Czarna msza

Grzegorz DrukarczykAndrzej Drzewiński Wydawnictwo: Rebis fantastyka, fantasy, science fiction
8385202668
Rebis
fantastyka, fantasy, science fiction
8385202668
Czarna msza

Choć to nie to co się obecnie w moim domu czyta, opowiadania są dość ciekawe, a jak dorzucimy trochę historii i spróbujemy poznać okres, w którym powstały, to zaczyna robić się ciekawiej.

Mariaż fantastyki z tematyką religijną i eschatologiczną może wydawać się karkołomny i niestrawny. Zważywszy jednak na fakt, że fantastyka jest “herezją wobec normalnego świata” niniejsza antologia broni się. Wybór opowiadań odzwierciedla nastroje panujące w Polsce w 1991 roku i nie przyjmuje jednoznacznej postawy za, czy przeciw wobec religii, Kościoła etc.

Autorzy piszą...

Mówią, że Polacy to gwałtowny naród, który momentalnie popada w jednej skrajności w drugą. W tatach 80'tych walczyliśmy z komunizmem z dumnym, towarzyszącym nam przez wieki hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", a zaledwie dekadę później przez kraj nadwiślański przeszła fala antyklerykalizmu. Fantastyka, jako odzwierciedlenie rzeczywistości, odpowiedziała na to zjawisko...

• Fantastyka
  • Chcę w prezencie