Serce Zakonu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-532-9
historyczna
ola161

Na polach Grunwaldu Zakonowi Najświętszej Marii Panny został zadany straszliwy i niespodziewany cios. Wraz z rozbiciem armii i śmiercią dostojników zakonnych, dla polsko-litewskich wojsk droga do Malborka stanęła otworem. Jednakże stolicę toczy rak - giną ludzie, zawiązuje się spisek przeciw władzy. Eberhard von Hohendorf, któremu polecona została obrona zamku, staje w obliczu niewyobrażalnego...

Jednakże stolicę toczy rak - giną ludzie, zawiązuje się spisek przeciw władzy. Eberhard von Hohendorf, któremu polecona została obrona zamku, staje w obliczu niewyobrażalnego wcześniej zagrożenia. Jednocześnie rycerzowi powierzono w opiekę największą tajemnicę Zakonu, która nie może wpaść w ręce wroga. Wierny ideałom von Hohendorf musi bronić Malborka za wszelką cenę, bowiem dopóki stoi ostatni bastion Zakonu, dopóty bije serce państwa zakonnego.

allison | 2012-06-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Powieść czyta się szybko, gdyż wiele jest w niej nagłych zwrotów akcji, ale intryga początkowo wydaje się nieco infantylna. Dopiero w drugiej połowie książki rozwija się w sposób rzeczywiście frapujący i nieprzewidywalny.

Minusem jest też szablonowość postaci i niejednorodna stylizacja języka bohaterów - obok archaizmów występują słowa, które z całą pewnością nie były w użyciu w czasach średniowiecza, co czasami daje dość wybuchową mieszankę.

Mimo tych potknięć polecam powieść "Serce zakonu", tym którzy lubią powieści historyczno-przygodowe. Fabuła i narracja przypominają bestsellery niemieckiego duetu Iny Lorenz.

Książka na pewno nie jest arcydziełem, ale czyta się ją z przyjemnością, szybko i lekko - to odprężająca lektura w sam raz na słoneczne letnie popołudnie..

Basia | 2012-05-17

Akcja powieści rozgrywa się za murami zamku w Malborku , po porażcie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem.Tytułowe serce , to właśnie Malbork- ostatni baston zakonu krzyżackiego.Główny bohater - rycerz zakonny Eberhard von Hohendorf za zadanie ma ochronić to miejsce , aby nie wpadło w ręce wrogów - Polaków. Mamy tu zdradę , tajemny spisek , zakazaną miłość , tajemne przejścia podziemne. Całkiem niezła powieść :).

TALAjestem | 2014-06-26

Jeżeli lubimy intrygi i przygodę, a do tego chcemy sobie przypomnieć coś niecoś z podstaw historii to "Serce zakonu" Roberta Borkowskiego jest idealną pozycją.

Mamy tu historię dziejącą się na tle bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 1410 roku - tak, tak to się jeszcze kojarzy ze szkolnej ławki :) - w literaturze niemieckiej jak i w tejże powieści określanej jako pierwsza bitwa pod Tannenbergiem oraz późniejszego oblężenia Malborku przez wojsko polsko-litewskie na czele którego stał król Jagiełło.
Jednak historię tę śledzimy od środka - tym razem znajdujemy się w oblężonym Malborku pośród Krzyżaków.

Głównym bohaterem jest rycerz zakonny Eberhard von Hohendorf - obarczony odpowiedzialnością za zamek podczas nieobecności głównych braci i komturów, uganiający się za spiskowcami ukrywającymi się w twierdzy. Kuszony na pokuszenie staje on przed próbą wierności w dotychczasowe reguły Zakonu. Znaczącymi postaciami są także Inga Hein - mieszkanka miasta Malbork oskarżona o otrucie bogatego...

Montgomerry | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Powieść, której tłem historycznym stały się wydarzenia związane ze stosunkami polsko - krzyżackimi w XV wieku. Chodzi tu oczywiście o bitwę pod Grunwaldem i obronę zamku w Malborku. Tylko, że tym razem bohaterami są właśnie bracia zakonni, a nie polscy szlachetni panowie.

Jedną z bohaterek jest Inga Hein, młoda dziewczyna, która oskarżona o otrucie pana, u którego odpracowywała dług ojca, zostaje osadzona w lochu. Niedługo potem zostaje odnalezione w rzece ciało jej rodziciela. Z drugiej strony poznajemy młodego rycerza zakonnego Eberharda von Hohendorfa, który w pełni oddany jest sprawom Zakonu. Gdy rycerstwo wyrusza na wojnę, wielki mistrz krzyżacki to właśnie Eberhardowi powierza dowodzenie nad malborską twierdzą. Na początku wydaje się zamek niczym niezagrożony, jednak wraz z upływem czasy wszystko się zmienia. Eberhard zostaje narażony na wiele niebezpieczeństw i pokus.

Książka pełna kryminalnych zagadek, spisków, szpiegów, miłosnych uniesień i nieoczekiwanych zwrotów akcji....

Sygryda | 2012-05-16
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Ksiązka napisana w ciekawy sposób. Uroku dodaje jej używany w znakomity sposob staropolski język. Interesujące, bogate dialogi przeplatają się fantastycznymi opisami historycznymi. Fikcja w genialny sposób łączy się z faktami.Nie jest to podręcznik historii,ale dynamicznie opisane dzieje Państwa Zakonu.W wartościowy sposob zbudowana postac głownego bohatera, rycerza krzyżackiego.Idealnie pokazana glębia jego przezyc wewnętrzbnych.Charakter nieco w prawdziwie etosowym rycerskim stylu.Słabym ogniwem ksiazki jest nieco chaotyczna ruchomośc postaci i mało wyeksponowane ich życie wewnętrzne.Znakomicie opisane momenty pościgów i prawdziwie detektywistyczna natura głównego bohatera!!Książkę polecam serdecznie! Czyta się dobrze, szybko i z wielkim zaangażowaniem !!

Kaga | 2013-05-04
Przeczytana: 17 maja 2013

Przeczytane. Moje stwierdzenia? Postacie są szablonowe, prawie tekturkowe, niemal słychać ich szelest na kartkach, jakby autor bał się wlać w nie nieco więcej życia. Von Hohendorf spada ze skrajności w skrajność, jednak wciąż pozostaje płaskim i prawie nijakim zakonnym bratem, pragnącym tylko chwały (chałwy?) zakonu, Inga Hein zaś odmalowana jest w barwach godnych Lary Croft, która pod "surowym" wzrokiem zakonnika zalewa się łzami, by nagle stać się znów spiskowcem, a później znów niewiastą słabą i biedną... nie za wiele tego? Suche fakty historyczne odziewa w słowa przystępne dla ludzi, wplatane w główną fabułę (co dla mnie stanowi trochę fakt, że pisane jednym ciągiem bez przerywania, się zlewa, ale co kto lubi), jednak popełnia wciąż tą samą wpadkę - koło archaizmów używanych w okołogrunwaldówce, używa też słów absolutnie współczesnych, ubogich i nie oddających ducha tamtych czasów, również w opisach zbroi, elementów odzieży czy budynków. Poza nielicznymi wtrąceniami łacińskimi,...

keo | 2014-07-24

Ciekawa fabuła podparta odrobinę faktami historycznymi, wartka akcja o wielu zwrotach. Dobrze zaplanowana intryga.

Marianna Grzesiak | 2011-05-09
Przeczytana: sierpień 2011

Cóż... moim zdaniem mogłoby być lepiej...

Willy | 2016-07-03
unikat911 | 2015-09-20