Rauska

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04297-7
szczypiorek5

Styczeń 1940 roku. Polska rodzina zostaje zesłana na przymusowe roboty do niemieckiego gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach w okolicach dzisiejszego Strzegomia. O życiu codziennym Polaków i Niemców z dala od toczącej się wojny, opowiada 11-letnia na początku powieści Alusia. Otwartość dziecka i ciekawość, kierowana ku wszystkiemu, co nowe, powoduje,że życie w Niemczech nie jest dla niej- jak dla jej rodziców- bolesnym wygnaniem z ojczyzny. Fabuła powieści nawiązuje do autentycznych losów matki autorki.

Muminka | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Do tej pory wspomnienia dzieci z czasów wojny były głownie autobiograficzne. Ponieważ autorka urodzona w 19848r nie mogła de facto pamiętać czasów wojny, w pierwszoosobowej narracji przedstawia losy swojej matki. W 1940r liczna, dość biedna rodzina składająca się z czterech córek, matki i ojca, żyje sobie spokojnie w miejscowości Podzamcze. Gdy Niemcy wkraczają do miasteczka, cała familia dostaje skierowanie na roboty do Niemiec, w Sudety, do osady Rauska. Alusia dziwi się niepokojowi rodziny, gdyż nie lubi Polski, a wojna stwarza wiele zagrożeń. Kwiat polskiej inteligencji jest bestialsko mordowany, a ojciec naraża całą rodzinę np szmuglując polskich żołnierzy, pomagając ruchowi oporu. W danym dniu wsiadają do pociągu i jadą w nieznane. Na miejscu wystawieni są na targ, wzorem murzyńskich niewolników, i cudownym zrządzeniem losu jako jedyna rodzina nie zostają rozdzieleni. Trafiają do bogatego bauera i jego żony Hanny, którą z miejsca nazywa nasza narratorka Szefową. Okazuje się,...

Monka | 2012-11-08
Przeczytana: 28 października 2012

Mam mieszane uczucia.... Z jednej strony książka jest bardzo wzruszająca i pouczająca, ale z drugiej strony nie jest to do końca literatura faktu. Autorka "Rauski" urodziła się dopiero w 1948 roku, więc pisze o przeżyciach sobie zupełnie nieznanych i jedynie usłyszanych. Jest to historia autentycznych losów jej matki, ale pisana w narracji pierwszoosobowej... No i nie zgadzam się z opinią, że jest to niespotykany w literaturze rodzaj przedstawienia czasów II wojny światowej widzianej oczyma dziecka... Mamy przecież takie książki jak: "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", "Dzienniki Anny Frank", "Dzienniczek Basi Rosenberg" i właśnie te wymienione, to nie beletrystyka tylko autentyczne wspomnienia.

Olena | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Sparzywszy się na "Chłopcu w pasiastej piżamie" do kolejnej książki reklamowanej hasłem "wojna oczyma dziecka" podchodziłam z dużą dozą sceptycyzmu. Tym razem jednak moje obawy okazały się bezpodstawne. Niełatwo jest na powrót ująć świat w dziecięcym spojrzeniu i odmalować go takim, jakim mógł jawić się on kilkuletniej dziewczynce w burzliwym, wojennym okresie, nie popadając przy tym w przesadyzm, a jednak autorce się to udało. Pośrednio nawiązując do autentycznych wydarzeń, posługując się prostym, nie pozbawionym emocjonalności językiem, zręcznie i realistycznie przedstawia ona zsyłkę polskiej rodziny na przymusowe roboty, z umiejętnością kreując przekonujący portret małej dziewczynki, jej charakteru, przemyśleń i uczuć. Z zainteresowaniem i przyjemnością pochłaniałam kolejnej strony, z których każda okazywała się lepsza od swej poprzedniczki. Mam nadzieję, że pisarka planuje kontynuować alusiową opowieść, bo wiele rozpoczętych wątków domaga się zamknięcia; ciekawią zwłaszcza...

Anna | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: październik 2013

Zapraszam do opowieści, która przenosi nas w czasie do roku 1940, a jednocześnie odmładza. Na tyle by okres wojny i zesłań do przymusowych prac w niemieckich gospodarstwach obserwować oczami Alusi, bardzo ciekawej świata dziewczynki. Dla niej wizja wyjazdu z domu to powód do radości. Nie rozumie dlaczego wszyscy płaczą, skoro mają możliwość przejazdu pociągiem! Czasami zdarza jej się nawet myśleć, że Hitler nie jest zły, skoro funduje im taki przejazd. Nie mówi jednak o tym głośno, ze względu na to, iż

"Mamusia pilnuje, żeby [...] było wszystko . Według tego porządku mężczyźni są stworzeni do polityki, a kobiety do kuchni i do roboty przy dzieciach."

Z czasem jednak i ona zaczyna minimalnie dostrzegać te złe strony wyjazdu. Szczególnie, kiedy czekali na decyzję kto ich wybierze do niewolniczej pracy i być może rozdzieli od siebie. Na szczęście zostali wybrani całą grupą do prac w polu. A Alusia dalej wielu rzeczy nie rozumiała. Z czasem stając się pokojówką czuła nawet sympatię...

rokita49 Boruta | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Mój ojciec był wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.Nigdy nie rozmawiał ze mną na ten temat.Ciekawe,jakby tę książkę osądził.Tym bardziej ciekawa,że na ziemie niemieckie opisywane w książce,przyjechaliśmy w 1955 roku z centralnej Polski,ze Zgierza.Jest to kraina przepięknych krajobrazów i wspaniałych zabytków.Zachowały się całe wioski z przedwojenną zabudową.Łatwo mi było umiejscowić akcję książki w takich gospodarstwach.

sowa | 2012-02-13
Przeczytana: 2011 rok

Rauska to książka o Alusi, która jak każde dziecko poszukuje miłości i zrozumienia nawet... w czasach wojny, bo czy dla niego to może być jakaś przeszkoda?
Kiedy słyszy się, że to kolejna powieść nasączona autentycznością o ciężkich czasach wojny, podchodzi się do niej z lekkim dystansem, bo czyż nie powiedziano już na ten temat wszystkiego? A jednak nie. Okazuje się, że dziewczynka, która wraz z całą rodziną zostaje zesłana na przymusowe roboty do niemieckiego gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach, też ma prawo do swoich pięciu minut, odliczanych inaczej niż te wcześniejsze, na paluszkach u rączki, która zmienia się w dłoń pod wpływem wykonywanych prac, a nie przekładanych zabawek. Alusia dziecięcymi oczkami próbuje zrozumieć otaczający ją świat. Rodzice ciągłe tłumaczą jej tęsknotę za ojczyzną ale... jej tu jest lepiej niż w Polsce. Bohaterka na wspomnienie Podzamcza najbardziej boi się biedy i nie może o niej zapomnieć. Ona wraca jak bumerang za każdym razem, kiedy ktoś...

Kalka | 2016-08-14
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Zwrócono tu uwagę na istotny problem. Na to jak wojna wpływa na dzieci.
Historia opowiedziana przez dziecko otwiera oczy dorosłym.
Szkoda tylko, że jest całkowicie zmyślona. A może dobrze, że ta akurat nie wydarzyła się naprawdę?
Chociaż...było wiele dużo gorszych. Opowiedzianych lub nie.

dzikiebialko | 2015-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2015

Książka napisana prostym językiem gdyż narratorką jest dziewczynka. Niby roboty przymusowe, ale dziecko nie widzi w nich nic złego. Dobrze wykonuje swoją pracę, dużo szczęścia mając trafiając do dobrego "szefostwa". Jedna z niewielu książek o tematyce powiązanej z wojną, która nie pokazuje cierpienia.

zaczytanasowka | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Mała Alusia wraz z rodzicami zostaje zesłana na przymusową pracę w Niemczech.
Książka bardzo dobrze obrazuje sposób myślenia małego dziecka.
Gorąco polecam

Magduśka | 2012-06-27
Przeczytana: 2011 rok

Poruszająca opowieść małej dziewczynki. Lata wojenne opisane z zupełnie innego punktu widzenia, widziane oczami dziecka.