Cień templariusza

Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Cykl: Guillem de Montclar (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
La sombra del templario
8373196943

Jest rok 1265. Na pokładzie weneckiego statku do Barcelony przypływa szpieg z zakonu templariuszy. Nie wypełnia jednak swojej misji: zostaje otruty i mimo wysiłków starego żydowskiego lekarza umiera. Niezwykłej wagi dokumenty, które przywiózł ze sobą, znikają w tajemniczych okolicznościach. Sprawą zajmuje się młody uczeń wytrawnego wywiadowcy, Guillem. Jego pierwsze samodzielne zadanie...

Sprawą zajmuje się młody uczeń wytrawnego wywiadowcy, Guillem. Jego pierwsze samodzielne zadanie okazuje się o wiele trudniejsze, niż można by się spodziewać, a mroczna średniowieczna Barcelona aż roi się od szpiegów depczących sobie nawzajem po piętach. O dokumenty, których treść mogłaby zmienić historię Kościoła, walczą ludzie papieża, templariusze i wysłany przez króla Francji pozbawiony skrupułów zdrajca, legendarny Cień...

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sargento_Garcia | 2013-08-26
Przeczytana: wrzesień 2012

Rewelacyjnie napisany kryminał o templariuszach osadzony w XIII wiecznej Barcelonie.

POLECAM

Entrophia999 | 2014-01-09
Przeczytana: 2009 rok

Fascynująca podróż w czasy średniowiecza. Polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych. "Cień templariusza" jest napisany świetnym językiem i z pomysłem. Postacie wykreowane wręcz po mistrzowsku a akcja pełna nieoczekiwanych zwrotów, zaskakująca fabuła. Powieść czyta się z zapartym tchem i z zaciekawieniem kolejnymi wydarzeniami, nic nie jest tu do końca przewidywalne. Autorka tak skonstruowała fabułę, że do ostatnich chwil jesteśmy trzymani w napięciu i niepewności. Kończąc lekturę szczerze żałowałam, że tak szybko dobrnęłam do końca.

Cailleach | 2013-09-18
Przeczytana: 17 września 2013

Niestety książka jest przeciętna.
Postaci są proste i przewidywalne. Kryminału nie ma tu prawie wcale, może trochę na początku. To co mogło być ciekawe, zostało okrojone i przytłoczone przez inny wątek. Naprawdę ciekawe są ostatnie dwie strony, gdyby one zostały rozbudowane i na nich oparłaby się książka, byłaby to naprawdę wciągająca powieść.
To taki pseudohistoryczny pseudokriminał. Pseudo, gdyż oprócz osadzenia akcji w średniowiecznej Barcelonie i wybraniu na bohaterów templariuszy ja nie doszukałam się prawie niczego, co odwzorowałoby epokę.
Część zagadkowa, czyli poszukiwanie tajemniczej paczuszki wiezionej przez Bernarda Guills jest ciekawa tylko do pewnego momentu, potem jest wytłumiona przez drugi, równorzędny wątek.
Bohaterowie, na początku ciekawie rozbudowani po pierwszych rozdziałach są wyjątkowo płascy, powiedziałabym że wręcz denerwujący.

Spodziewałam się czegoś znacznie lepszego, pierwsze rozdziały zapowiadały niezłą rozrywkę, tymczasem finalnie trafił się nędzny...

aredhela | 2015-03-30

Niezbyt mi się podobała. Przy czytaniu nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że autorka podeszła bardzo schematycznie do tematu. To znaczy, nie wgłębiając się zanadto w historię, opisała średniowieczną Barcelonę i stosunki w niej panujące dość powierzchownie. No i postacie przejaskrawione, w dobrą albo złą stronę, czego po prostu nie cierpię. Ciężko mi się ją kończyło...

EmaxDomina | 2013-10-04
Przeczytana: lipiec 2008

No dobrze żarło na początku, ale szybko zdechło. Mogła sobie autorka na końcu darować te czary mary – chociaż można podejrzewać, że miała nadzieję na ekranizację swojego dzieła i stąd te efekty specjalne. Wakacyjna lektura (jak leje deszcz)

Krystek Małecki | 2013-10-21
Przeczytana: 18 października 2013

Książka ciekawa, czyta się ją bardzo szybko. Świetny pomysł, a i opisy nie są zbyt długie i nie nudzą. Uważam, że wato sięgnąć po właśnie tę książkę - mi przypadła do gustu!

Dominik Czernicki | 2012-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2012

Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu książka przedstawiająca zagadkę którą musi rozwiązać młody templariusz. Wszystko zaczęło się od śmierci jego mistrza, nauczyciela, który płynął do Barcelony wraz z powierzoną mu przesyłką. Niestety Bernard Guils nie ukończył powierzonej mu misji.
Akcja toczy się w XIII w. w czasach w których szpiegostwo rozprzestrzenia się w dużym stopniu i zaufanie drugiej osobie jest nadzwyczaj trudne.

Książką napisana w ciekawy sposób. Pokazuje przedziały czasowe z punktu widzenia kilku osób .
Książka trzymająca w napięciu do samego końca.

POLECAM !:)

Richard | 2012-07-24

Niezła, całkiem wciągająca, ale (zawsze muszę mieć jakieś "ale") momentami nie wiedziałam co autorka ma na myśli. Może to sprawa tłumaczenia, nie wiem, jednak przebrnięcie przez niektóre opisy wymagało dużej dozy cierpliwości i, niejednokrotnie, czytania tego samego fragmentu po dwa, trzy razy. Poza tym nie mam zadnych zastrzeżeń. Powieść jest ciekawa, akcja wartka, bohaterowie interesujacy. Można przeczytać, ale jeśli ktoś ominie tę pozycję, nie będzie miał zmarnowanego życia.

Wojtek Karczewski | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Dobre tłumaczenie i fajny język. Warto przeczytać choćby dla tych dwóch zalet. Sama fabuła ani specjalnie denna, ani ultra odkrywcza. Niemniej przyczytać warto, bo "lubimy czytac":-)

Logun | 2014-04-26

Bardzo przeciętna książka, kupiłem jako czytadło na wakacje i w zasadzie na tym się skończyło. Po przeczytaniu nie wiele zostaje w pamięci i raczej już do niej nie wrócę.