The Island
wyspa, trąd, Grecja, rodzina, tajemnica
historyczna

Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.

źródło opisu: www.wydawnictwoapbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Alicja | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

"Nikomu na Spinalondze nie było potrzebne memento mori. Wszyscy aż nadto dobrze wiedzieli, że ich dni są policzone" (str 277)
Z wielkimi emocjami przystąpiłam do lektury "Wyspy", gdyż tak się złożyło, iż tegoroczny urlop spędziłam na Krecie. Zwiedziłam wszystkie miejscowości o których wspomina Autorka. Największe wrażenie jednak wywarł na mnie pobyt na Spinalondze - wyspie trędowatych. Wędrując po wyspie zastanawiałam się jak mieszkańcy radzili sobie z życiem codziennym i swoimi problemami. Wyspa zamieszkała z jednej strony, po drugiej potężny bastion i cmentarz. Odpowiedź na te pytania uzyskałam po przeczytaniu książki. Jest to wzruszająca, chwytająca za serce wielopokoleniowa historia mieszkańców Plaki małej miejscowości rybackiej i Spinalongi. Główna bohaterka odbywa podróż do miejsca urodzenia swoich przodków i poznaje tak długo skrywane rodzinne tajemnice. Dowiadujemy się o dramatach rodzin, których członkowie zostali dotknięci trądem i zesłani na wyspę izolując ich od...

allison | 2013-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Wzruszająca i piękna historia czterech pokoleń kobiet związanych z Kretą i pewną tajemnicą oraz chorobą, które kładą się cieniem na życiu całej rodziny.

Autorce udało się stworzyć utwór pełen emocji i napięcia, tak bardzo interesujący, że każdą kartkę odwraca się, niecierpliwie czekając na finał. Gdy powieść się kończy, pojawia się jednak żal, że trzeba pożegnać się z bohaterami.

Bardzo poruszające i realistycznie pokazane są warunki życia trędowatych na wyspie Spinalonga (powieść tę polecają nawet przewodnicy oprowadzający turystów, o czym miałam okazję niedawno się przekonać).
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 50. dwudziestego wieku na Spinalongę przymusowo zsyłano ludzi dotkniętych trądem. Byli oni tam zdani sami na siebie; jedyną pomoc stanowiły rzadkie wizyty lekarzy oraz dostarczana żywność. Psychicznymi aspektami izolacji nikt się nie interesował...
Pomimo tego mieszkańcy wyspy radzili sobie, tworząc własne małe "państewko". Zakładano rodziny, prowadzono szkołę,...

joaśka | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

I już wszystko wróciło do normy (po opinii nt. "Znikasz" Jungersena), czyli moja opinia ma się nijak do większości ocen :)
Może ogrom nudy, jakiej doświadczyłam w wyniku spotkania z prozą ww. autora przelał się na kartki "Wyspy"? Nie wiem. Nic mnie w tej książce nie zaciekawiło, nic nie przykuwało uwagi. Ksiązka przekartkowana i oddana do biblioteki.

Monika | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

"Wyspa" mnie po prostu oczarowała. Dawno nie czytałam tak klimatycznej książki.

Victorię Hislop poznałam przypadkiem, ale wiedziałam, że moja znajomość z jej twórczością nie skończy się na jednym spotkaniu. Jakiś czas temu przeczytałam "Nić", a teraz przyszedł czas na "Wyspę". Charakterystyczne dla autorki jest osadzanie akcji w Grecji, co już stanowi obietnicę dobrego klimatu, przynajmniej dla mnie.

Tym razem autorka zabiera czytelnika do Plaki, małej wioski na Krecie oraz na Spinalongę- wyspę, którą zamieszkiwali chorzy na trąd. Mieszkańcy obydwu wysp wiodą na pozór normalne życie, choć nie pozbawione bólu, cierpienia, strachu, ale także miłości, poświęcenia i dozgonnej przyjaźni.
W mojej opinii "Wyspa" to piękna i wzruszająca książka, którą bez wahania polecam.

Agussiek | 2010-10-18
Przeczytana: 09 października 2010

Czytałam Wyspę wprawdzie nie na Krecie, a na Korfu, ale plaża i szum fal stanowiły bardzo autentyczną scenerię i dodatkowo uprzyjemniły lekturę :)

Przed laty miałam okazję zwiedzić wyspę Spinalonga i pamiętam, że przechadzając się jej uliczkami i zaglądając w okna opuszczonych domów, próbowałam sobie wyobrazić ludzi, którzy zostali tam zesłani. Szkoda, że nie znałam wtedy powieści Hislop. Jej akcja dzieje się bowiem na Spinalondze - wyspie trędowatych, położonej u wybrzeży Krety. Wyspa to historia kilku pokoleń kobiet pochodzących z jednej rodziny. Dwie z nich (nie chcę zdradzać ich imion osobom, które Wyspę zamierzają dopiero przeczytać) w wyniku choroby trafiają na Spinalongę.

I to właśnie ona jest w moich oczach główną bohaterką książki. Niezwykłe, niemalże magiczne miejsce okryte złą sławą i wywołujące lęk u mieszkańców Krety. Jednak okazuje się, że mieszkańcy wyspy, mimo choroby, z którą przyszło im się zmierzyć, tworzą małą społeczność z własnymi problemami i radościami -...

Ssylwia | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Piękna opowieść o miłości, poświęceniu, nadziei i wierze w to, że przyszłość może przynieść lepsze jutro. Alexis poznaje historię swojej rodziny, która obfitowała w liczne sensacje, wzruszenia, ale przede wszystkim była oparta na prawdziwej i szczerej miłości. Autorka w przejmujący sposób ukazuje życie, jakie toczyło się na Spinalondze - wyspie trędowatych, jak ludzie radzili sobie ze swoją chorobą, pomagali sobie nawzajem i nie tracili nadziei na wydostanie się stamtąd.
Jak najbardziej godna polecenia, daje do myślenia nad swoim życiem i wyborami, jakie trzeba podjąć ,ale też niespodziankami jakie przygotowało dla człowieka życie.

Ramzes1988 | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

"Wyspa" Victorii Hislop to bardzo smutna i przejmująca, wielopokoleniowa historia kilku greckich rodzin. Historia ta w wielu momentach jest tragiczna, naznaczona bólem, ale równie często pokazuje potęgę miłości i czułości.
Akcja powieści toczy się na Krecie, a dokładniej na jej północnym wybrzeżu. Kilka kilometrów od wybrzeża znajduje się tajemnicza wenecka twierdza, Spinalonga, która została przekształcona na kolonię dla trędowatych. To z tym miejscem nieodparcie związana jest historia rodziny Alexis, która wyrusza w rodzinne strony, aby dowiedzieć się prawdy o swoich przodkach. Brutalnej prawdy.
Szczerze mówiąc raczej nigdy bym nie trafił na tę książkę, jednak będąc na wakacjach na Krecie, wybrałem się na wycieczkę na Spinalongę, wyspę-twierdzę, która przez kilkadziesiąt lat była miejscem odosobnienia dla chorych na trąd, po powrocie z wakacji stwierdziłem, że muszę to przeczytać, nie jestem zawiedziony, czyta się to wybornie :)

OK_tawia | 2012-02-14

Nie miałam pojęcia że w nieodległej przeszłości istniała wyspa w Europie gdzie zsyłano chorych na trąd.Książka bardzo ciekawa i wciągająca.Chciałabym zwiedzić opisaną Spinalongę.

judy | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

To jest w większości powieść o potwornych egoistach. O ludziach, którzy maja w nosie cudzy los, nawet jeśli chodzi o własna rodzinę. A zarazem o poświęceniu i wrażliwości. To powieść o tym, jak stereotyp trądu może zawalić całe stosunki międzyludzkie. Miałam ochotę porwać niektórych bohaterów, porządnie nimi potrząsnąć i dać im w twarz. Przerażające.

Jest to jedna z najlepszych powieści, jakie w życiu przeczytałam.

mamaKa | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Ta książka zawsze będzie kojarzyła mi się z wakacjami mojej Siostry. Usłyszała historię o niespotykanym miejscu. Przekazała wiadomość o autorce, która je opisała. Dała sygnał do poszukiwań książki. Opowieść o Wyspie Spinalonga. Opowieść o ludziach, którym dane zostało przeżyć tak wiele na tak małej powierzchni. Opowieść o tym co znaczy Rodzina, przyjaciele i o tym, że w życiu nie zawsze jest cudownie. Po przeczytaniu książki żałowałam, że to już koniec.

Weekend na Krecie

Ponoć Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych, jakie wybierają Polacy. Może to prawda, może nie, jedno jest pewne: Kreta to piękna wyspa. Dla tych, którzy planują wakacje na Krecie lub dla tych, którzy po prostu chcieliby się przenieść myślami w to rozgrzane słońcem miejsce, polecamy 8 książek, których akcja toczy się w tej części Grecji.