Adam Czerniaków 1880-1942. Prezes getta warszawskiego

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-7629-050-8
historyczna

Biografia Adama Czerniakowa to historia niezwykła. Odcisnęły na niej piętno wszystkie najważniejsze wydarzenia historii Polski końca XIX i pierwszej połowy XX w.: zabory, krótki okres niepodległości, agresja nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Jej bohater pełnił wiele ważnych funkcji w życiu społeczno-politycznym II RP. Był jednym z przywódców polskich Żydów. Odwaga cywilna, nieuleganie stereotypom i nonkonformizm sprawiły, że nie cieszył się popularnością. Od 1939 r. stał na czele warszawskiego Judenratu. Drugiego dnia deportacji warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, 23 lipca 1942 r., popełnił samobójstwo.

Kajanna | 2015-05-13
wanilioweniebo | 2013-11-19