Podróż zimowa

2007-01-01
2007-01-01
Barbara Miecznicka-Wcisły
literatura australijska

Podróż Zimowa Diane Armstrong to opowieść inspirowana mordem Żydów w Jedwabnem. Autorka książki bardzo rzetelnie się przygotowała do napisania tej wstrząsającej powieści. Myślę że tragedia w Jedwabnem będzie jeszcze bardzo długo wzbudzała różnego rodzaju emocje. Trudno pojąć i wyobrazić sobie co wstąpiło w mieszkańców Jedwabnego że dopuścili się tak potwornej zbrodni na swoich sąsiadach, kolegach - koleżankach, przyjaciół. Tak się dzieje kiedy sieje się nienawiść do drugiego człowieka. Dokładnie mamy teraz to samo w Polsce i na całym świecie co mnie przeraża. Człowiek człowiekowi wilkiem. Wystarczy iskra żeby to wszystko wybuchło i nie daj Boże drugie Auschwitz czy Jedwabne będziemy mieli. I na koniec cytat z książki - Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy zmienić przyszłość. Książka warta przeczytania mimo że nie należy do nowości (2007 r ) POLECAM.

Mam problem, jak w swoim prywatnym katalogu zakwalifikować tę powieść. Ze względu na styl jest to dobre czytadło. Ze względu na poruszane wątki: miłość, wojna, zbrodnia – też. Z kolei ze względu na sposób potraktowania wątków oraz ich wagę - już niekoniecznie. Książka, jak głosi okładka została „zainspirowana tragedią w Jedwabnem”. Diane Armstrong, urodzona w Polsce australijska dziennikarka i pisarka w „Uwagach i podziękowaniach autorki” podkreśla, że choć Nowa Kalwaria, miejscowość w której rozgrywa się akcja powieści jest miejscem wymyślonym, to i opowiedziana historia, i wielu jej bohaterów miało swe pierwowzory w rzeczywistości. Autorka dokonała wielu starań, by uprawdopodobnić swoją historię: tło historyczne, szczegółowość topografii terenu, szczegóły z zakresu medycyny sądowej i badania mitochondrialnego DNA z miazgi zębów trzonowych - brzmią bardzo realnie. Również współczesność polska będąca tłem wielu wydarzeń nie zgrzytała marną znajomością polskich realiów. W sumie, najsłabiej literacko odebrałam Prolog: kilka dni wiejskiego życia poprzedzających tragedię.

Książka wzbudziła i cały czas podtrzymywała moje zainteresowanie, nie budziła irytacji gubieniem czy myleniem książkowych faktów, pobudziła do refleksji. Polecam dla tych, którzy w lekkiej formie lubią zmierzyć się z ciężkim tematem.

Książek o takiej tematyce nie czyta się łatwo, ale czy to znaczy, że powinniśmy odwracać od nich wzrok? Nie czyta się ich dla przyjemności, ale po to, żeby pamięć o zamordowanych nie zaginęła. Nie wiem, czy dałabym radę emocjonalnie przebrnąć przez autentyczny opis zdarzeń w Jedwabnem. Być może właśnie fakt, że od początku wiedziałam, że Nowa Kalwaria to miejsce wymyślone, pozwolił mi schować się w pewnego rodzaju bezpieczny kokon, który oddzielił mnie mleczną szybą od przerażającej świadomości, że to się przecież gdzieś wydarzyło naprawdę.

Pomijając tematykę, moim zdaniem sama powieść do rewelacyjnych nie należy. Książka nic by nie straciła, gdyby wyciąć 12 pierwszych rozdziałów. Ciężko było mi się przebić przez te zupełnie niepotrzebne 100 stron, opisujących życie głównej bohaterki w Australii.

Na półce: do sprzedania. Edit: sprzedana

Dobrze jest się, choćby od czasu do czasu, zmierzyć z takim wyrzutem. Polecam!

Dobrze jest się, choćby od czasu do czasu, zmierzyć z takim wyrzutem. Polecam!

Sama powieść może nie powala, ale historia wstrząsająca. Człowiek zastanawia się jaki sam by się stał w takiej sytuacji.

Podróż Zimowa Diane Armstrong to opowieść inspirowana mordem Żydów w Jedwabnem. W 1948 roku mała Halina Szczecińska wyjeżdża z matką do Australii, gdzie obie zmieniają nazwisko i rozpoczynają nowe życie. Już jako dojrzała kobieta doktor Halina Shore, która jest światowej sławy specjalistką w dziedzinie identyfikacji zwłok na podstawie uzębienia, zostaje zaproszona przez IPN, aby zbadać sprawę wymordowania Żydów w Nowej Kalwarii. Kilkaset osób zostało spalonych żywcem w stodole. Na miejscu okazuje się, że mieszkańcy upierają się, że żydowską społeczność wymordowali hitlerowcy, a ich przodkowie nie mają z tym nic wspólnego. Sprawa jest bardzo trudna, ponieważ przed wstąpieniem do Unii Europejskiej władzom bardzo zależy, aby wykazać, iż to nie Polacy ponoszą winę za ten zbrodniczy czyn. Większość mieszkańców jest przeciwna wizycie naukowców i uważa, że to Amerykanie zlecili badania, aby oczernić Polaków. Ponadto miejscowy rabin wstrzymuje ekshumację zbiorowej mogiły, ponieważ żydowskie prawo zabrania przenoszenia rozczłonkowanych szczątków. Halina przyjeżdżając do Polski poznaję prawdę nie tylko o tragedii w Nowej Kalwarii, ale także o sobie.
Jeżeli ktokolwiek po „Podróży Zimowej” spodziewa się jedynie badawczo-historycznych nużących opisów, zawiedzie się. Jest to opowieść o kobiecie w średnim wieku, o poznawaniu siebie, nie brakuje w niej fizycznej namiętności i pytań egzystencjalnych. Historia ukazana w tej książce to również obraz społeczeństwa małej wsi, które nie potrafi przyznać się do błędów przeszłości, jest zacietrzewione w swoich racjach i poglądach. Oprócz Haliny, poznajemy księdza Krzysztofa, który nie próbuje nikogo nawracać, a jedynie w każdej sytuacji służy radą. Spotkamy też Romana, nauczyciela historii, burmistrza i jego charyzmatyczną żonę oraz rabina, który trzyma się zasad, ale jednocześnie zależy mu na wyjaśnieniu mordu Żydów. „Podróż Zimowa” to powieść bardzo refleksyjna, pokazująca okrucieństwo zwykłego człowieka.

Diane Armstong- urodzona w Polsce dziennikarka i pisarka australijska, której artykuły były wielkokrotnie nagradzane,a kronika dziejów jej rodziny trafiła na listę bestsellerów amazon.com największej księgarni internetowej świata. "Podróż zimowa" to pierwsza powieść tej autorki.

"Podróż zimowa" Diane Armstrong powieść zainspirowana tragedią w Jedwabnem. Tak napis widnieje na okładce. Poza tym zdjecie budynku spowitego we mgle,a na pierwszym planie drzewko małe bezlistne. Szczerze okładka z jednej strony mało interesująca,ale z drugiej bardzo tajemnicza. Co może się czaić w tej mgle?Mamy ochotę zagłebić się w tę mgłe czy jednak niekoniecznie? Pierwowzór powieści oparty na prawdziwych wydarzeniach z lipca 1941r w Jedwabnem i okolicznych miejscowościach. Wspomnienia ocalałych z pogromu i tych może którzy nie chcą się przyznać a przyłożyli ręke do tych strasznych wydarzeń.

Główna bohaterka powieści Halina Shore australijak polskiego pochodzenia ,odontolog -lekarz zajmujący się badaniem zębów zmarłych głównie osób zamarłych w różnych rodzajach katastrof, a także ciał które z powodu rozkładu nie da się w inny sposób zidentyfikować. Kobieta sukcesu, singielka ok. 60 lat . Zostaje poproszona przez polski IPN o pomoc przy zbadaniu szczątków ludzkich z masowej mogiły w Nowej Kalwarii. Wydaje się,że to rutynowe zadanie których w swoim życiu miała już wiele. Z początku bardzo niechętnie podchodzi do tej prośby, ale po kolejnej nieszczęśliwej miłości postanawia oderwać się od wszytskiego i wyjeżdża do Polski. Powraca do korzeni i nawet nie wie,że ta podróż zmieni jej dotychaczasowe poukładane życie o 180 stopni. Jak się okazuje na miejscu na grupę ekspertów nikt w Nowej Kalwarii nie czeka z wyciągnietymi rękoma. Mieszkańcy są wrogo nastawieni do ekipy która przyjechała odkryć prawdę chowaną od sześciesięciu lat w zakamarkach pamięci i masowej mogile. Po, co to komu mówią życia to nie wróci nikomu, to tylko Żydzi dostali to na co zasłużyli. Powieść w całej swej okazałości ukazuje czym na prawdę jest prawda wpajana dzieciom i wnukom przez rodziców i dziadków. Ukazuje ogrom zła i bestjalstwa które może się czaić w człowieku. Pokazuje jak musi być wypaczony ludzki umysł by z sąsiada w jednym dniu stać się katem i mordercą nie mającym względu ani na kobiety ani dzieci. W każdym momencie powieści czuć duchy zmarłych którzy chcą aby prawda wyszła na jaw. Ziemia nasiąknięta krwią i tłuszczem spalonych niewinnych ciał woła nie o pomstę ale o sprawiedliwość. Ludzie którzy chcą aby prawda wyszła na jaw są zastaszani,trakowanii jak odmieńcy trędowaci, ich kariera zawodowa,polityczna zostaje zablokowana przez ich przeciwników.

Książka godna polecenia, obok suchych faktów , ukazuje psychikę ludzą ,motywy działania, autorka dąży do tego aby ukazać wszystko jak najbardziej rzetelnie, niczego nie sugeruje nikomu nie narzuca swego punktu widzenia. Opisuje swoje odczucia utorzsamiając z bohaterką.
Lektura ta bardzo długo zostanie w mojej pamięci. Cieszę się,że mimo tak nieatrakcyjnej okładki nie przeszłam obok tej książki. Ukrywająca się we mgle historia przyciąga i nie pozwala wyjść ,aż do ostatniej litery. I nie warto zadawać sobie pytania Dlaczeg? Bo i tak nikt nie jest w stanie przewidzieć co kryje się w mrocznej połowie każdego z nas." Nie wszytsko można wytłumaczyć. Trzeba po prostu żyć". Słowa matki Haliny gdy zadawała pytanie "Dlaczego".

"Podróż zimowa" to bardzo ważna i zarazem bardzo odważna powieść. Do jej napisania zainspirowała autorkę o polskich korzeniach tragedia, która rozegrała się latem 1941 roku w Jedwabnem. Na kanwie tamtych tragicznych wydarzeń Diane Armstrong uplotła swoją opowieść, bardzo osobistą, przejmującą i do bólu szczerą.

Główna bohaterka Halina, Australijka pochodząca z Polski, pięćdziesięcioletnia singielka, mieszka w towarzystwie swojego kota, a z zawodu jest stomatologiem sądowym. Jej praca polega na identyfikowaniu zwłok na podstawie zębów w sytuacjach, kiedy stopień rozkładu ciała zmarłego nie pozwala na "normalne" rozpoznanie. Jako światowej sławy ekspert w swojej dziedzinie Halina zostaje zaproszona przez IPN do udziału w ekshumacji masowego grobu w Nowej Kalwarii. Grobu setek żydowskich mieszkańców wioski, którzy zostali żywcem spaleni w stodole przez swoich polskich sąsiadów.
Dla Haliny wyprawa do nieznanego kraju swojego pochodzenia okazuje się być momentem przełomowym, który zmieni całe jej życie. Nie chcę zdradzać za wiele, pisząc o głównej bohaterce, żeby nie odbierać Wam przyjemności odkrywania razem z Haliną tajemnic z przeszłości.

Napisałam na początku, że jest to książka niezwykle ważna. Pierwsza i do tej pory jedyna (?) powieść, obok licznych pozycji historycznych zawierających suche fakty i liczby, która śmiało może zostać potraktowana jako próba nadania wydarzeniom z 1941 roku ludzkiego wymiaru poprzez nadanie imion i twarzy zarówno ofiarom jak i sprawcom. Autorka snuje przed nami wizję wspólnego, zgodnego życia Polaków i Żydów przed wojną, przedstawiając portrety konkretnych ludzi, którzy skrywają się za długą listą ofiar. Czytelnik nie może pozostać obojętny na historie, które poznaje i zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Krok po kroku poznaje ogrom tragedii i bestialstwa, które sąsiedzi zgotowali sąsiadom.

Dzięki swojemu dystansowi, związanemu prawdopodobnie z faktem mieszkania za granicą, udało się autorce bardzo rzetelnie przedstawić konsekwencje pogromu, który obciążył mieszkańców wioski ogromnym poczuciem winy i lękiem na wiele pokoleń. Armstrong świetnie ujęła klaustrofobiczny klimat wczesnych lat dziewięćdziesiątych, panujący wówczas antysemityzm oraz popularność partii nacjonalistycznych w Polsce. Zachowała przy tym właściwe proporcje i znać, że bardzo dokładnie przygotowała się do napisania tej powieści, zachowując trudną rolę obiektywnego obserwatora-reportera. Jedną tragedią były bowiem wydarzenia z lat czterdziestych, a drugą zaprzeczanie im przez lata, kłamstwa oraz zrzucanie winy na innych. W powieści pojawiają się istotne pytania na temat istoty przebaczania oraz dziedziczenia winy i odpowiedzialności za czyny przodków.

Lektura nie zawsze przyjemna, ale bardzo ważna. Polecam!

Więcej recenzji na moim blogu: www.katalog-tytulowy.blogspot.com
Zapraszam!

Główna bohaterka Halina, Australijka pochodząca z Polski,...

• 2011
  • Domowa biblioteczka