Bogini nocy. W zimnym ogniu

Okładka książki Bogini nocy. W zimnym ogniu Lynne Ewing Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bogini nocy. W zimnym ogniu
Lynne Ewing Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Córki księżyca (tom 1-2) fantasy, science fiction
Córki księżyca (tom 1-2)
Daughters of the Moon – Goddess of the Night, Into the Cold Fire
Jaguar
2011-05-18
2011-05-18
Błażej Kubacki
boginie fantastyka

Dwie pierwsze części liczącego trzynaście tomów poczytnego cyklu o młodych kobietach, codziennym życiu i niezwykłej, czasami bardzo niepotrzebnej magii. Każda kobieta jest stworzeniem nocy, ale nie każdej musi się to podobać!
Cztery dziewczyny, cztery charaktery – jedno przeznaczenie. Vanessa, Catty, Serena i Jimena, pozornie przeciętne mieszkanki słonecznej Kalifornii dzielą wspólny sekret. Każda z nich została obdarowana specjalną mocą. Każda z nich ma zadanie do wypełnienia. Każda z nich jest boginią... Vanessa potrafi stać się niewidzialna, Catty podróżuje w czasie, Serena umie czytać w myślach, Jimena zaś ma zdolność przewidywania przyszłości. Tylko razem mogą stawić – Atroxowi, stworzeniu, które karmi się ludzką nadzieją i poluje na niewinnych ludzi w najmodniejszych nocnych klubach Wybrzeża. Choć pradawny i zły do szczętu, Atrox znakomicie radzi sobie we współczesnym świecie – jego śladem podąża liczna grupa zaprzysięgłych wyznawców (a właściwie ofiar, ale na jedno wychodzi). Niestety – wiek lat nastu nie predestynuje nikogo do bycia boginią i dziewczyny, choć każda potężna na swój sposób, muszą radzić sobie nie tylko ze śmiertelnym zagrożeniem, ale również z codziennością, która bywa gorsza od najbardziej przerażającego koszmaru.

Książka jest poprostu nudna. Bohaterowie nijacy i nie dzieje się nic co mogłoby skusić mnie sięgnięcia po kolejny tom.

Zaliczam tą książkę do ulubionych książek.Polecam do przeczytania!!!

Zaliczam tą książkę do ulubionych książek.Polecam do przeczytania!!!

Noo, całkiem całkiem. Uwielbiam kolekcjonować rzadkie i ciekawe imiona, ta książka to dla mnie prawdziwa kopalnia ♥.♥
Potencjał był, ale pozostał niewykorzystany; nie porwało mnie. Może kiedyś sięgnę po kolejne części, ale śmiem wątpić...
EDIT: Nope, właśnie sobie zobaczyłam ile tu jest części i już wiem że na pewno to nie jest tego warte XD

Cóż mogę powiedzieć o tej książce?
Typowe czytadło dla nastolatek. Bohaterki mają całkiem interesujące moce, a ich życie polega na przejmowaniu się wyglądem i tym, co sobie o nich pomyślą chłopcy i jak ich zdobyć. Na dobrą sprawę książka nie ma jakiegoś głębszego przesłania dla młodych dziewczyn. Kilka drobnych poprawek i na pewno byłaby o niebo lepsza.

Cóż mogę powiedzieć o tej książce?

Te dwie powieść sprowadzają się do tego, że główne bohaterki mają super moce i ..... zdobywają chłopaków. Książka jest dobrze napisana, ale to nic specjalnego. Polecam, tak na odprężenie.

Książka ma naprawdę fajną fabułę, ale nie podoba mi się to w jaki sposób jest napisana. Wiele wątków jakby się urywa, a postaci naprawdę mnie denerwują. Ponad to, główne bohaterki są strasznie naiwne.

Po pierwszą książkę Ewing Lynne – Córki księżyca tom 1: Bogini nocy. W zimnym ogniu, sięgnęłam przypadkiem – kolejna ładna okładka w sklepie, która zachęciła mnie do lektury. Tytuł okazał się być pierwszymi dwoma opowiadaniami z trzynastotomowej serii dla młodzieży. Wszystkich ciekawych, czy warto się zapoznać z tą serią, serdecznie zapraszam do lektury recenzji.

Vanessa, Catty, Serena i Jimena – do niedawna wydawało im się że są po prostu dziwne, jednak prawda jest o wiele bardziej szokująca, dziewczyny dowiadują się, że są piętnastoletnimi córkami bogini. Każda z nich ma inną moc lub też dar. Zanim bohaterki odkryły prawdę o sobie, bardzo trudno było im zrozumieć, dlaczego dzieją się w ogół nich dziwne rzeczy.

Vanessa posiada umiejętność stania się niewidzialną – trudno jednak powiedzieć, czy jest to dla niej darem czy przekleństwem, ponieważ często tego nie kontroluje i „niechcący” robi się niewidzialna w stresujących sytuacjach. Catty podróżuje w czasie, potrafi tworzyć tunele czasu i dzięki nim być gdzie indziej lub obserwować daną sytuację z innego punktu. Serena umie czytać w myślach, jednak często robi to nieświadomie, co było to szczególnie uciążliwe gdy była młodsza – miała dużo problemów przez to, że nie wiedziała, że inna osoba pomyślała coś w głowie, więc odpowiadała jej jakby tamta wypowiedziała to na głos. Jimena zaś ma zdolność przewidywania przyszłości – wystarczy by dotkneła kogoś aby zobaczyła jakiś istotny fragment przyszłości danej osoby, niestety przeważnie są to złe wydarzenia. Co się zaś tyczy samych ”bogiń”, to zostały one zesłane na ziemie, aby bronić jej mieszkańców przed pradawnym złem – Atroxem, który poluje na ludzi i wysysa z nich całą nadzieję. Ma armię wyznawców – swoich ofiar, które aby sobie chwilowo „ulżyć” wysysają nadzieję z kolejnych osób w ten sposób jeszcze bardziej powiększając swoje szeregi. Jak w każdej młodzieżowej książce nie może też zabraknąć chłopaków, w których bohaterki się zakochują. I tu przeważnie zaczynają się kłopoty. Nie dość że dziewczyny muszą stawić czoła pradawnemu złu, to jeszcze mają typowo nastolatkowe problemy. Tworzy to czasem dość wybuchową mieszankę.

Pierwsza historia – „Bogini nocy” – opowiada o Vansessie. Z kolei w „W zimnym ogniu” opowieść jest snuta z punktu widzenia Sereny i to właśnie ją autorka wysuwa na pierwszy plan. Uważam ,że jest to bardzo ciekawy zabieg, pozwalający lepiej poznać każdą z bohaterek, ale także umożliwiający zobaczenie opisywanych wydarzeń z innego punktu widzenia.

Historie z jednej strony są dość banalne i chyba nie zaskoczą żadnego czytelnika, ale z drugiej strony trzeba przyznać, że całość czyta się całkiem miło i szybko. Jedynym elementem, który dość mocno mi przeszkadzał, a wręcz raził podczas lektury, było propagowanie przez autorkę chodzenia, a nawet wymykania się, do klubów nocnych. W książce opisanych zostało parę klubów, które na jeden, dwa wieczory w tygodniu zmieniały się w kluby dla nastolatków. Ubiór i zachowanie jakie były w tych miejscach modne, jak dla mnie, zdecydowanie nie pasuje do piętnastolatek – odsłonięty brzuch, sexowne wcięcia w spódnicy, głębokie dekolty oraz odsłonięte plecy. Do tego należy dodać opisy zmysłowych tańców oraz wspominanie jak niektórzy za bardzo szaleją z płcią przeciwna po kątach. Gdyby bohaterki miały te osiemnaście-dziewiętnaście lat byłoby to bardziej na miejscu i łatwiejsze do przełknięcia. Tak pozostaje mi jedynie uczcie, że autorka trochę za bardzo się zagalopowała.

Pomimo pewnych uproszczeń w historii i zbytniej rozwiązłości bohaterów, którzy tak naprawdę są jeszcze dziećmi z chęcią sięgnę po kolejne tomy serii. Nie jest to lektura wnosząca jakieś wartości czy posiadająca głębsze treści, ale z pewnością nadaje się jako miły przerywnik i pozwala na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości.

Ocena: 6/10
Kasia Krzewińska

Po więcej recenzji zapraszamy do Kosza z Książkami!

Vanessa,...

Książkę znalazłam przez przypadek. Była przecena w księgarni i sprzedawca zaproponował mi tę lekturę. Nie byłam do niej przekonana, ale mimo to postanowiłam ją kupić.
Seria "Córki księżyca" bardzo mi się podoba. Może nie jest to najlepszy cykl jaki czytałam, lecz z pewnością jest godny przeczytania.
Zniechęcają tylko dwie rzeczy:
1. Nie wszystkie książki z serii zostały wydane w Polsce (co jest sporym problemem, gdy ktoś się wciągnie)
2. Okropna okładka
Jednak drugi zniechęcający czynnik nie jest aż taki tragiczny. W końcu nie ocenia się książki po okładce. ;)
Ogólnie wspominam książkę bardzo dobrze. Chętnie znów ją przeczytam. Polecam.

Zniechęcają tylko dwie rzeczy:
1. Nie wszystkie książki z serii zostały...

Książka bardzo ciekawa, doskonała dla nastolatek. Idealny przykład książki romans fantasy.