Cztery komedie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z pism Oscara Wilde'a/red. Juliusz Żuławski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lady Windermere's fan. A woman of no importance. An ideal husband. The importance of beind earnest

Cztery komedie najsłynniejszego twórcy epoki fin de siecle’u Oskar ’a Wilde’a. Znalazły się tu: "Wachlarz Lady Windermere", "Kobieta bez znaczenia", "Mąż idealny" oraz "Bądźmy poważni na serio".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kto zna Oscara, ten wie, a kto nie zna tego zbioru, niech czyta czym prędzej - przede wszystkim niesamowite intrygi, najbardziej nieprzewidziane zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, a do tego paradoksy, gry słów, humor sytuacyjny, olśniewająca wręcz lekkość dialogów. Wilde-komediopisarz to klasa sama w sobie, aż nie można się oderwać!

MadameShepard | 2014-02-18

Wilde osiąga w komediach apogeum swojego kunsztu władania słowem. To literatura jak biżuteria, piękna, krucha i drogocenna.

basklar | 2011-05-06

Spojrzenie Wilde na stosunki damsko-męskie jest często tak trzeźwe, że aż zatyka…

Gosia Idęspaćpa | 2013-08-19
Przeczytana: 2013 rok

Ulubiony zbiór dzieł ulubionego pisarza, Oscar Wilde miał w sobie to coś, myślę, że nie kochałabym go tak bardzo, gdyby nie potrafił mnie rozśmieszyć w najgorszym momencie, kiedy nic mi nie pomaga, i gdybym nie była tak strasznie oderwana od rzeczywistości, zanurzając się w stronice jego biografii. Te komedie są naprawdę potężnym działem wymierzonym w kierunku czytelnika, i jeśli zabiją, to tylko ze śmiechu. Moją ulubioną komedią z tego zbioru jest "The Importance of Being Earnest", co tłumaczy się dwojako "Brat Marnotrawny" lub "Bądźmy poważni na serio". Naprawdę polecam, najserdeczniej! Niestety jest to pozycja trudno dostępna i nie mogę jej nigdzie kupić :c Gdyby ktoś miał, chętnie odkupię :)

Delirium | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Najlepszą komedią zdecydowanie jest ostatnia, "Bądźmy poważni na serio".
Nie mogłam się powstrzymać od głośnego śmiechu przy zdaniu Cecylki w trzecim akcie "Zajadają się grzankami. To mi wygląda na szczery żal".

Matea | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Napisane z polotem i niesamowitym wyczuciem dramaturgi, dzieło będące idealna satyrą na swoją epokę i życie "wyższych sfer" oraz przemian obyczajowych w ówczesnej Anglii. Skarbnica bezcennych cytatów, świetnie oddających poglądy Wilde na życie, uniwersalnych i demaskatorskich, ukazujących stosunki międzyludzkie w niebywale jaskrawych barwach :)
Dzieło pełne kontrastów, a zarazem zadziwiająco spójne i przemyślane, prawdziwe dzieło sztuki!

kris81CK | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013

Cztery komedie niby o tym samym, a jednak nie do końca. Wilde ukazuje w nich relacje damsko-męskie w dość zabawny sposób, zręcznie bawiąc się słowem i zaskakując sytuacjami. Choć w głównej mierze ich bohaterami jest arystokracja, a akcja toczy się w scenerii salonowej pewne opisane zachowania oraz przemyślenia uważam za ponadczasowe. Polecam bez cienia wątpliwości. W mojej opinii lektura obowiązkowa!

Moderna | 2012-09-25

Inteligenty humor, dystans i językowy majstersztyk...lekkie komedie salonowe, które poza brylantową formą,charakterystyczna dla Lorda Paradoksa, mogą też dać do myślenia...

Sylwester | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Język i poczucie humoru Oskara Wilde to jest to.

Ensui-Szyszka | 2015-07-19
Przeczytana: 08 sierpnia 2015