Podróż zimowa

Wydawnictwo: Świat Książki
Winter journey
literatura australijska

Powieść o miłości, tragedii i poświęceniu, zainspirowana zbrodnią popełnioną na Żydach w Jedwabnem. W 1948 roku Halina Szczecińska jako mała dziewczynka wyjechała z Polski. Kilkadziesiąt lat później Halina Shore mieszka w Australii, jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie identyfikacji zmarłych na podstawie ich uzębienia. Na zaproszenie IPN dr Shore jedzie do Polski. Ma wejść w skład...

W 1948 roku Halina Szczecińska jako mała dziewczynka wyjechała z Polski. Kilkadziesiąt lat później Halina Shore mieszka w Australii, jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie identyfikacji zmarłych na podstawie ich uzębienia. Na zaproszenie IPN dr Shore jedzie do Polski. Ma wejść w skład zespołu ekspertów zajmujących się wydobyciem szczątków ofiar zbiorowego mordu w małym miasteczku, Nowej Kalwarii. To tutaj w 1941 roku w stodole spalono żywcem miejscową ludność żydowską. Z każdym dniem pobytu w Polsce, z każdą odkrywaną warstwą ziemi Halina jest coraz bliżej prawdy o tragicznym wydarzeniu, ale i prawdy o sobie samej.

źródło opisu: nota wydawcy

książek: 2006
Agussiek | 2010-12-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 grudnia 2010

"Podróż zimowa" to bardzo ważna i zarazem bardzo odważna powieść. Do jej napisania zainspirowała autorkę o polskich korzeniach tragedia, która rozegrała się latem 1941 roku w Jedwabnem. Na kanwie tamtych tragicznych wydarzeń Diane Armstrong uplotła swoją opowieść, bardzo osobistą, przejmującą i do bólu szczerą.

Główna bohaterka Halina, Australijka pochodząca z Polski, pięćdziesięcioletnia singielka, mieszka w towarzystwie swojego kota, a z zawodu jest stomatologiem sądowym. Jej praca polega na identyfikowaniu zwłok na podstawie zębów w sytuacjach, kiedy stopień rozkładu ciała zmarłego nie pozwala na "normalne" rozpoznanie. Jako światowej sławy ekspert w swojej dziedzinie Halina zostaje zaproszona przez IPN do udziału w ekshumacji masowego grobu w Nowej Kalwarii. Grobu setek żydowskich mieszkańców wioski, którzy zostali żywcem spaleni w stodole przez swoich polskich sąsiadów.
Dla Haliny wyprawa do nieznanego kraju swojego pochodzenia okazuje się być momentem przełomowym, który...

Agnieszka-Wawka | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Diane Armstong- urodzona w Polsce dziennikarka i pisarka australijska, której artykuły były wielkokrotnie nagradzane,a kronika dziejów jej rodziny trafiła na listę bestsellerów amazon.com największej księgarni internetowej świata. "Podróż zimowa" to pierwsza powieść tej autorki.

"Podróż zimowa" Diane Armstrong powieść zainspirowana tragedią w Jedwabnem. Tak napis widnieje na okładce. Poza tym zdjecie budynku spowitego we mgle,a na pierwszym planie drzewko małe bezlistne. Szczerze okładka z jednej strony mało interesująca,ale z drugiej bardzo tajemnicza. Co może się czaić w tej mgle?Mamy ochotę zagłebić się w tę mgłe czy jednak niekoniecznie? Pierwowzór powieści oparty na prawdziwych wydarzeniach z lipca 1941r w Jedwabnem i okolicznych miejscowościach. Wspomnienia ocalałych z pogromu i tych może którzy nie chcą się przyznać a przyłożyli ręke do tych strasznych wydarzeń.

Główna bohaterka powieści Halina Shore australijak polskiego pochodzenia ,odontolog -lekarz...

alex304 | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Sama powieść może nie powala, ale historia wstrząsająca. Człowiek zastanawia się jaki sam by się stał w takiej sytuacji.

Yosun | 2017-11-05
Przeczytana: listopad 2017

Książek o takiej tematyce nie czyta się łatwo, ale czy to znaczy, że powinniśmy odwracać od nich wzrok? Nie czyta się ich dla przyjemności, ale po to, żeby pamięć o zamordowanych nie zaginęła. Nie wiem, czy dałabym radę emocjonalnie przebrnąć przez autentyczny opis zdarzeń w Jedwabnem. Być może właśnie fakt, że od początku wiedziałam, że Nowa Kalwaria to miejsce wymyślone, pozwolił mi schować się w pewnego rodzaju bezpieczny kokon, który oddzielił mnie mleczną szybą od przerażającej świadomości, że to się przecież gdzieś wydarzyło naprawdę.

Pomijając tematykę, moim zdaniem sama powieść do rewelacyjnych nie należy. Książka nic by nie straciła, gdyby wyciąć 12 pierwszych rozdziałów. Ciężko było mi się przebić przez te zupełnie niepotrzebne 100 stron, opisujących życie głównej bohaterki w Australii.

Na półce: do sprzedania. Edit: sprzedana

Gripper | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Dobrze jest się, choćby od czasu do czasu, zmierzyć z takim wyrzutem. Polecam!

Stacja_Książka | 2013-12-28

Podróż Zimowa Diane Armstrong to opowieść inspirowana mordem Żydów w Jedwabnem. W 1948 roku mała Halina Szczecińska wyjeżdża z matką do Australii, gdzie obie zmieniają nazwisko i rozpoczynają nowe życie. Już jako dojrzała kobieta doktor Halina Shore, która jest światowej sławy specjalistką w dziedzinie identyfikacji zwłok na podstawie uzębienia, zostaje zaproszona przez IPN, aby zbadać sprawę wymordowania Żydów w Nowej Kalwarii. Kilkaset osób zostało spalonych żywcem w stodole. Na miejscu okazuje się, że mieszkańcy upierają się, że żydowską społeczność wymordowali hitlerowcy, a ich przodkowie nie mają z tym nic wspólnego. Sprawa jest bardzo trudna, ponieważ przed wstąpieniem do Unii Europejskiej władzom bardzo zależy, aby wykazać, iż to nie Polacy ponoszą winę za ten zbrodniczy czyn. Większość mieszkańców jest przeciwna wizycie naukowców i uważa, że to Amerykanie zlecili badania, aby oczernić Polaków. Ponadto miejscowy rabin wstrzymuje ekshumację zbiorowej mogiły, ponieważ...

Monika | 2018-10-30
Na półkach: 2018, Przeczytane