Bibliotekarka z Paryża

2020-02-02
9788327719089
Ewa Ratajczyk
powieść historyczna Francja Paryż literatura biblioteka II wojna światowa

Książka opowiadająca z niezwykłą czułością o miłości do książek, marzeniach pracy w bibliotece i atmosferze czytelni. Wszystko okraszone atmosferą wojny i Francji. To opowieść o pięknej indei, która dała wewnętrzną siłę wielu osobom, gdy świat stawał na głowie i zabierał nadzieję. Opowiadana z perspektywy dwóch bohaterek i inspirowana prawdziwą historią. Pełna bólu i rozterek wewnętrznych. Nie jest może moja ulubioną książką, ale za klimat Paryża, języka francuskiego i książek zagościła w moim serduchu.

To po prostu dobra, ciekawa i lekko złożona pozycja. Z jednej strony przyjemnością się ją czyta ale z drugiej nie jest to książka, która porywa i zostaje w pamięci na dłużej. Na pewno dużym plusem są ciekawe postacie i tło historyczne.

Historia poruszająca opowiada o Bibliotece w Paryżu i paryskich bibliotekarzach,którzy walczyli w czasie drugiej wojny światowej w Paryżu.
Interesująca,mądra i piękna to powieść przeczytana z przyjemnością.

Interesująca,mądra i piękna to powieść przeczytana z przyjemnością.

"....dlaczego książki? Dlatego, że tylko one posiadają tę mistyczną właściwość, pozwalają ludziom spoglądać oczami innych ludzi".

Książka opowiada historię życia osób związanych pasją do Biblioteki podczas II WS w Paryżu. Burzliwe dzieje losów, wiele bon motów o książkach, które przyjemnie się czytało.
Lektura "Bibliotekarki z Paryża" nieustannie kojarzyła mi się z tą "Dziewczyna z Paryża", której mistyczna właściwość jest transparentna i pociągająca. Dlatego stawiam ją w swojej biblioteczce o półkę wyżej niż "Bibliotekarkę z Paryża".
W tej ostatniej, obok pasji bohaterów do książek, przyjaźni i miłości wyłania się zazdrość posunięta do zawiści.
Zdarzyły się też słowa wulgarne, co w odniesieniu do mistycyzmu jest po prostu rażące.
Reasumując, książka jest ciekawa, wartościowa, bo w dużej mierze prawdziwa.

Lektura "Bibliotekarki z Paryża" nieustannie kojarzyła mi się z tą...

Interesująca choć porwała mnie dopiero po kilku rozdziałach. Skończyłam w dwa dni. To jedna z tych książek, o których będę pamiętać i polecać znajomym bo gdy się rozwinęła to już nie mogłam przestać.

Książka toczy się w 2 płaszczyznach czasowych :
pierwsza- w czasach II wojny światowej
oraz druga- w czasach późniejszych.
Opowieść toczy się w cieniu wojny, w której Odile musi odnaleźć.Odile to główna bohaterka książki. Zakochana bez pamięci w księgozbiorach ,zrobiła wszystko by dostać wymarzoną pracę w bibliotece. Pomimo niechęci ze strony rodziców, Odile pracuje i próbuje walczyć z wrogiem za pomocą literatury.
Okazuje się że nawet w bibliotece potrafią być donosiciele, przez których los pewnych osób staje się dramatyczny.
Lily natomiast to sąsiadka Odile po latach wojny. Jest energiczną i żywą nastolatką zaintrygowaną swoją sąsiadką i jej losami. To dzięki niej główna bohaterka otwiera się i opowiada swoją historię o miłości do literatury,przyjaźni, ukochanym bracie i Paryżu.
Po tę pozycję sięgnęłam, ponieważ już sam tytuł wskazywał że będzie o książkach. Ponadto akcja toczy się w pięknym Paryżu,pomimo tego,że opisanym w trudnym czasie.
Dodatkowo dowiedziałam się o klasyfikacji wg systemu Deweya , o której nie miałam wcześniej pojęcia. Niektóre wątki wg mnie mogły by być bardziej rozbudowane , a niektóre ,jak np.historia macochy Lily mogłaby być ominięta.

Książka toczy się w 2 płaszczyznach czasowych :
pierwsza- w czasach II wojny światowej
oraz druga- w czasach późniejszych.

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/cwk6m

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/cwk6m

1970

Trzy argumenty przemawiały za sięgnięciem po tę powieść: tytułowa bibliotekarka (będzie o książkach),okres II wojny światowej i Paryż (miasto, do którego jeszcze kiedyś wrócę). Nie zawiodłam się. Oczekiwałam powieści o życiu ludzi w bardzo trudnych czasach (nie porównuję realiów wojennych w Polsce i we Francji, ponieważ trzeba je postrzegać z perspektywy jednostek, które ich doświadczyły, a nie własnych wyobrażeń, choćby opartych na wiedzy historycznej i relacjach innych osób).
Autorka zabiera nas w dwie podróże - do Paryża czasów II wojny światowej i do Stanów Zjednoczonych lat 80. XX w. Obydwa miejsca łączy jedna postać - Odile. Postać niejednoznaczna. Raczej pozytywna, odważna, a jednocześnie słaba. Początkowo trochę infantylna, później, dzięki trudnym doświadczeniom, nabywająca mądrości życiowej, którą dzieli się ze swoją dużo młodszą przyjaciółką. Jedno jest pewne, ta powieść niesie duży ładunek emocjonalny. Stanowi również przykład dobrego wyważenia między faktami a fikcją literacką, potwierdzenie istnienia międzypokoleniowych przyjaźni.

Wojenna miłość to nie tylko uczucie łączące ludzi, ale też coś , co jest bliskie sercu. Oparta na faktach miłość do książek, o które walczy nie tylko tytułowa "Bibliotekarka z Paryża", ale też grono innych pracowników Amerykańskiej Biblioteki.
Bo...
"Życie to bój. Musisz walczyć o to, czego pragniesz"
ONI wiedzieli, że w tych trudnych latach bardzo ważni są czytelnicy. Często z narażeniem życia dostarczali książki tym, dla których były one ważne, które pozwalały przetrwać!
Nie bez znaczenia jest też wojenny wątek osobisty i rodzinny Odile oraz prowadzony równolegle wątek powojenny młodej dziewczyny Lily mieszkającej w amerykańskim miasteczku.
Dla mnie interesujące były też opisy i cytaty z literatury znajdującej się w księgozbiorze paryskiej biblioteki czy już troszkę zapomniane szczegóły klasyfikacji wg.systemu Deweya.
Kto będzie ogniwem spajającym te dwa odległe, w czasie i na mapie świata, miejsca?
Czy (...)miłość oznacza akceptowanie drugiej osoby w całości, nawet tych rzeczy, których się nie lubi czy nie rozumie" ?
Polecam... książkowym bratnim duszom:)

Bo...
"Życie to bój. Musisz walczyć o to, czego pragniesz"
ONI wiedzieli, że w tych trudnych latach bardzo ważni są czytelnicy....

Pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy po przeczytaniu tej książki to słowo infantylna. Nie czuję grozy okupacji...wojny i niepewności jutra. Nie identyfikuję się z bohaterami biblioteki. Nie mam do nich głebszych uczuć. Druga część książki dziejąca się w Ameryce też nie lepsza. Rozkapryszona nastolatka, która uważa się za pępek świata. Niestety rozczarowała mnie ta pozycja. Spodziewałam się emocji.

• Powieść historyczna