Klucze do repozytorium

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Cykl: Błękitnokrwiści (tom 4.5)
Wydawnictwo: Jaguar
Keys to Repository
Wampiry, Błękitnokrwiści
AleksandraO7

Wygnani z niebios, przeklęci przez Boga, trwają na ziemi, pijąc krew śmiertelnych. Elita elit, twarze z pierwszych stron gazet, wampiry z Manhattanu... Nieśmiertelni, którym grozi zagłada. Życie Schuyler, Jacka, Mimi i Bliss toczy się własnymi torami. Kruche sojusze, seria tajemniczych morderstw, zakazana miłość... Kim są naprawdę ci, którzy żyją setki i tysiące lat, ci, którzy odradzają się...

Życie Schuyler, Jacka, Mimi i Bliss toczy się własnymi torami. Kruche sojusze, seria tajemniczych morderstw, zakazana miłość... Kim są naprawdę ci, którzy żyją setki i tysiące lat, ci, którzy odradzają się pod różnymi postaciami, którzy noszą różne imiona i zmieniają twarze jak karnawałowe maski? Głęboko pod ziemią, za zamkniętymi drzwiami, znajduje się repozytorium – miejsce, gdzie, skryte przed oczyma niepożądanych gości, spoczywają dokumenty i świadectwa.

Canis | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

"Głęboko pod ziemią, za zamkniętymi drzwiami, znajduje się repozytorium – miejsce, gdzie, skryte przed oczyma niepożądanych gości, spoczywają dokumenty i świadectwa. Część z nich za chwilę ujrzy światło dzienne... Nieznane wydarzenia, urywki historii, zaginione oficjalnie listy i tajne dokumenty, one właśnie składają się na „Klucze do repozytorium” – klucze do tajemnicy błękitnokrwistych."

Nieznane wydarzenia? Urywki historii? Zaginione oficjalne listy i tajne dokumenty...? One właśnie składają się na tą "książkę"? Po przeczytaniu "Kluczy do repozytorium" chce mi się śmiać. Opis z tyłu okładki, a raczej jego fragment, wydaje mi się idiotyczny i naciągający ludzi na pieniądze. W cenie normalnej książki dostajemy malusieńki suplement do serii o "Błękitnokrwistych". Niby fajnie, suplementy dla fanów serii to rzecz z pewnością święta - ale NIE w takiej postaci. Ta książka to STRESZCZENIE POPRZEDNICH 4 TOMÓW, INFORMACJE O BOHATERACH (KTÓRE JUŻ ZNAMY!) W PIGUŁCE, A TAKŻE WYTŁUMACZENIE...

Magdalena | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Świetne podsumowanie 4 pierwszych tomów, do tego wyjaśnienia niektórych rzeczy oraz zwiastuny nadciągających przygód.
Polecam :D.

książek: 2041

Z zasady bardzo lubię wszelkiego rodzaju suplementy do czytanych serii, bo można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Z takim właśnie podejściem zaczęłam lekturę "Kluczy do repozytorium". I się strasznie zawiodłam:
1. List od autorki - ukazuje jej infantylny stosunek do własnego dzieła i kojarzy mi się bardziej z tymi wszystkimi pustymi nastolatkami, które bezkrytycznie zachwycają się nad paranormal romance.
2. Opowiadania kiepskiej jakości, chyba jeszcze gorsze od samej serii.
3. Brak jakichkolwiek nowości w informacjach o bohaterach, nic mnie nie zaskoczyło. W świetle nich książka przypomina bardziej kompendium wiedzy o serii niż suplement do niej.
4. Teraz chyba zwykle czepianie się, ale bardzo zdenerwowało mnie to - nieodróżnianie bohaterów drugoplanowych od epizodycznych (chodzi o ich indeks).
Ogólnie bardzo współczuję wszystkim, którzy kupili tę cieniutką książeczkę w oczekiwaniu na coś "super". Jestem przeciwniczką wydawania takich maluszków i sprzedawania ich po...

Nana | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Nie pamiętacie co wydarzyło się w poprzednich tomach, a chcecie zacząć kolejny? Nie wiecie co oznacza dane słowo? A może dopiero chcielibyście rozpocząć przygodę z Błękitnokrwistymi? Jeśli tak, polecam książkę "Klucze do Repozytorium"! - tak wygląda moje stwierdzenie o tej książce, która przeznaczona jest właśnie dla powyższych osób. Dlaczego tak? Ponieważ zawiera SKODENSOWANE WIADOMOŚCI O BOHATERACH I WAŻNYCH WYDARZENIACH. Jeśli chodzi o rzeczywistego fana cyklu, zainteresuje się jedynie HISTORIAMI DODATKOWYMI. Dzięki tej książeczce dowiadujemy się również jak powstał świat Błękitnokrwistych i mamy okazję dowiedzieć się o czegoś nowego o samej autorce - co teraz pisze, jakie książki chce jeszcze napisać... Oprócz tego dostajemy akta ważnych postaci, w których znaleźć możemy ich podstawowe dane, tj. nazwisko, imiona, imiona z wcześniejszych wcieleń, opis wyglądu zewnętrznego, rodzaj więzi z innymi wampirami no i oczywiście historia, o nim, czyli takie streszczenie jego życia w 4...

Anetka | 2015-06-11

Zazwyczaj gdy czytam jakąś serię staram się czytać wszystkie tomy po kolei. Tak samo zrobiłam w przypadku Błękitnokrwistych, jednak „Klucze do repozytorium” to zwykła strata czasu.

To zbiór luźnych notatek autorki.
Jest wstęp, w którym znajdziemy streszczenie całej dotychczasowej historii Błękitnokrwistych. Zebranie wszystkiego w całość jest nawet dobrym pomysłem – dla kogoś, kto pierwszy raz styka się z serią, a nie dla stałych czytelników, którzy po prostu chcą dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy bohaterów.
Jest list, gdzie autorka przyznaje się do zamiłowania Kingiem, tego, w jaki sposób wpadła na pomysł na całą serię i jak bardzo się cieszy, że ktoś to czyta. Potrafiłabym to zrozumieć, gdyby coś takiego pojawiło się na jej stronie internetowej, ale lanie wody na kilka stron… no błagam.
Indeks dobrze znanych już postaci, uczniów Dutchaness, a nawet psów (!) – to wystarczający dowód, na to, że jest to książka na zasadzie „pisze, żeby pisać”. Takie lanie wody to brak...

Ridley | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wampiry
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Po przeczytaniu tych wszystkich opinii, które niebyły zbyt pozytywne, spodziewałam się, że będzie o wiele gorzej. Myślałam, że to będzie kolejny niewypał. Na szczęście nie było, aż tak źle. Czyta się bardzo szybko i w sumie przyjemnie. W końcu to taka lekka lektura na jeden dzień. Dalej zastanawia mnie jak to się stało, że Allegra mogła urodzić dziecko lucyfera. W ogóle cała seria jest dosyć poplątana i ciężko jest zapamiętać poszczególne elementy, więc "Klucze do repozytorium" na pewno się jeszcze przydadzą.

soniek | 2012-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Jeżeli ktoś jest wielkim fanem "Błękitnokrwistych" zdecydowanie polecam. To nieoceniona gratka, ale dla miłośników serii. Ja nim nie jestem więc książka mnie nie zachwyciła. Pomimo tego, że to dodatek postanowiłam ją przeczytać, bo do tej pory nie miałam okazji spotkać się z czymś takim. Dobrze, że lektura nie jest obszerna, bo nie straciłam zbyt wiele czasu. Już dawno zapomniałam o czym opowiadały poprzednie tomy, więc wiele razy nie rozumiałam co ma na myśli autorka. To pewnego rodzaju przewodnik po świecie wampirów przedstawionych w książce. Zdecydowanie największym plusem są nowe historie dotyczące poszczególnych postaci. Miło było również poznać opinię samej autorki i jej stosunek do całej serii. Lekturę polecam zagorzałym wielbicielom cyklu, a tym, którym nie spodobał się aż tak bardzo odradzam.

freeqa | 2011-07-14
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 13 lipca 2011

Poleca wszystkim fanom serii "Błękitnokrwiści". Jest to taki dodatek do niej.Dokładnie przedstawieni są główni bohaterowie serii, historia błękitnokrwistych i pojęcia z nimi związane. Świetnym dodatkiem są historie, o których nie możemy przeczytać w książkach, m.in. pierwsze spotkanie Schuyler i Jacka w Perry Street, rozmowa Mimi i Kingsleya o powodach wywołania srebrnokrwistego. Najlepsza jak dla mnie była "historia Dylana" opowiedziana z perspektywy Hannah - zwykłej okularnicy, czytającej wiele książek, takiej przeciętnej nastolatki, która bardzo przypomina mi samą siebie. Jest to dobra lektura do pogłębienia swojej wiedzy o wampirach przedstawionych w serii Melissy de la Cruz.

Nephilim | 2013-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2013

"Błękitnokrwiści" to na pewno seria zawierająca mnóstwo ważnych szczegółów, które wyparowują nam z głowy podczas dalszych rozdziałów albo też po prostu uważamy je za nie istotne. Jednak "Klucze do repozytorium" powstały po to, aby co nieco nam przypomnieć. Dodatkowo poznajemy zaplecze powstania cyklu a także pomysłu na "Wilczy pakt".

Książka dla prawdziwych fanów. To prawdziwy bonus. To nagroda za oczekiwanie kolejnych tomów. Cieszę się, że natknęłam się na tę książkę, ponieważ nim sięgnęłam po "zbłąkanego anioła" w moje dłonie wpadło jeszcze kilka innych książek. Przypomniałam sobie to co powinnam i lecimy z kolejnym tomem!

wisnia77 | 2014-08-18

Nie jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać. Nie można się dowiedzieć nic konkretnego, są to raczej suche fakty i bez przeczytania tego świat by się nie zawalił. Nie ma tu żadnego postępu w akcji, bo to nie jest część serii, tylko dodatek. Nie ma tu nawet jakiejś konkretnej zapowiedzi tego co będzie w kolejnych częściach, raczej nie polecam tej książki, ale nie chce tez pisać : nie czytajcie jej. Jak ktoś jest prawdziwym fanem Melissy de la Cruz powinien przeczytać wszystkie jej książki żeby wyrobić sobie obiektywną opinię.