Listy wybrane Jane Austen

Jolanta Kozak
korespondencja sztuka epistolarna

Polecam

Polecam

Dzięki lekturze "Listów" Jane Austen miałam okazję jeszcze lepiej ją poznać. Szkoda, że część korespondencji została po jej śmierci zniszczona. Trudno jednak winić za to Cassandrę lub resztę rodziny, wszak listy te były prywatną korespondencją, niepisaną z myślą o tym, że za dwieście lat będzie wzbudzała zainteresowanie postronnych osób.

W liście do Cassandy z 24 stycznia 1813 Jane pisze: "Pięknym jest, kto pięknie czyni", spotkałam się już z tym cytatem w książce Lucy Maud Montgomery.
Zaczęłam się zastanawiać, czy L.M. zaczerpnęła to stwierdzenie od Jane, czy może raczej, jest to angielska sentencja, to drugie, znalazłam odpowiedź: "Handsome is as handsome does".
Warto sprawdzać cytaty 😉

W liście do Cassandy z 24 stycznia...

Ależ to była znakomita lektura! Zarzucono tym listom brak wartości literackiej i być może jest w tym ziarno, ziarenko prawdy. Nie mniej jednak listy bronią się każdym jednym, skreślonym przez ich autorkę słowem. Jane Austen jest ironiczna jak zawsze, momentami wręcz zgryźliwa, z doskonałym zmysłem obserwacji i niewybrednym poczuciem humoru plotkująca o znajomych, balach, modzie, ślubach i pogrzebach, rozpływająca się w zachwytach nad muślinami i lekturami. Te listy nie są tak wysublimowane i eleganckie jak jej książki, ale czuć w nich ducha tamtej epoki. I sama Jane jawi się w nich jako dama z charakterem.

Wspaniała gratka dla miłośników twórczości Panny Austen! Można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów i spojrzeć inaczej na jej dzieła.

Trudno oceniać ten zbiór jako książkę, ponieważ de facto czytamy prywatną korespondencję Jane Austen do osób jej bliskich, w której wspomina o ludziach i wydarzeniach obu stronom znanych, niepotrzebujących dodatkowego opisu. Jako osoba trzecia czytelnik może mieć problem z połapaniem się we wszystkich relacjach międzyludzkich, wydarzeniach i miejscach. Sama czytałam tę książkę będąc świeżo po przeczytaniu biografii Jane - i wydaje mi się, że "Listy wybrane" sprawdzą się doskonale właśnie jako taka lektura uzupełniająca, w której mamy okazję sami przekonać się o ciętym języku, specyficznym poczuciu humoru autorki i jej spojrzeniu na świat.

Książka zaskakująca wypełniona treścią, jak i jej pozbawiona. W listach Jane Austen można przeczytać bardzo dużo o ówczesnej modzie i zwyczajach, o plotkach i wydarzeniach z życia rodzinnego - chorobach, ślubach, narodzinach, pogrzebach. Jednakże jeżeli ktoś szuka istotnych informacji dotyczących dziejów samej Autorki listów to srodze się zawiedzie - jej siostra Kasandra, adresatka większości listów, zadbała o to, by po śmierci pisarki zniszczyć wszystkie co bardziej intymne listy. Dlatego uda nam się przeczytać tylko odrobinę o młodzieńczych flirtach Jane, zaś z okresu, w którym prawdopodobnie spotkała miłość swojego życia nie zachowały się żadne listy tego dotyczące. Ciekawiej robi się pod koniec, kiedy Jane, już jako uznana autorka, udziela porad pisarskich i sercowych.

Natomiast dla miłośników i koneserów samego stylu pisania Jane Austen ta książka to nie lada gratka! Cięty język i ironiczne uwagi aż wylewają się ze stronic.

Z uwagi na brak tradycyjnej fabuły, książka nadaje się do czytania w takich miejscach jak pociąg, tramwaj, czy poczekalnia u lekarza - kilka listów naraz, a później przerwa.

Książka ta jest zbiorem listów Jane Austen. Można poznać zwyczajne problemy i życie ówczesnej zubożałej szlachty.

Marnie się czyta, ale w tym świecie zostaje się na długo, długo.

Marnie się czyta, ale w tym świecie zostaje się na długo, długo.

Pomimo uwielbienia powieści Jane Austen (choć nie wszystkich) lektura jej listów była "drogą przez mękę".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jako książka- okropnie chaotyczna.

Jako książka- okropnie chaotyczna.

• Jane Austen
  • Klasyka