rozwiń zwiń

Rauska

Okładka książki Rauska
Teresa Oleś-Owczarkowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-22
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04297-7
Tagi:
II wojna światowa wspomnienia Niemcy wojna
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15417
2028

Na półkach: ,

Do tej pory wspomnienia dzieci z czasów wojny były głownie autobiograficzne. Ponieważ autorka urodzona w 19848r nie mogła de facto pamiętać czasów wojny, w pierwszoosobowej narracji przedstawia losy swojej matki. W 1940r liczna, dość biedna rodzina składająca się z czterech córek, matki i ojca, żyje sobie spokojnie w miejscowości Podzamcze. Gdy Niemcy wkraczają do miasteczka, cała familia dostaje skierowanie na roboty do Niemiec, w Sudety, do osady Rauska. Alusia dziwi się niepokojowi rodziny, gdyż nie lubi Polski, a wojna stwarza wiele zagrożeń. Kwiat polskiej inteligencji jest bestialsko mordowany, a ojciec naraża całą rodzinę np szmuglując polskich żołnierzy, pomagając ruchowi oporu. W danym dniu wsiadają do pociągu i jadą w nieznane. Na miejscu wystawieni są na targ, wzorem murzyńskich niewolników, i cudownym zrządzeniem losu jako jedyna rodzina nie zostają rozdzieleni. Trafiają do bogatego bauera i jego żony Hanny, którą z miejsca nazywa nasza narratorka Szefową. Okazuje się, że jest to przyzwoity dom, mieszkają w dość dobrych warunkach i mają typowe obowiązki: oporządzanie zwierząt hodowlanych i obrabianie pola. Ala przypada do gustu właścicielce i szybko zostaje zainstalowana w domu. Ku niezadowoleniu otoczenia i reszty rodziny, szybko staje się pełnoprawnym członkiem domostwa, a szefowa obdarza ja zaufaniem. Ala widzi jak trzy córki gospodyni uczą się, bawią, a ona choć tez ma ledwie 11 lat musiała pożegnać się z dzieciństwem. Polacy nie pracują "pod karabinami", frau jest sprawiedliwa i dobrze opiekuje się robotnikami.
Nowa rzeczywistość fascynuje dziewczynkę, postrzega ona głównie pozytywy swego położenia. W odróżnieniu do reszty sióstr i matki Ala szybko uczy się niemieckiego, opowiada polskie bajki najmłodszym dziewczynkom. Szefowa daje dziewczynce poczucie bezpieczeństwa i po ludzku z nią rozmawia, to ona wprowadza ją w świat dorosłej kobiety. Takiego zainteresowania sobą i wsparcia bohaterka nie dostaje od najbliższej rodziny.
Podobał mi się sposób sportretowania Niemców, wśród których są i "ludzcy", i brutalni ludzie. Autorka maluje portrety Niemców bezstronnie, bez uprzedzeń. Przeprowadza czytelników przez proces dojrzewania i Ali, i Mani. W sumie nietuzinkowa opowieść, ukazująca rzeczywistość wojenną z nowej perspektywy.

Do tej pory wspomnienia dzieci z czasów wojny były głownie autobiograficzne. Ponieważ autorka urodzona w 19848r nie mogła de facto pamiętać czasów wojny, w pierwszoosobowej narracji przedstawia losy swojej matki. W 1940r liczna, dość biedna rodzina składająca się z czterech córek, matki i ojca, żyje sobie spokojnie w miejscowości Podzamcze. Gdy Niemcy wkraczają do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    98
  • Chcę przeczytać
    94
  • Posiadam
    20
  • Ulubione
    6
  • Wypożyczone z biblioteki
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2019
    2
  • Judaica
    2
  • 2010
    1
  • Z rekomendacji
    1

Cytaty

Więcej
Teresa Oleś-Owczarkowa Rauska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także