Pamiętniki Jane Austen

Wydawnictwo: Otwarte
The Lost Memoirs of Jane Austen
978-83-7515-056-8
Austen, pasja, życiorys

Wyobraź sobie, że na strychu starego domostwa odnaleziono nieznane pamiętniki Jane Austen. Wyobraź sobie, że ich pożółkłe stronice skrywają historię związku, który zmienił życie pisarki i dał początek jej twórczości. Oto opowieść ujawniająca sekrety autorki ubóstwianej przez miliony kobiet. Historia, która pozwala zajrzeć do serca i umysłu Jane Austen i dostrzec, jak wiele sytuacji i ludzi z...

Oto opowieść ujawniająca sekrety autorki ubóstwianej przez miliony kobiet. Historia, która pozwala zajrzeć do serca i umysłu Jane Austen i dostrzec, jak wiele sytuacji i ludzi z prawdziwego życia opisała w swych słynnych powieściach. A przede wszystkim odkrywa prawdę o tajemniczym dżentelmenie ? największej, choć niespełnionej miłości tej utalentowanej autorki. Ich romans stał się inspiracją do napisania "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej".

Urzekająca, chwytająca za serce powieść o miłości i poświęceniu, o prawdziwej pasji i namiętności, z których rodzi się niezapomniana literatura. Wielbiciele Jane Austen pokochają tę książkę.

gwiazdka | 2015-09-18
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2015

Książka od początku wzbudzała we mnie mieszane uczucia. Najpierw, podczas lektury Przedmowy poczułam się jak wścibska i nietaktowna osoba zaglądająca do pamiętników głęboko ukrytych, a więc w zamierzeniu nie przeznaczonych dla publiczności. Potem zajrzałam do Posłowia i poczułam się oszukana. Okazało się, że większość wydarzeń jest nieprawdziwa więc tak naprawdę to nie są pamiętniki tylko raczej powieść lub wariacje na ten temat. Jednak jeśli byłaby to powieść to za dużo byłoby w niej rzeczy wtórnych, które odnajduję tu po lekturze szczególnie Dumy i uprzedzenia, a prawdopodobnie i Rozważnej i romantycznej (którą już słabo pamiętam). Czyta się lekko, gdybym zaczynała od tego tytułu pewnie byłabym bardzo z książki zadowolona, jednak jako zwieńczenie twórczości Austen „Pamiętniki…" są tylko miłym dodatkiem, jak piszą osoby kompetentne, dodatkiem zafałszowanym. Jednak moim zdaniem miłośnicy Jane Austen znajdą tutaj swoją pisarkę w całkiem dobrej kondycji, tylko pewnie nigdy nie...

Arlene | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Moja miłość do powieści Jane Austen nie zna granic. Każdy, kto wielbi tę pisarkę, powinien sięgnąć po książkę Syrie James. Ja nie jestem zawiedziona, a wręcz przeciwnie. Historia jest zgrabnie napisana i czyta się ją wyśmienicie - tu na pewno ma znaczenie użyty przez autorkę język. Przypomina on styl Jane Austen i mimo, iż mu nie dorównuje, sprawia, że czytanie tej książki jest niesamowicie przyjemne.

książek: 1991

To nie jest jednak to, co tygrysy (w tym wypadku fani książek Jane Austen) lubią najbardziej, panie wydawco.
Podziwiam Syrie James za to, że odważyła się napisać książkę, która dotyczy życiorysu autorki uwielbianej przez wielu czytelników na całym świecie. I na tej odwadze tylko się skończy, bo 'Pamiętniki Jane Austen' stały się jakby parodią wszystkich powieści angielskiej pisarki.
Wiem, że to nie jest ambitna pozycja, ale jako fanka 'Dumy i uprzedzenia', 'Opactwa Northanger' czy 'Perswazji' czułam się podczas tej lektury tak, jakby ktoś kazał na siłę mi się zachwycać tą książką,bo dotyczy mojej ulubionej Jane Austen i są aluzje (nawet żywcem przepisane fragmenty) do znanych tytułów, które wyszły spod pióra tej autorki. I jeszcze te pytanie na samym końcu powieści - przepraszam, aż taka głupia nie jestem, jak się Syrie James wydaje.
Jedyny plus ode mnie za styl przypominający naukowe zredagowanie 'Pamiętników...'. Reszta - na minus. Tak jak wielu tu użytkowników napisało,...

kasandra_85 | 2012-01-06
Przeczytana: styczeń 2012

klarita | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Cudowna to za mało.... ;D To najlepsza książka za jaką się ostatnio zabrałam. Poznać szczegóły życia tak cudownej pisarki to wspaniałe doświadczenie szczególne że można brać z niej przekład nawet w obecnych czasach. Przyjemnie, lekko napisana wciąga tak, że nie możesz się oderwać nie znając zakończenia!! Jest też źródłem dla miłośników cytatów, których jest tu pełno ;] Jeśli ktokolwiek przeczytał powieści Jane Austen powinien przeczytać także jej pamiętnik. Jest on wielkim uzupełnieniem każdej z powieści tak genialnej pisarki.

Edrisan | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Ta opowieść nie jest dobra. Zapewne pani Syrie James jest wielką fanką Jane Austen, ale tworząc „Pamiętniki Jane Austen” „poszła na łatwiznę”. Żadne to pamiętniki a na pewno nie Jane Austen i nie chodzi mi,że to fikcja literacka. Główna bohaterka, choć liczy sobie 34 lata, zachowuje się niedojrzale a miejscami wręcz histerycznie. James tworząc fikcyjne zdarzenia z życia Austen, odtwarza sytuacje z jej powieści stawiając niefortunną tezę, że pisarzom zawsze przydarzają się sytuacje, o których piszą w swoich książkach (wtedy większość z nich musiałaby wylądować wcześniej czy później w domach pod specjalnym nadzorem). Łatwizną nazywam jeszcze fakt, iż znaczące elementy konstrukcji akcji z powieści pisarki, przeniosła wprost do swej książki. Jeśli trzyma się suchych faktów, opisując rodzinę, miejsca, w których przebywała bohaterka, chronologii zdarzeń z jej życiorysu, to nie wygląda to najgorzej, lecz gdy pojawia się fikcyjna postać pana Ashforda, to nie mogłam przestać przewracać...

mało_oryginalna | 2014-03-03

Dlaczego pokochałam Jane Austen? A dlaczego w tak późnym wieku? Czemu aż tyle lat zajęło mi pojęcie o co tak naprawdę chodzi w jej powieściach, że to nie są kolejne głupiutkie romanse? Są to naprawdę świetne książki, a powieść Syrie James to tylko potwierdza.

„Czy można zapomnieć o kimś, kto stał się częścią duszy? Każde słowo, każda myśl, każde spojrzenie i uczucie, które było między nami, wciąż – po tych wszystkich latach – pozostają w mojej pamięci tak wyraźnie, jakby wszystko to stało się zaledwie wczoraj.”

Iron_Elwa | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Romanse
Przeczytana: 16 lutego 2014

A więc, muszę przyznać, że przez niemal całą książkę myślałam, że to prawda :D iiii... no cóż, byłam o tym tak święcie przekonana, że wiadomość o smutnej prawdzie była dla mnie szokiem i sprawiła, że tak historia straciła dla mnie urok. Kiedy ją czytałam to momentami musiałam sobie przypominać: to wcale nie jest "Duma i uprzedzenie"... i podobnie było z innymi książkami, co było męczone. Póki myślałam, że to prawdziwa historia to akceptowałam to. Jednak po przeczytaniu to stwierdzam, że to jest totalna kopia! Połączenie biografii Austen z fragmentami jej książek. No i czar książki prysł... mimo wszystko tak znowu się źle jej nie czytało i sam pomysł nie jest głupi, ale u mnie całokształt pozostawił taki niesmak.

Dorota Piękna | 2015-11-20

Jak dla mnie jest to jedna z lepszych książek jakie przeczytałam, dziwi mnie to że jest tak słabo oceniana.

Pysia101 | 2014-02-23

No cóż ...Od samego początku do końca byłam pewna ,że to wszytko jest prawdą.I musicie sobie wyobrazić moje rozczarowanie kiedy okazało się ,że przynajmniej połowa to fikcja...I to do tego ta lepsza połowa :c . Tak wczułam się w romans Jane i pana Ashforda,że na koniec poczułam się wręcz oszukana. A do tego dochodzi kopiowanie z jej książek. Pomieszanie prawdziwych wydarzeń i fikcji było bezsensowne i sprawiło ,że czytelnik nie rozróżniał już co się naprawdę wydarzyło ,a co nie.
I do tego tytuł mówi :Pamiętniki Jane Austen,podczas gdy teraz tytuł ten nie ma najmniejszego sensu.Jestem strasznie rozczarowana (a ten romans był naprawdę piękny :c)