielewskiego), na łamach większości ówczesnych czasopism (w niektórych nawet kilkakrotnie, np. trzykrotnie w Tygodniku Powszechnym). Książka wzbudziła również duże zainteresowanie na emigracji. Cieszyła się ogromną popularnością czytelniczą (piętnastotysięczny nakład rozszedł się w ciągu zaledwie kilku dni, egzemplarze książki pożyczano sobie na krótko pod zastaw 500 zł).

Zainteresowanie krytyków i czytelników wzbudziły ironiczne i cięte portrety postaci z ówczesnego życia kulturalnego (m.in. Stanisława Dygata, Jana Himilsbacha, Marka Hłaski, Romana Bratnego). Gwałtowną reakcję wywołał również zawarty w książce rozrachunek Konwickiego z czasami stalinizmu. Oprócz osobistego wyznania winy i wyjaśnienia przyczyn fascynacji komunizmem (rozczarowanie i złość po nieudanych walkach partyzanckich na Wileńszczyźnie), w książce znalazł się również fragment, który można interpretować jako założenie, że młodzi nie zawinili współpracą z systemem tylko dlatego, że urodzili się o dziesięć lat za późno (Ech, stalinowcy, (...) każda menda, którą ktoś przypadkowo począł o dziesięć lat za późno, może was dopaść (...) na oczach rozbawionej gawiedzi.) Taka insynuacja rozzłościła młodych pisarzy, podobnie jak inny fragment książki, w którym Konwicki sugeruje, że są pozbawieni jakiejkolwiek potrzeby buntu i zazdroszczą starszemu pokoleniu powodzenia materialnego. Złość młodych znalazła wyraz w kilku recenzjach, pisanych m.in. przez Piotra Kuncewicza i Stefana Melkowskiego[2]. Z kolei Antoni Słonimski uznał Kalendarz i klepsydrę za doskonały dokument życia w tamtym czasie.

książek: 1991

Konwicki-pisarz,
Konwicki-podróżnik,
Konwicki-humorysta (zwłaszcza w kwestii najbliższych i przyjaciół),
Konwicki-kociarz (niech żyje Iwan!),
Konwicki-gawędziarz,
Konwicki-krytyk,
Konwicki-obserwator,
Konwicki-melancholik,
Konwicki-szary obywatel PRL-u...
Te i inne oblicza tego polskiego pisarza i reżysera poznacie przy okazji lektury 'Kalendarza i klepsydry':-)
Tak na serio, to warto zajrzeć do tej pozycji. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie i 'wchłonie' świat widziany oczami Konwickiego w latach 70. To był przyjemny rok spędzony z tym autorem.

Herbi | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Świetna książka, którą autor-bohater sam nazywa łże-dziennikiem. Ale skoro robi to w tym łże-dzienniku, trudno w taką nazwę do końca uwierzyć. Zresztą nieustannie nas ten opowiadacz zwodzi, często sam sobie zaprzeczając, dzięki czemu, jak dla mnie, staje się bardziej wiarygodny, niż taki, który by szedł prostą i jasną ścieżką, nie niepokojony przez żadne wątpliwości. Książka prawie już czterdziestoletnia, a wiele ze spostrzeżeń brzmi bardzo współcześnie, jakby były spisane przed chwilą. Poza tym mnóstwo ciekawych uwag i anegdot o znanych i mniej znanych postaciach. Czyta się świetnie, choć nie ciągiem. I można czytać w kółko.

Maniek | 2014-07-28
Na półkach: Konwicki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2014

ciężko do końca opisać tę książkę. Jest prawdziwa nieprawdziwa jak pisze Konwicki. Opisuje on w niej część swojego życia. Czytałem wersję bez cenzury, wersja ocenzurowana jest o sto stron mniejsza. Łatwo się domyślić dlaczego.

MagdaR | 2012-07-02

Pięćdziesięcioletni staruszek

Trudno było mi uwierzyć, że książka została wydana w momencie, gdy pisarz kończył 50 lat. Podczas czytania ma się wrażenie, że słucha się staruszka, który siedzi wygodnie w fotelu i zaczyna długą historię swojego nieprzeciętnego życia.

Trudno nie polubić bohatera Kalendarza... - pomimo licznych przygód (pobyt w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych, liczne perypetie związane z wojną i okupacją)nie kreuje się na znawcę wszystkich i wszystkiego - często obnaża przed czytelnikiem swoje wpadki, błędy czy przywary.

Książkę polecam wszystkim, którzy lubią słuchać przeróżnych anegdotek i historii rodzinnych. Doskonałym rozwiązaniem na przygodę z tą lekturą może okazać się również wybór audiobooka - swego czasu książka była wydana przez Polski Związek Niewidomych. Głos lektora (Henryk Drygalski) doskonale pasuje do sylwy Konwickiego.

mikozul | 2012-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2012

Do czytania od czasu do czasu - zgodnie z rytmem doświadczeń Konwickiego. Na pewno nie wszystkie zapisy będą dla czytelnika równie wciągające, ale z czasem można przywiązać się do ironicznego głosu pisarza.

Moomu | 2015-09-17

Tak na prawdę, to wciąż tę książkę czytam :)
jest moją biblią, moim koranem, moją torą.. Uwielbiam w niej wszystko.
Nie mogę przeboleć, że Autora nie ma już z nami.

książek: 1997
Arnika | 2015-12-30
Na półkach: *2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Po skromne refleksje o niniejszej pozycji zapraszam na blog http://muzysponiewierane.blogspot.com/2015/12/konwickiego-pisanie-o-wszystkim-i-o.html

Zuzanna | 2015-08-29
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Konwicki jest bardzo kokieteryjny i dzięki temu uroczy.

Kasia | 2016-12-01
finnegan | 2016-11-15
Przeczytana: 24 listopada 2016
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?