Okładka książki Wyspa

wyspa, trąd, Grecja, rodzina, tajemnica
historyczna
typ
papier
7,34 (243 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
allison | 2013-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Wzruszająca i piękna historia czterech pokoleń kobiet związanych z Kretą i pewną tajemnicą oraz chorobą, które kładą się cieniem na życiu całej rodziny.

Autorce udało się stworzyć utwór pełen emocji i napięcia, tak bardzo interesujący, że każdą kartkę odwraca się, niecierpliwie czekając na finał. Gdy powieść się kończy, pojawia się jednak żal, że trzeba pożegnać się z bohaterami.

Bardzo poruszające i realistycznie pokazane są warunki życia trędowatych na wyspie Spinalonga (powieść tę polecają nawet przewodnicy oprowadzający turystów, o czym miałam okazję niedawno się przekonać).
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 50. dwudziestego wieku na Spinalongę przymusowo zsyłano ludzi dotkniętych trądem. Byli oni tam zdani sami na siebie; jedyną pomoc stanowiły rzadkie wizyty lekarzy oraz dostarczana żywność. Psychicznymi aspektami izolacji nikt się nie interesował...
Pomimo tego mieszkańcy wyspy radzili sobie, tworząc własne małe "państewko". Zakładano rodziny, prowadzono szkołę, nawe...

Agussiek | 2010-10-18
Przeczytana: 09 października 2010

Czytałam Wyspę wprawdzie nie na Krecie, a na Korfu, ale plaża i szum fal stanowiły bardzo autentyczną scenerię i dodatkowo uprzyjemniły lekturę :)

Przed laty miałam okazję zwiedzić wyspę Spinalonga i pamiętam, że przechadzając się jej uliczkami i zaglądając w okna opuszczonych domów, próbowałam sobie wyobrazić ludzi, którzy zostali tam zesłani. Szkoda, że nie znałam wtedy powieści Hislop. Jej akcja dzieje się bowiem na Spinalondze - wyspie trędowatych, położonej u wybrzeży Krety. Wyspa to historia kilku pokoleń kobiet pochodzących z jednej rodziny. Dwie z nich (nie chcę zdradzać ich imion osobom, które Wyspę zamierzają dopiero przeczytać) w wyniku choroby trafiają na Spinalongę.

I to właśnie ona jest w moich oczach główną bohaterką książki. Niezwykłe, niemalże magiczne miejsce okryte złą sławą i wywołujące lęk u mieszkańców Krety. Jednak okazuje się, że mieszkańcy wyspy, mimo choroby, z którą przyszło im się zmierzyć, tworzą małą społeczność z własnymi problemami i radościami - prow...

judit | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

To jest w większości powieść o potwornych egoistach. O ludziach, którzy maja w nosie cudzy los, nawet jeśli chodzi o własna rodzinę. A zarazem o poświęceniu i wrażliwości. To powieść o tym, jak stereotyp trądu może zawalić całe stosunki międzyludzkie. Miałam ochotę porwać niektórych bohaterów, porządnie nimi potrząsnąć i dać im w twarz. Przerażające.

Jest to jedna z najlepszych powieści, jakie w życiu przeczytałam.

monika | 2014-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2014

Tytułowa wyspa to Spinalonga, niewielka wysepka u wybrzeży Krety, która do 1957 roku była kolonią trędowatych. Dzisiaj opuszczona i niezamieszkała jest po Knossos główną atrakcją turystyczną Krety. Tyle o wyspie, a książka? jedna z ciekawszych pozycji, które wpadły ostatnio w moje ręce. Jest to opowieść o czterech pokoleniach kobiet powiązanych z Kretą. Alexis urodzona i wychowana w Londynie chce poznać historię rodziny matki, Sofii. Postanawia odwiedzić rodzinną wioskę matki Plakę, Sofia natomiast nie zdradzając żadnych szczegółów przekazuje Alexis list do przyjaciółki z Krety - Fortini, zaznaczając, że ta opowie o losach rodziny. I tak Alexis odkrywa tajemnice i sekrety swojej prababki, babki oraz ciotki matki. Tajemnice, które są ściśle powiązane z wyspą trędowatych.
Głównym walorem tej książki jest świetnie przedstawiona społeczność ludzi chorych na trąd. Społeczność, która mimo izolacji, ignorancji najbliższych i otoczenia stworzyła własne mini państewko z ratuszem, szkołą, kinem,...

Akluna | 2011-10-25
Przeczytana: październik 2011

Książka Victori Hislop pokazała mi całkiem inny obraz rzeczywistości. Spotkałam się pierwszy raz z tematem obszernie ujętym trądu w literaturze i powiem szczerze wzbudził on we mnie wiele refleksji. Przemyślana fabuła dopełniła istotny wątek tej choroby. Myślę, że z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę. Historia rodziny Sofii jest bardzo zaskakująca; ciąży na niej piętno, które niektórzy tłumaczą istnieniem fatum. Trąd to tylko jeden z jego przejawów. A do poznania całej reszty szczerze zachęcam...

kuzynka | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka bardzo dobra, szybko się czyta. Powieść zwraca uwagę na problem trądu, który jeszcze nie tak dawno temu miał istotne znaczenie. Ciekawa historia rodzinna, w której czuć grecki klimat. Bardzo podobał mi się opis życia w Place - małej nadmorskiej wsi na Krecie, oraz na leżącej naprzeciwko niej wyspie Spinalonga, zajętej w pierwszej połowie XX w. przez kolonię trędowatych. Na pewno warto przeczytać, polecam!!!

OK_tawia | 2012-02-14

Nie miałam pojęcia że w nieodległej przeszłości istniała wyspa w Europie gdzie zsyłano chorych na trąd.Książka bardzo ciekawa i wciągająca.Chciałabym zwiedzić opisaną Spinalongę.

rea | 2013-01-18
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Piękna historia, wciągająca i wzruszająca. Spinalonga to szczególne miejsce w dziejach ludzkości. Miejsce, w którym cierpienie, tęsknota i ból przeplatają się z miłością i nadzieją. Urzekła mnie ta książka.

deszczowa_nimfa | 2012-05-23
Przeczytana: 22 maja 2012

Moim dzisiejszym tematem jest wyspa Spinalonga. Wokół tego miejsca kręci się cała akcja. Autorka "Wyspy" Victoria Hislop umieściła na początku książki informację: Wyspa Spinalonga, położona u północnych wybrzeży Krety, od 1903 do 1957 roku była główną grecką kolonią trędowatych. Ta krótka notatka przenosi nas w czasie. Nie zawiera niczego oprócz krótkiej wiadomości, ale przedstawia zarys o czym będzie książka. Skoro wiemy, że pojawia się trędowaci przybliżę co dokładnie oznacza ta choroba. Trąd jest wywoływany przez prątki Mycobacteriu i jest zakaźny. Przebieg choroby jest bardzo męczący, prowadzi do rozpadu ciała lub zniekształcenia na skutek powstawania obrzęków. Teraz trąd można wyleczyć, lecz w czasach o których opowiada autorka trędowaci byli wykluczani ze społeczeństwa, a leku na tą chorobę nie znano.

Książka opiera się na dziejach rodzin Petrakisów i Vandoulasków. Bohaterów jest dużo, historia ciągnie się przez trzy pokolenia i trwa do czasów współczesnych. Na początku poznaje...

marypoppins | 2012-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2012

Urzekła mnie ta opowieść przede wszystkim dobrocią i sercem, jakie niektórzy bohaterowie darzą siebie nawzajem. To opowieść o tym, aby "żyć mimo wszystko", być przydatnym i potrzebnym drugiemu człowiekowi. Mieszkańcy wyspy tak żyją, tworzą społeczność, w której nie ma miejsca na rozpacz i bunt. Ich mała społeczność z daleka przygląda się okupacji hitlerowskiej Grecji, "dzięki" chorobie omijają ją jej okrucieństwa. Choroba nie wybiera ani według stanu, zawodu czy płci. Dotyka lekarzy, adwokatów, mieszkańców Krety czy Aten. Oni wszyscy znajdą swoje miejsce na Spinalondze. Po pewnym czasie uzyskują pieniądze od rządu, ich byt się poprawia, do wyspy zostaje doprowadzony prąd, nie muszą się martwić o wodę. Zjawia się też lekarz, który poszukuje lekarstwa na tę straszną chorobę.
"Wyspa" to również saga rodzinna, w której jest miejsce na miłość, zdradę i zabójstwo. Wiele w niej nieszczęść, ale górę bierze miłość, która niemal ulecza wszystkie rany.
Bardzo podobała mi się ta powieść. Jest w ni...

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica