Czarna msza

1992-01-01
1992-01-01
8385202668
Czarna msza

Okładka książki Robimy rewolucję Wojciech Bąk, Marcin Baryłka, Tomasz Bochiński, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Krzysztof Kochański, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Feliks W. Kres, Joanna Kułakowska, Konrad T. Lewandowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Janusz Romanowski, Jerzy Rzymowski, Mirosława Sędzikowska, Michał Studniarek, Artur Szrejter, Łukasz Wiśniewski, Rafał A. Ziemkiewicz, Iwona Żółtowska
Ocena 6,5
Robimy rewolucję Wojciech Bąk, Marci...
Okładka książki Rok 1984 - antologia współczesnej SF Robert Azemburski, Jarosław Badura, Krzysztof Chałubek, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Jacuzius, Feliks W. Kres, Dariusz Miazga, Andrzej Niewiadomski, Stefan Otceten, Maciej Parowski, Jacek Piekara, Sławomir Pikuła, Joanna Przybyła, Janusz Romanowski, Andrzej Szatkowski, Jerzy Szurmiński, Elżbieta Zembrzuska-Piekarek, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Ocena 6,5
Rok 1984 - ant... Robert Azemburski, ...

Choć to nie to co się obecnie w moim domu czyta, opowiadania są dość ciekawe, a jak dorzucimy trochę historii i spróbujemy poznać okres, w którym powstały, to zaczyna robić się ciekawiej.

Mariaż fantastyki z tematyką religijną i eschatologiczną może wydawać się karkołomny i niestrawny. Zważywszy jednak na fakt, że fantastyka jest “herezją wobec normalnego świata” niniejsza antologia broni się. Wybór opowiadań odzwierciedla nastroje panujące w Polsce w 1991 roku i nie przyjmuje jednoznacznej postawy za, czy przeciw wobec religii, Kościoła etc.

Autorzy piszą o duchowej pustce i niemocy współczesnego człowieka, o przemianach w jego duchowości, a właściwie, jak to trafnie ujął Jacek Inglot o “od tej duchowości desperackiej ucieczce”.

Tytuł należy traktować jako “ponurą metaforę upadku kultury na rzecz wszechogarniającej i ogłupiającej, komercyjnej właśnie, pop kultury”.

Autorzy piszą...

Mówią, że Polacy to gwałtowny naród, który momentalnie popada w jednej skrajności w drugą. W tatach 80'tych walczyliśmy z komunizmem z dumnym, towarzyszącym nam przez wieki hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", a zaledwie dekadę później przez kraj nadwiślański przeszła fala antyklerykalizmu. Fantastyka, jako odzwierciedlenie rzeczywistości, odpowiedziała na to zjawisko momentalnie. Podobno science fiction i tematyka religijna nie mogą współistnieć, zupełnie jak woda i ogień [pomrukuję Rammsteinowe "Feuer un Wasser kommt nicht zusamen...]. Jednak czy "mędrca sziełko i oko" wyklucza "czucie i wiarę"? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Wojciech Sedeńko gromadząc utwory jedenastu polskich autorów fantastyki, przy okazji dokonując diagnozy kondycji polskiej fantastyki.
Jak już wspomniałam, pojawiająca się na świecie w roku 1992 dzięki wydawnictwu Rebis antologia zawiera utwory jedenastu apostołów [może zbyt daleką interpretację proponuję przyrównanie ilości naszych rodzimych fantastów do liczby apostołów pozostałych krótko po zdradzie Judasza] zebrane pod kontrowersyjnym tytułem "Czarna msza". Nazwę owego zbioru zaproponował Andrzej Sapkowski ["Wiedźmin", "Trylogia Husycka", "Żmija"] podczas gdańskiego konwentu Nordcon w 1990 roku.
Przywołującą skojarzenia z barokowym malarstwem Bruegla okładkę zaprojektował Jan Mogiła.

Całość tekstu umieściłam na moim blogu:

Jacek Dukaj Czarna msza Zobacz więcej