Kamień cierpliwości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Syngué sabour. Pierre de patience
978-83-08-04390-5
Marzi

Kamień cierpliwości to przejmujący opis codziennego życia afgańskiej kobiety. Bohaterka powieści opiekuje się nieprzytomnym mężem, który odniósł rany na wojnie. Snuje przy tym monolog i opowiada mężowi o swych pragnieniach, marzeniach, a także lękach i traumach. Z biegiem czasu zdradza mężczyźnie coraz więcej sekretów i pilnie strzeżonych tajemnic. Monolog przeradza się w pierwszą prawdziwie szczerą rozmowę między małżonkami. Pierwszą i ostatnią...
Napisana sprawozdawczym, pozornie beznamiętnym językiem, przypominającym nieco scenariusz filmowy książka w rzeczywistości kipi od emocji. Wstrząsający obraz kobiety w kulturze islamu, uderzające studium samotności i alienacji.
Tytuł powieści nawiązuje do perskiego mitu o kamieniu cierpliwości, któremu powierza się swoje tajemnice, a który w końcu wybucha, przynosząc wolność temu, kto mu się zwierzył.

Medellin | 2016-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2016

"Kamień cierpliwości" to napisana poetyckim językiem, choć niepozbawionym dosadnych wyrażeń, opowieść o samotności kobiety opiekującej się nieprzytomnym mężem. Poznajemy jej losy głównie z monologu, jaki adresuje do niereagującego na żadne bodźce zewnętrzne małżonka.

Autor na przykładzie nieznanej z imienia bohaterki przedstawia losy afgańskich kobiet w czasach wojny i ich rolę w rodzinie i społeczeństwie. W świecie, w którym niepodzielnie dominują mężczyźni kreujący się na panów i władców, kobiety skazane są na samotność i niezrozumienie.

Monika | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że czytam scenariusz teatralny. Wyobraźnia moja działała w tym przypadku lepiej niż przy czytaniu "normalnych" powieści.
Książka jest wyjątkowa nie tylko z tego powodu. Wszystko w niej jest inne... Bardzo odbiega od wszystkich książek o Afganistanie, jakie przeczytałam. Szalenie różni się również od wszystkich książek o kobietach muzułmańskich, jakie przeczytałam. Ta książka jest nie tylko o Afganistanie, życiu kobiet w tym kraju i terrorystach. Ta książka jest również, a może przede wszystkim, studium bezgranicznej samotności.
Rozumiem zarówno tych, którzy uznają ją za pozycję wybitną, jak i tych, którzy w połowie odłożą ją na półkę.

Książki | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka , o której usłyszałam kilka lat temu w Teleexpressie, w krótkim wywiadzie z autorem. Od tamtej pory siedziała sobie w mojej głowie, wiedziałam , że kiedyś ja kupię. I oto jest już przeczytana w moim skromnym zbiorze.
Sange sabur , czyli kamień cierpliwości najpierw skojarzył mi się z tą afgańską kobietą, która nie ma tam nic do gadania, jest bita, gwałcona, ignorowana, mąż nie liczy się z nią, dla niego to rzecz na własność, ona to wytrzymuje, nie ma w zasadzie wyboru, bo nie może decydować o swoim życiu. Poniekąd to ona właściwie była jego sange sabur, a wybuchła opowiadając o swoich uczuciach, cierpieniach, trudach życia z nim, upokorzeniach których doświadczała, kiedy facet poważnie zachorował, nie ruszał się, leżał w łóżku i musiał "znosić" wyjawiane przez nią sekrety na temat pożycia z nim. Stał sie wówczas jej sange sabur. Dowiedział się między innymi , że kto inny jest ojcem biologicznym jego dwóch córek, gdyż to właśnie on był bezpłodny, wtedy w końcu wstaje,...

Dunya | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Jak to się dzieje, że o nieszczęściach muzułmańskich kobiet, o ich uczuciach, troskach, o całym tym bólu, samotności i okropnościach najpiękniej piszą właśnie mężczyźni? Jak?
"Kamień cierpliwości" to arcydzieło.
To książka, której nigdy nie zapomnę, choćbym nawet chciała...

"Otwiera oczy, patrzy na koniuszki paznokci: są mokre. Mokre od krwi. Czerwone od krwi. Przystawia rękę do nieobecnej twarzy mężczyzny. 'Patrz! To też jest moja krew, czysta. Krew miesięczna, krew czysta, jaka różnica? Co odpychającego jest w tej krwi?' Dłoń zjeżdża niżej, do jego nosa: 'Urodziłeś się z tej krwi! Jest czystsza niż twoja własna!'."

Menandros | 2016-09-16
Przeczytana: 2014 rok

Nie jest to kolejna książka z gatunku kiepskiej "literatury hidżabowej", jaka obsiada ostatnio półki w tanich księgarniach. "Kamień" jest bardzo głębokim, intymnym a zarazem niebanalnym studium psychiki niespełnionej kobiety więzione okrutnym systemem parda; co ciekawe, napisanym przez faceta. Rozpisana na wzorze antycznej tragedii, utrzymana w onirycznym, poetyckim klimacie to także opowieść o tym, jak straszliwa i wyrafinowana potrafi być zemsta poniżonej kochanki. Młoda kobieta (na plus autorowi) nie jest tylko banalną ofiarą; bardziej przypomina Medeę wykorzystującą chorobę męża do opowiedzenia swej historii. I zemsty. Postać męża- pogrążonego w śpiączce, wyniosłego i dumnego mudżahedina- jest też niemniej ciekawa niż jego małżonki.
Ciekawa jest reakcja na ta lekturę czytelników z różnych kręgów kulturowych. Dla nas, tak jak dla autora, będzie to opowieść o szukaniu wolności i okrucieństwie afgańskich patriarchalnych nakazów. Ale wg. znajomego, wykształconego i liberalnego...

pyszka | 2010-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

okrutna wojna, wolność kobiety i życie mężczyzny, mierzone liczbą oddechów. dwie ostatnie rzeczy nie mogłyby zaistnieć bez tej pierwszej. paradoksalnie wojna przynosi wyzwolenie i długo szukany spokój.
książka jest krótka, a jednak czytałam ją długo. chciałam poznać wszytskie sekrety kobiety, a jednocześnie się ich bałam. i cały czas czekałam aż kamień cierpliwości straci cierpliwość. zakończenie jest przewidywalne- opis na okładce nie pozostawia nam złudzeń- ale mimo wszystko polecam.

Jadzka | 2014-01-16
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Książka czytana jednym tchem. Główną bohaterką jest kobieta opiekująca się mężem, który może się nigdy nie obudzić ze śpiączki. Dopiero wtedy znajduje w sobie odwagę, by przyznać czego brakuje jej w związku, czego potrzebuje i co jej nie odpowiada. Wstrząsające i niespodziewane zakończenie. Opowiada o realiach małżeństwa panujących w Afganistanie, a także o potrzebach zwykłej kobiety, które oczekuje ze strony mężczyzn.

zimt89 | 2015-11-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Afganistan
Przeczytana: 07 listopada 2015

Niech nie zwiedzie czytelnika kompaktowość oraz lakoniczność narracji. "Kamień cierpliwości" w swoich niuansach, opisanych teatralnie oszczędnym językiem gestach jest nie tylko powieścią o afgańskiej kobiecie, ale o relacjach damsko-męskich w ogóle. Właśnie ta lakoniczność celuje w świadomość i podświadomość najbardziej.

Anna | 2016-02-04

Narracja zarazem prosta i przejmująca, dużo do czytania między wierszami. Dla mnie była bardzo przejmująca.

Adri | 2012-12-08
Przeczytana: 20 listopada 2012

Książkę wypożyczyłam zupełnie przypadkowo - nigdy o niej nie słyszałam, nikt mi jej nie polecił... Chciałam rozwijać swoją wiedzę na temat Bliskiego Wschodu, więc po okładce stwierdziłam, że to pewnie wybór trafiony. Książka mała, cienka, można by powiedzieć, że niepozorna. A jednak ... przeczytałam ją w ciągu kilku godzin. Fabuła wprost "wciągnęła mnie" do świata kobiety i jej męża.

Napisana szczerym, dosadnym językiem - bez owijania w bawełnę. Autor przedstawił kobietę taką, jaką stworzył ją Bóg - ze wszystkimi swoimi ułomnościami, chwilami bezgranicznej wiary, a później chwilami zwątpienia, wahaniami nastrojów, euforią, smutkiem, beznadziejnością, żalem, poczuciem bezradności ... To moja pierwsza przeczytana książka w której nie brakuje wulgaryzmów wychodzących z ust kobiety muzułmańskiej. Moim zdaniem jest kamieniem milowym w literaturze Bliskiego Wschodu.

Polecam tym, którzy znudzeni są stereotypowymi książkami o tematyce ciemiężonych, upokarzanych i poniżanych kobiet...

15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!